۴ نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
30 تا 60 دقیقه

طرز تهیه عدس پلو مجلسی و خوشمزه برای نذری

0,0 rating
11007 بازدید

 روزهای کودکی برای هر کسی با بو، صدا یا رنگی خاص به خاطر می‌آید. برای بعضی‌ها صدای نمکی یا لحاف دوز را می‌دهد و بعضی‌ها هم کودکی‌شان را با بوی پختن رب گوجه یا عطر نعناعی که آماده عرق‌گیری شده به خاطر می‌آورند. کودکی من، بوی عدس پلوی ظهر‌های جمعه را می‌دهد. بوی پیاز‌ داغ‌های آماده شده را دارد و مثل خلال پسته و بادام و برنج زعفرانی روی دیس رنگارنگ است. یادآوری همین خاطرات خوش بو و رنگ کافی است تا طرز تهیه عدس پلو مجلسی را به همان شیوه‌ای که از بچگی مزه مزه کرده‌ام با شما در میان بگذارم. در این مطلب، با طعم خوشایند خاطرات من همراه می‌شوید.

غذای اصلی
تعداد نفرات ۴ نفر
درجه سختی آسان
زمان آماده سازی کمتر از 30 دقیقه
زمان پخت 30 تا 60 دقیقه

مواد لازم برای تهیه عدس پلو

عدس دو پیمانه
برنج سه پیمانه
پیاز ریز و سرخ شده دو عدد
گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم
کشمش
خلال پسته و بادام نصف فنجان
خلال هویج نصف فنجان
کره کاله خرید آنلاین
عدس دو پیمانه
برنج سه پیمانه
پیاز ریز و سرخ شده دو عدد
گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم
کشمش به مقدار لازم
خلال پسته و بادام نصف فنجان
خلال هویج نصف فنجان
کره کاله خرید آنلاین به مقدار لازم

طرز تهیه عدس پلو

مرحله اول

برای تهیه عدس پلو، دو راه دارید. می‌توانید این غذا را به صورت کته آماده کنید یا اینکه عدس پلو مجلسی‌تری را با برنج آبکش شده آماده کنید. اگر گزینه دوم را انتخاب می‌کنید ابتدا برنج را بشویید و آن را در آب و مقداری نمک بخیسانید.

مرحله دوم

عدس‌ها را خیس کنید و چندین بار آب آن را عوض کنید تا نفخ آن گرفته شود. سپس آن را روی حرارت بگذارید تا بپزد اما قبل از له شدن آن را از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم

درون تابه‌ای کمی روغن بریزید و آن را بگذارید تا داغ شود سپس پیازهای سرخ شده را درون آن بریزید و تفت دهید. بعد از اینکه پیازها کمی طلایی و نرم شدند گوشت چرخ شده را به آن اضافه کنید و آن‌ها را با هم تفت دهید.

مرحله چهارم

برنجی که خیسانده بودید را درون یک قابلمه بریزید و روی آن آب بریزید و روی شعله گاز قرار دهید. بعد از اینکه آب برنج جوشید آن را آبکش کنید. بعد از آبکش کردن عدس را به برنج اضافه کنید و آن‌ها را با هم، هم بزنید و سپس دوباره به قابلمه منتقل کنید. کمی روغن روی آن بریزید و اجازه دهید دم بکشد.

مرحله پنجم

کره را درون یک تابه بریزید. بعد از اینکه کمی آب شد کشمش‌ها را به آن اضافه کنید و آن‌ها را با کره تفت دهید. خیلی از افراد کنار کشمش خرما هم می‌گذارند. می‌توانید هسته خرما را خارج کنید و خرما را نیز با کره تفت دهید.

مرحله ششم

بعد از دم کشیدن برنج آن را به ظرف سرو منتقل کنید و روی آن را با مخلوط گوشت، خلال هویج پخته و سرخ شده، خلال پسته و بادام، کشمش و خرما تزیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *