طرز تهیه پاپ کورن کاراملی

پاپ کورن کاراملی
آسان
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

اگر از علاقه‌مندان به پاپ کورن کاراملی هستید شاید فکر ‌کنید که امکان تهیه آن در منزل وجود ندارد. ولی این طور نیست و فقط با سه ماده اولیه می‌توانید در خانه پاپ کورن کاراملی تهیه کنید. پاپ کورن یا پفیلا یکی از خوراکی‌های مفید و لذیذی است که می‌تواند جایگزین خوراکی‌های مضری باشد که بچه‌ها به آن علاقه دارند. پاپ کورن مورد علاقه بزرگ و کوچک است و اگر بتوانید آن را در خانه تهیه کنید، می‌توانید به راحتی جایگزین خوراکی‌های مضر کنید. در ادامه همراه باشید تا طرز تهیه پاپ کورن کاراملی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه پاپ کورن کاراملی

 • شکر ۲۰۰ گرم
 • ذرت ۱۳۵ گرم
 • روغن۳۰ میلی‌لیتر
 • نمکبه مقدار لازم

طرز تهیه پاپ کورن کاراملی

مرحله اول

برای شروع مقدار دقیق شکر و ذرت را اندازه بگیرید و کنار بگذارید. غیر از شکر و ذرت به ۳۰ میلی‌لیتر روغن و کمی نمک نیاز دارید که البته استفاده از نمک اختیاری است. اگر دوست دارید پاپ کورن شما شور باشد، از نمک استفاده کنید.

مرحله دوم

ذرت‌ها را در ماهیتابه بریزید. این ماهیتابه باید به اندازه‌ای باشد که ذرت‌ها کاملا روی آن در یک لایه پهن شوند و روی هم قرار نگیرند. روغن را داخل ماهیتابه بریزید و هم بزنید تا ذرت‌ها کاملا به روغن آغشته شوند.

مرحله سوم

گاز را روشن کنید و آن را روی حرارت متوسط قرار دهید. تقریبا دو دقیقه طول می‌کشد که ذرت‌ها شروع به باز شدن ‌کنند. ماهیتابه را به تکرار بچرخانید و تکان دهید تا حرارت به طور یکسان به همه ذرت‌ها برسد و ذرت‌هایی که بیشتر در معرض حرارت قرار دارند، نسوزند. 

مرحله چهارم

وقتی باز شدن ذرت‌ها تمام شد، شعله را خاموش کنید و درب ماهیتابه را بردارید. ذرت‌های باز شده را داخل یک کاسه بزرگ بریزید و دانه‌های باز نشده را از آن جدا کنید.

مرحله پنجم

ماهیتابه را تمیز کنید و شکر را داخل آن بریزید. آن را روی حرارت متوسط قرار دهید. بعد از دو تا سه دقیقه شکر شروع به آب شدن می‌کند و باید هم زدن آن را شروع کنید. شکر کم کم آب می‌شود تا جایی که مایعی طلایی از شکر آب شده خواهید داشت. آن را روی حرارت بگذارید تا جایی که شروع به جوشیدن و کف کردن کند. در این مرحله شعله را خاموش کنید.

مرحله ششم

شکر کاراملی شده و کف کرده را یک بار دیگر هم بزنید تا هوای داخل آن خارج شود. آن را روی ذرت بو داده آماده شده بریزید. موقع این کار مراقب باشید چون پاشیدن شکر آب شده روی دست و صورت‌تان می‌تواند باعث سوختگی و آسیب شود.

مرحله هفتم

شکر آب شده و پاپ کورن ها را کاملا با یکدیگر هم بزنید تا یکدست شود و مایعی زیر ظرف باقی نماند. پاپ کورن را به ظرفی بزرگ‌تر منتقل کنید و آن‌ها را از هم جدا کنید و قبل از سرو اجازه دهید که خنک شود. یا اینکه در یک محفظه درب‌دار که هوا در آن نفوذ نمی‌کند، پاپ کورن آماده شده را نگهداری کنید. اگر دوست دارید پفیلا کاراملی شما نمکی باشد در این مرحله می‌توانید روی آن نمک بپاشید.

نکات

 • اگر پاپ کورن شما سفت شد، ممکن است به چند دلیل باشد:
 • کافی نبودن روغن:
  روغن مثل یک سد محافظ در برابر دانه ذرت عمل می‌کند و باعث حفظ بافت نهایی آن می‌شود. وقتی روغن کمی استفاده کنید، دانه‌های ذرت به خوبی با روغن آغشته نمی‌شوند. استفاده از روغن زیاد هم در نهایت باعث چرب شدن بیش از حد و نرم شدن ذرت می‌شود. برای اینکه پفیلا سفت نشود، به اندازه‌ای روغن بریزید که روی ذرت‌ها به روغن آغشته شود و روغنی اضافی در ظرف باقی نماند. دانه‌ها نباید در روغن غوطه‌ور باشند.
 • کافی نبودن حرارت:اگر حرارت به طور یکنواخت به همه دانه‌ها نرسد، قسمتی از آن می‌سوزد. حرارت کم یا خیلی زیاد، مانع از باز شدن کامل و صحیح ذرت می‌شود یا اگر باز شود، زیاد پف نمی‌کند. به همین دلیل سفت می‌شود. موقع درست کردن ذرت بو داده، دقت کنید که حرارت متوسط باشد و یکسان به همه دانه‌ها برسد.
 • عدم کنترل بخارهر کدام از دانه‌های ذرت که باز می‌شود، بخاری در ظرف ایجاد می‌کند. جمع شدن بخار در ظرف باعث می‌شود که ذرت‌های باز شده، این رطوبت را جذب کنند و سفت یا آدامسی شوند. اطمینان حاصل کنید که بخار حاصل از باز شدن ذرت‌ها، از ظرف خارج می‌شود.
 • کیفیت ذرتیکی از عوامل مهم در باز شدن صحیح ذرت، کیفیت خود ذرت است. ذرت به مرور زمان رطوبت اولیه خود را از دست می‌دهد که باعث می‌شود به خوبی باز نشود و نتیجه نهایی، پاپ کورنی سفت باشد که طعم خوبی هم ندارد. همیشه از بهترین و تازه‌ترین دانه‌های ذرت برای درست کردن پفیلا استفاده کنید.
 • چطور پفیلا را در ماکروویو درست کنیم؟برای این کار باید کاسه‌ای آماده کنید که قابلیت گذاشتن در مایکرویو داشته باشد و به اندازه‌ای ظرفیت داشته باشد که ذرت‌های باز شده در آن جا شود. روی آن باید دربی بگذاری که محفظه‌ای برای خروج بخار داشته باشد.

  ذرت، نمک و روغن را داخل کاسه بریزید و آن را هم بزنید تا دانه‌های ذرت به خوبی با نمک و روغن آغشته شوند. به مدت ۳ تا ۴ دقیقه آن را در دمای بالای مایکروویو قرار دهید. البته این زمان‌بندی به کاسه، ذرت و مایکروویو بستگی دارد که با آزمون و خطا زمان دقیق آن به دست می‌آید.

دیدگاه ها