طرز تهیه شیر زردچوبه : یک آنتی اکسیدان قوی و دشمن سرماخوردگی

شیر زردچوبه
آسان
1 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

شیر زردچوبه که با عنوان شیر طلایی هم شناخته می‌شود، یک نوشیدنی آرام‌بخش و گرم برای روزهای سرد یا پایان یک شب طولانی است. این نوشیدنی خواص شگفت‌انگیزی برای سلامتی دارد و به علت دارا بودن خواص ضد ویروسی و ضد باکتری، یکی از بهترین داروهای طبیعی برای مبارزه با سرماخوردگی شناخته می‌شود. زردچوبه یک ادویه با طبع گرم، با رنگ زرد طلایی و طعم تلخ و تند بوده که سرشار از آنتی اکسیدان است. هزاران سال است که از این ادویه در غذاهای آسیایی استفاده می‌شود. گیاه زردچوبه در آب و هوای گرم مانند هند و استرالیا رشد می‌‌کند. زردچوبه علاوه بر اینکه طعم شگفت‌انگیزی به نوشیدنی شیر زردچوبه می‌دهد، فواید بسیار زیادی برای سلامتی داشته و سرشار از ارزش‌های دارویی است. طعم خوب زردچوبه، تندی دانه‌های فلفل، عطر زنجبیل و دارچین به خوشمزگی و خوش عطری این نوشیدنی کمک می‌کنند. ادویه جات موجود در این نوشیدنی مفید، سرشار از آنتی اکسیدان و دارای خواص ضد التهابی هم هستند. این نوشیدنی طلایی را می‌توانید با یک قاشق چای‌خوری عسل شیرین کنید، اما شیر زردچوبه آنقدر خوشمزه و نرم است که نیازی به هیچ افزودنی دیگری ندارد. در ادامه همراه باشید تا طرز تهیه شیر زردچوبه را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه شیر زردچوبه

  • روغن نارگیل یک قاشق سوپ‌خوری
  • پودر زردچوبه یک قاشق سوپ‌خوری
  • دانه فلفل سیاه پنج عدد
  • ریشه زنجبیل تازه دو و نیم سانتی‌متر
  • چوب دارچین یک عدد
  • شیر کم چرب کاله یک فنجان
  • عسلیک قاشق سوپ‌خوری
  • هل(اختیاری)سه یا چهار دانه

طرز تهیه شیر زردچوبه

مرحله اول

چوب دارچین و ریشه زنجبیل را تکه تکه و خرد کنید. ریشه زنجبیل باید با پوست باشد، پس پوست آن را نکنید. در یک ماهیتابه کوچک، یک قاشق چای‌خوری روغن نارگیل را به زردچوبه، دانه فلفل سیاه، زنجبیل و چوب دارچین تکه‌ تکه‌شده اضافه کنید. اجازه دهید مواد به مدت دو تا سه دقیقه روی حرارت کم بماند تا عطر آن درآید. می‌توانید سه یا چهار دانه هل هم اضافه کنید تا از عطر و طعم آن در نوشیدنی خود لذت ببرید. اضافه کردن هل اختیاری است.

مرحله دوم

یک فنجان شیر به ماهیتابه اضافه کنید. اجازه دهید شیر بدون اینکه بجوشد، روی حرارت متوسط داغ شود.

مرحله سوم

ترکیب به دست آمده را با یک الک فلزی صاف کنید تا مواد درشت از مایع جدا شود. سپس  مایع به دست آمده را در یک فنجان یا کاسه کوچک بریزید و یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید. حالا نوشیدنی شیر زردچوبه شما آماده است.

نکات

  • ریشه زنجبیل را می‌توانید به راحتی فریز کنید. پوست آن را به خوبی تمیز کرده، (نیاز نیست پوست آن را بگیرید) و با یک حوله کاغذی آن را خشک کنید. ریشه‌های زنجبیل را در کیسه فریزر گذاشته و در فریزر قرار دهید. می‌توانید زنجبیل را برای چند ماه در فریزر نگه دارید.
  • زنجبیل یخ‌زده را به راحتی می‌توانید به کمک یک رنده تیز رنده کنید. همچنین می‌توانید به مدت پنج دقیقه آن را کنار بگذارید، سپس آن را خرد کنید.
+

دیدگاه ها