طرز تهیه شیر برنج با شکر – دستور ساده و خوشمزه

طرز تهیه شیر برنج با شکر
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

شیر برنج یک پودینگ ایرانی خوش‌طعم است که از برنج، شکر و شیر تهیه می‌شود. این دسر خوشمزه هم همراه خوبی برای صبحانه است هم می‌توانید آن را به صورت سرد به عنوان دسری شیرین سرو کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه شیر برنج دارچینی را مرور کرده بودیم اکنون طرز تهیه شیر برنج با شکر را که دستور ساده و خوشمزه است مرور می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه شیر برنج با شکر

  • برنج سفید دانه کوتاه ۱ فنجان
  • شیر ۴ فنجان
  • آب ۲ لیوان
  • شکر ۲/۳ پیمانه
  • گلاب ۱/۴ فنجان (گلاب)
  • هل آسیاب شده ۱/۴ قاشق چایخوری
  • نمک ۱/۴ قاشق چایخوری
  • دارچین و آجیل آسیاب شده برای تزیین به مقدار لازم

طرز تهیه شیر برنج با شکر

۱. شستن و خیساندن برنج

خیساندن برنج برای شیر برنج

اولین مرحله از طرز تهیه شیر برنج با شکر درست مثل طرز تهیه شیر برنج با نمک این است که برنج را بشویید تا آب آن شفاف شود. پس از آبکشی برنج، آن را به یک کاسه یا قابلمه بزرگ منتقل کنید. آب سرد بریزید تا برنج زیر آب برود. برنج را حداقل ۲ ساعت خیس کنید. خیساندن برنج زمان پخت را کوتاه می‌کند چون دانه‌ها آب را جذب می‌کنند. پس از اتمام زمان خیساندن، برنج را کاملا آبکش کنید.

۲. پخت اولیه شیر برنج

اضافه کردن شیر و آب برای تهیه شیر برنج

در یک قابلمه، برنج را با ۲ فنجان آب و ۱/۴ قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید. برنج را روی حرارت ملایم بپزید تا جدا شود. هر از گاهی هم بزنید تا نچسبد. شیر را اضافه کنید و بگذارید بجوشد. حرارت را کم کنید شکر را اضافه کنید و هم بزنید تا حل شود. حدود ۴۰-۴۵ دقیقه یا تا زمانی که مخلوط غلیظ شود بپزید. در حین پخت در قابلمه را کاملا نپوشانید تا سرریز نشود.

۳. پخت نهایی و سرو شیر برنج

مرحله نهایی پخت شیر برنج

در آخرین مرحله از طرز تهیه شیر برنج با شکر وقت آن است که گلاب و هل آسیاب شده را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید و بگذارید ۱۰ دقیقه دیگر بپزد سپس شیر برنج آماده شده را در فنجان‌ها یا کاسه‌های کوچک بریزید و روی آن را با دارچین، کشمش، آجیل یا مربا تزیین کنید. این دسر خوشمزه را می‌توانید هم به صورت گرم، هم سرد سرو کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه شیر برنج

طرز تهیه شیر برنج با شکر

تهیه و پخت شیر برنج چه تهیه آن با شکر باشد چه بدون شکر، هم برای تنوع در برنامه غذایی و هم بهره‌مند شدن از خواص شیر برنج لازم و البته آسان است.

استفاده از گلاب اختیاری است

گلاب طعم ملایم گلی را به این دسر خوشمزه اضافه می‌کند که طعم شیرین پودینگ برنج را تکمیل می‌کند. اما خوب است حواستان باشد که گلاب زیاد نباشد پس ابتدا مقداری کمی گلاب بریزید و رفته رفته آن را اضافه کنید تا به عطر و طعم دلخواه برسید.

میزان استفاده از شکر و جایگزین‌های آن

اگر قصد دارید شیر برنج را با شیره انگور یا مربا سرو کنید، بهتر است میزان شکری که در دستور گفته شده را کاهش دهید. یا حتی شکر قهوه‌ای را جایگزین کنید هر چند عسل هم جایگزین خوبی برای تهیه شیر برنج است.

حرارت مناسب برای تهیه شیر برنج

در زمان تهیه شیر برنج با شکر وقتی به مرحله‌ای رسیدید که باید شیر را اضافه کنید، ابتدا حرارت گاز را زیاد کنید و وقتی شیر شروع به جوشیدن کرد، حرارت را تا حد متوسط کم کنید تا مبادا سر برود.

دیدگاه ها