طرز تهیه معجون تخم مرغ و شیر

آسان
1 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

معجون تخم مرغ و شیر یک نوشیدنی فوق‌العاده مقوی و پروتئینی است. اگر روزه‌دار هستید، برای تقویت بدن در ایام ماه مبارک رمضان می‌توانید معجون تخم مرغ و شیر را تهیه کنید و به عنوان وعده افطاری یا سحری نوش جان کنید.

مواد لازم برای تهیه معجون تخم مرغ و شیر

  • تخم مرغشش عدد
  • پودر جوز هندییک‌چهارم قاشق چای‌خوری
  • پودر دارچیننصف قاشق چای‌خوری
  • وانیلپودر دارچین
  • خامه صبحانه کاله یک پیمانه
  • شیر کم‌چرب کالهیک پیمانه

طرز تهیه معجون تخم مرغ و شیر

مرحله اول

ابتدا شیر، خامه، وانیل، دارچین و جوز هندی را داخل یک قابلمه یا شیرجوش بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید. صبر کنید تا مواد به جوش آیند و بلافاصله شیرجوش را از حرارت بردارید. مواد نباید جوش بخورند و طعم جوشیدگی بگیرند؛ بنابراین بلافاصله بعد از دیدن حباب‌هایی روی سطح مایع حرارت را خاموش کنید. اجازه دهید تا مواد از داغی افتاده و کمی خنک شود.

مرحله دوم

در این فاصله زرده و سفیده‌های تخم مرغ را جدا کنید. شیر و زرده‌های تخم مرغ را با همزن برقی بزنید تا سفید و کرمی شوند. بعد از این که مایه داخل قابلمه خنک شد، کرم تخم مرغ و شیر را به قابلمه اضافه کنید و مدام هم بزنید تا صاف و یکدست شود.

مرحله سوم

مجددا قابلمه را روی حرارت قرار دهید و حدود سه تا چهار دقیقه به هم زدن ادامه دهید تا زره تخم مرغ کمی از حالت خامی در بیاید. معجون آماده سرو است. اما برای این که معجون شکل و شمایل بهتری داشته باشد، می‌توانید سفیده‌ها را هم اضافه کنید. برای این کار سفیده‌ها را داخل یک کاسه بریزید و با همزن برقی بزنید تا آنقدر پف کند که در صورت برگرداندن کاسه نریزند. سفیده‌ها را به قابلمه اضافه کنید و حدود پنج دقیقه بپزید. اینطوری معجون پف‌دار ما آماده است. اگر رژیم لاغری دارید، می‌توانید برای شیرین کردن این معجون مقوی به جای شکر از عسل استفاده کنید.

دیدگاه ها