طرز تهیه کشک بادمجان شمالی اصیل با تمام نکات و ترفندها

طرز تهیه کشک بادمجان شمالی
آسان
4-6 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

کشک بادمجان غذایی است خوشمزه که خیلی ساده می‌توانید آن را تهیه کنید. کافی است مواد لازمش را آماده کنید تا خیلی راحت این غذا را بپزید. در جای‌جای ایران، کشک بادمجان تهیه می‌شود و قبلا هم طرز تهیه کشک بادمجان تبریزی و طرز تهیه کشک بادمجان مازندرانی را مرور کرده بودیم. اینجا می‌خواهیم یک نوع دیگر کشک بادمجان از خطه شمال ایران را مرور کنیم که شبیه کشک بادمجان تبریزی است و مربوط به خطه رحیم آباد گیلان است. در ادامه طرز تهیه کشک بادمجان شمالی اصیل را بررسی می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه کشک بادمجان شمالی

  • بادمجان یک کیلو
  • پیاز ۳ عدد
  • سیر ۴ حبه
  • گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
  • رب گوجه ۲ قاشق غذاخوری
  • کشک به مقدار لازم
  • نمک، فلفل و نعناع خشک به مقدار لازم

طرز تهیه کشک بادمجان شمالی

۱. آماده کردن مایه گوشت

مایه گوشت برای طرز تهیه کشک بادمجان شمالی

اولین مرحله از طرز تهیه کشک بادمجان شمالی این است که مایه گوشت را آماده کنید. برای این کار درست مثل طرز تهیه مایه ماکارونی ساده ابتدا بخشی از پیاز را سرخ کنید و بعد گوشت چرخ‌کرده را اضافه کنید و تفت دهید و البته اجازه دهید تا با حرارت کم مثل مایه ماکارونی سرخ شود و در نهایت رب گوجه را اضافه کنید و مجدد هم بزنید و اجازه دهید خوب بپزد.

۲. آماده کردن بادمجان‌ها

بادمجان سرخ شده برای کشک بادمجان شمالی

حالا و در دومین مرحله از طرز تهیه کشک بادمجان شمالی باید بادمجان‌ها را خوب سرخ کنید. دقت داشته باشید برای تهیه کشک بادمجان شمالی نباید بادمجان را خرد یا نصف کنید بلکه باید درسته آن را سرخ کنید فقط کافی است اگر دوست داشتید پوستش را بگیرید. بعد که همه بادمجان‌ها سرخ شد مثل حالتی که می‌خواهید بادمجان شکم پر درست کنید وسط آن را شکاف دهید.

۳. آماده کردن سیر داغ و نعناع داغ

مخلوط سیر و نعناع داغ با آب

یکی از جذاب‌ترین کارهای این کشک بادمجان این است که باید سیر را خوب رنده یا با گوشت‌کوب بکوبید و در مقداری روغن تفت دهید و بلافاصله نعناع و حتی شوید و پونه را اضافه کنید و بعد چهار یا پنج قاشق آب بریزید تا کاملا لطیف شود.

۴. پر کردن شکم بادمجان‌ها و پختن آن‌ها با کشک و آب

حالا شکم بادمجان را با مایه گوشتی که آماده کرده بودید پر کنید و خوب و محکم ببندید سپس بادمجان‌های پر شده را در ماهیتابه مرتبط بچینید. بعد مخلوط نعناع داغ و سیر داغ را بریزید روی بادمجان‌ها بعد مقداری آب و کشک را اضافه کنید و در ظرف را ببندید تا کمی مواد بپزد. به همین راحتی کشک بادمجان شمالی شما آماده است. نوش جان!

برای سرو این غذا می‌توانید اگر دوست دارید کشک را هم گرم کنید و در کنار غذایتان روی بادمجان‌ها بریزید و میل کنید.

طرز تهیه کشک بادمجان شمالی

نکات تکمیلی برای تهیه کشک بادمجان شمالی

کشک بادمجان شمالی یکی از خوشمزه‌ترین کشک بادمجان‌هایی است که می‌توانید تجربه کنید. اما تهیه آن را اگر همراه با رعایت نکات و فوت‌وفن‌ها کنید، قطعا حاصل کارتان غذایی خوشمزه‌تر خواهد بود.

نکاتی در مورد تهیه بادمجان

حواستان باشد که برای تهیه کشک بادمجان شمالی بهتر است حتما از بادمجان‌های کوچک استفاده کنید و حتما قبل از سرخ کردن‌شان، تلخی‌شان را بگیرید. برای گرفتن تلخی بادمجان هم باید از گرفتن پوستش آن را در آب نمک به مدت چندین ساعت بخوابانید و بعد آبکشی و خشک کنید تا بتوانید خوب و راحت آن را سرخ کنید.

اصل این غذا با بادمجان کامل درست می‌شود اما اگر برایتان سخت است که بادمجان را به صورت کامل خوب سرخ کنید می‌توانید آن‌ها را به دو نیم تقسیم کنید و بعد کمی داخلش را خالی کنید و مواد را بریزید.

نکاتی در مورد مخلفات داخل کشک بادمجان

همان‌طور که دیدید کشک بادمجان شمالی گردو نداشت اما شما می‌توانید در صورت تمایل گردوی خرد شده را به مایه گوشت اضافه کنید تا کشک بادمجان‌تان گردو هم داشته باشد. هر چند طرز تهیه کشک بادمجان بدون گردو یکی از رایج‌ترین انواع تهیه این غذاست.

نکته دیگر این که در تهیه کشک بادمجان شمالی می‌توانید از خالواش که ترکیبی از سبزیجات محلی است هم استفاده کنید.

aparat

دیدگاه ها