4 نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
کمتر از 30 دقیقه

طرز تهیه کوکو سبزی و فوت و فن‌های آن

0,0 rating
8346 بازدید

ایرانی‌ها عاشق عطر سبزی‌هایی هستند که سفره و غذایشان را خوش آب و رنگ‌تر و جذابتر از همیشه می‌کنند. از قرمه سبزی گرفته تا سبزی‌‍پلو و حتی کوکو سبزی همیشه پای ثابت سفره‌های ایرانی بوده و همین بهانه کافی است تا طرز تهیه کوکو سبزی از زمان خریدن سبزی‌ها تا لحظه سرخ شدنش را با شما در میان بگذاریم.

پیش غذا
تعداد نفرات 4 نفر
درجه سختی آسان
زمان آماده سازی کمتر از 30 دقیقه
زمان پخت کمتر از 30 دقیقه

مواد لازم

  • سبزی کوکو ۱ کیلو(تره، نیم کیلو؛ جعفری، ۲۰۰ گرم؛ شوید، ۱۵۰ گرم؛ برگ سیر تازه، ۱۰۰ گرم؛ شنبلیله، ۵۰ گرم)
  • تخم مرغ پنج عدد
  • زرشک یک قاشق غذاخوری (در صورت تمایل)
  • مغز گردو به مقدار لازم
  • روغن برای سرخ کردن به مقدار لازم
  • آرد سفید یک قاشق غذاخوری
  • بکینگ پودر یک قاشق چایخوری
  • زردچوبه یک قاشق مرباخوری سر خالی
  • نمک به مقدار لازم

طرز تهیه کوکو سبزی

مرحله اول

ابتدا سبزی‌ها را تمیز و پاک کرده و بشویید. می‌توانید از سبزی آماده کوکو هم استفاده کنید، اما اگر دوست دارید در خانه سبزی را تهیه کنید، بعد از شستن سبزی‌ها را در آبکش قرار دهید و وقتی آبشان کاملا گرفته شد، آنها را خوب کارد بزنید.

مرحله دوم

در یک ظرف تخم‌مرغ‌ها را بشکنید و کمی هم بزنید. سپس سبزی، آرد، زردچوبه، نمک، گردو، زرشک و بیکینگ پودر را به تخم‌مرغ‌ها اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.

مرحله سوم

تابه را روی اجاق بگذارید و بعد از گرم شدن، روغن را داخل آن بریزید. میزان روغنی که کوکو سبزی در آن سرخ می‌شود، نباید خیلی کم باشد. وقتی روغن کاملا داغ شد، مایه را در تابه بریزید.

مرحله چهارم

می‌توانید همه مایه را بریزید و با پشت قاشق صاف کنید، یا اینکه آن را با قاشق به شکل دایره‌های جداگانه در تابه بریزید.

مرحله پنجم

وقتی یک طرف کوکو سرخ شد، آن را به جهت دیگر برگردانید. اگر می‌خواهید کوکو را یک تکه بریزید، برای راحت شدن کارتان می‌توانید از تابه دو طرفه استفاده کنید.

مرحله ششم

در ابتدای مطلب طرز تهیه کوکو سبزی یک تکه را به شما آموزش دادیم اما اگر می‌خواهید کوکو سبزی قالبی آماده کنید، قبل از مخلوط کردن مواد، سبزی‌ها را خوب سرخ کنید. سپس سبزی سرخ و سرد شده را با تخم‌مرغ و سایر مواد مخلوط کنید، قالب‌ها را چرب کرده، مایه کوکو‌ را در قالب بریزید و در فر قرار دهید.

ریختن برگ سیر در کوکو سبزی الزامی نیست اما اگر به عطر آن علاقه داشته باشید، می‌توانید در صورت دلخواه آن را هم در ترکیب سبزی‌ها بریزید. اگر هم مایل بودید، می‌توانید تنها با تره این کوکو را درست کنید و از سبزی‌های دیگر استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.