خوردن بستنی در بارداری ؛ مفید یا مضر؟

در طول دوران بارداری ممکن است ویارهای مختلفی داشته باشید که بخش قابل توجهی از آن‌ها دست خودتان نیست. ممکن است به غذاهایی علاقه پیدا کنید که تا قبل از آن لب نمی‌زدید و در مقابل ممکن است عاشق غذاهایی شوید که از آن متنفر بودید یا عاشق غذاهایی شوید که به گفته خیلی از اطرافیان‌تان برای بارداری‌تان مضر است. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که در دوران بارداری عاشق بستنی شده‌اید، در این مقاله می‌خواهیم درباره فواید و مضرات خوردن بستنی در بارداری صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

باردارید و عاشق بستنی شده‌اید؟ حتما شنیده‌اید که سرمای بستنی باعث یخ زدن جنین شما می‌شود. باید بگوییم که حتی براساس اصول تغذیه سالم در بارداری، مصرف به اندازه خوراکی محبوب‌تان ضرری برایتان ندارد. بنابراین ابتدا به فواید این خوراکی خوشمزه خواهیم پرداخت.

بستنی

فواید خوردن بستنی در بارداری

همانطور که گفتیم مصرف به اندازه بستنی، به ویژه بستنی‌های بدون قند و پروتئینی، هیچ خطری برای جنین در حال رشد نخواهد داشت. خوردن بستنی باعث افزایش میزان کلسیم بدن شده و به رشد دندان‌ها و استخوان‌های جنین کمک می‌کند. علاوه بر کلسیم چون بستنی از شیر و خامه درست می‌شود ویتامین، پروتئین و پتاسیم بدن شما را فراهم می‌کند. ویتامین k موجود در بستنی به افزایش گردش خون کمک کرده و مانع از ایجاد خون لختگی در بدن می‌شود. بستنی حتی می‌تواند باعث رفع حالت تهوع در دوران بارداری شود.

باورهایی وجود دارد که می‌گوید سرمای ناشی از مصرف بستنی می تواند مغز جنین را مورد تاثیر قرار می دهد. از آنجایی که شما ساعت‌ها مشغول بستنی خوردن به صورت مداوم نمی باشید، بنابراین سرما نمی تواند جنین را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر این قبل از این که بستنی به طور کامل وارد شکم شما شود، توسط حرارت بدن آب می‌شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بستنی یا محصولات لبنی شیری حاوی نوعی چربی است که احتمال تشکیل لقاح را افزایش داده و شانس بارداری را بالا می‌برد.

در کل خوردن بستنی پاستوریزه در حد معمول هیچ خطری برای سلامت شما ندارد. اما باید مراقب باشید که بستنی‌ها قیفی یا بستنی‌هایی که در آن‌ها از تخم مرغ خام استفاده شده نخورید.

مضرات خوردن بستنی در بارداری

این احتمال وجود دارد که هنگام خوردن بستنی بدن شما به باکتری لیستریا آلوده شود و حتی ممکن است که ماشین‌های تولید کننده آلوده به باکتری باشند. بنابراین بستنی را از برندهای مشهور و معتبر خریداری کنی و از خرید بستنی از دست فروش‌ها خودداری کنید.

اگر در دوران بارداری زیاد بستنی بخورید، ممکن است مبتلا به دیابت دوران بارداری شوید. بیماری‌ای که ممکن است به خاطر آن حتی مجبور به تزریق انسولین شوید و رژیم‌های غذایی خاص بگیرید.

انرژی زیادی که بستنی به شما می‌رساند می‌تواند باعث چاقی در دوران بارداری شده و احتمال زایمان زودرس و سزارین شدن را بالا می‌برد.

اگر دل‌تان زیاد بستنی می‌خواهد، پیشنهاد می‌دهیم که با میوه‌های یخ‌‌‌زده بستنی درست کنید. میوه‌های مورد علاقه‌تان را داخل فریزر قرار دهید و بعد از منجمد شدن آن‌ها را در مخلوط‌کن له کنید. البته نباید در مصرف میوه هم زیاده‌روی کنید. در مورد مصرف بستنی با پزشک‌تان مشورت کنید.

دیدگاه ها