طرز تهیه گوشت لوبیا کاشان

طرز تهیه گوشت لوبیا کاشان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

گوشت لوبیا غذای اصیل و محلی کاشان، که پایه اصلی نذری‌ها در مراسم مذهبی، در این شهر است. اگر در ماه‌هایی مثل محرم یا صفر به این شهر بروید احتمال این که بتوانید این غذای محلی نذری را بخورید بسیار زیاد است. گوشت لوبیا شبیه همان آبگوشت است با این تفاوت که با لوبیا سفید تهیه می‌شود. اگرگوشت لوبیا کاشان را امتحان کردید و به لیست غذاهای محبوبتان اضافه شد می‌توانید با استفاده از دستور تهیه‌ای که امروز به شما آموزش می‌دهیم خودتان هم آن را به سادگی در منزل بپزید. پختن گوشت لوبیا به صبر و حوصله احتیاج دارد چون هرچه زمان بیشتری بپزد، جاافتاده‌تر، کشدارتر و خوشمزه‌تر می‌شود. در ادامه طرز تهیه گوشت لوبیا کاشان را بخوانید.

مواد لازم

  • گوشت گوسفندی با دنبه (ماهیچه و قلم) 500 گرم
  • لوبیا سفید 300 گرم
  • پیاز بزرگ یک عدد
  • نمک و فلفلبه مقدار لازم
  • زردچوبهبه مقدار لازم
  • دارچین برای سروبه مقدار لازم

طرز تهیه گوشت لوبیا کاشان

مرحله اول

برای پیشگیری از نفخ، بهتر است لوبیاها را از شب قبل خیس کنید.

مرحله دوم

پیاز را پوست گرفته و بصورت نگینی خرد کنید و داخل قابلمه بریزید.(اگر عجله دارید، می‌توانید این غذا را در زودپز درست کنید و حدود سه تا چهار ساعت جا می‌افتد).

مرحله سوم

گوشت‌ها را بشویید و به همراه لوبیاها به قابلمه اضافه کنید. (دنبه در این غذا به لذیذ شدن آن کمک می‌کند).

ادویه را هم بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید و بگذارید بپزد.

مرحله چهارم

ابتدای پخت کمی شعله را زیاد کنید تا کمی بجوشد و قل بخورد، بعد حرارت را کم کرده و تا وقتی گوشت و لوبیا کاملا نرم شود بپزید.

مرحله پنجم

هر چند وقت یک‌بار در قابلمه را بردارید و غذا را هم بزنید، اگر آب آن کم شده بود مقداری به آن آب اضافه کنید و درآخر آن را بچشید و ادویه‌ها را بسته به طبعتان تنظیم کنید.

مرحله ششم

گوشت لوبیای شما آماده است، آن را در ظرف مخصوص بریزید و رمانی که می‌خواهید گوشت را بکوبید مقداری دارچین به آن اضافه کنید.

گوشت پخته شده را هم می‌توان در کنار شویدپلو سرو کرد.

مرحله هفتم

آب گوشت و گوشت‌کوبیده این غذا با نان سنگک تازه به همراه پیاز، سیرترشی، سبزی خوردن و ترشی بسیار لذیذ می‌شود. امیدواریم از این غذای سنتی کاشانی لذت ببرید.

دیدگاه ها