خواص کدو سبز برای سلامتی: هر آنچه تا کنون نمی‌دانستید

خواص کدو سبز برای سلامتی

کدو سبز آنقدر در آشپزی پرکاربردی است که احتمال بسیار کمی دارد تا به حال از آن در پخت و پز استفاده نکرده باشید. اما تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که خواص کدو سبز چیست؟ چه لزومی دارد از این سبزی در آشپزی استفاده کنید در صورتی که می‌توانستید سبزی‌های دیگر را جایگزین آن کنید؟ آیا تنها به خاطر مزه کدوسبز است که از آن در پخت و پز استفاده می‌کنید، یا به خواص کدوسبز برای سلامتی هم توجه دارید؟

کدو سبز که به نام کدو هم شناخته می‌شود، در دسته خیار و خربزه جای می‌گیرد. این سبزی در آشپزی کاربردهای زیادی دارد: چه در تهیه غذاهای اصلی، چه در تهیه دسر و حتی به عنوان پیش غذا یا دیپ. کدو سبز اغلب به عنوان یک سبزی در نظر گرفته می‌شود، اما از منظر گیاه‌شناسی در رده میوه‌جات طبقه‌بندی می‌شود.

این میوه سبز در طب سنتی برای درمان سرماخوردگی، درد و بیماری‌های مختلف تجویز می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با خواص کدو سبز بیشتر آشنا کنیم. به این ترتیب، هنگام آشپزی با آگاهی بیشتری می‌دانید چرا کدوسبز را برای پخت و پز استفاده کرده‌اید.

خواص کدو سبز

کدو سبز در دسته خوراکی‌هایی قرار دارد که خواص قابل توجهی دارد. آنچه باعث شده است کدو ارزش غذایی بالایی داشته باشد مربوط به عناصری است که در ساختار آن وجود دارد. همانطور که در جدول ارزش غذایی کدو سبز مشاهده می‌کنید، این ماده غذایی سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف بوده که به خوبی گویای اهمیت کدو سبز در سلامتی است.

مواد و محتویاتمقدار در هر ۲۲۰ گرم
انرژی۱۷ کالری
پروتئین۱ گرم
چربیکمتر از ۱ گرم
کربوهیدرات۳ گرم
شکر۱ گرم
فیبر۱ گرم
ویتامین A40 درصد نیاز روزانه
منگنز۱۶ درصد نیاز روزانه
ویتامین K9 درصد نیاز روزانه
مس۸ درصد نیاز روزانه
فسفر۷ درصد نیاز روزانه
ویتامین  B67 درصد نیاز روزانه
تیامین۵ درصد نیاز روزانه
پتاسیم۱۳ درصد نیاز روزانه
ویتامین C14 درصد نیاز روزانه
منیزیم۱۰ درصد نیاز روزانه
جدول ارزش غذایی کدو سبز

کدو سبز منبع آنتی‌اکسیدان

کدو سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. علاوه بر آن، کاروتنوئیدها؛ مانند: لوتئین، زآگزانتین و بتاکاروتن، در کدو سبز فراوان هستند. این مواد مغذی برای سلامت چشم، پوست و قلب شما مفید هستند. محافظت در برابر انواع خاصی از سرطان‌ها؛ مانند: سرطان پروستات، سرطان سینه و سرطان خون، از دیگر خواص کدو سبز است.

خواص کدو سبز برای سلامتی

مقدار زیادی از آنتی‌اکسیدان موجود در کدو سبز در پوست آن وجود دارد. بنابراین، در صورتی که از کدو سبز در آشپزی استفاده می‌کنید، تا حد امکان ترجیح بدهید پوست آن را جدا نکنید.

کمک به هضم غذا

کدو سبز از راه‌های مختلفی به هضم سالم غذا کمک می‌کند. به طور مثال، کدو سبز سرشار از آب است. این مورد احتمال یبوست را کاهش داده و به دفع راحت‌تر کمک خواهد کرد. کدو سبز همچنین حاوی فیبر محلول و نامحلول است.

فیبر نامحلول به حرکت راحت‌تر غذا در روده کمک می‌کند و احتمال یبوست را کاهش می‌دهد. البته اگر مایعات کافی در رژیم غذایی خود داشته باشید، این مزیت خودش را بیشتر هم نشان می‌دهد. فیبر محلول، باکتری‌های مفیدی را که در روده شما زندگی می‌کنند تغذیه می‌کند.

علاوه بر این، کدو سبز ممکن است به کاهش التهاب و علائم برخی از اختلالات روده؛ مانند: سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو، کمک کنند.

کاهش قند خون

طبق آزمایش‌های انجام شده تا کنون مشخص شده است کدو سبز در کاهش قند خون موثر است. همانطور که در جدول ارزش غذایی مشاهده کردید در هر ۲۲۰ گرم کدو پخته تنها سه گرم کربوهیدرات وجود دارد. بنابراین، یک جایگزین عالی برای غذاهای پرکربوهیدرات مانند انواع پاستا است.

رژیم‌های کم کربوهیدرات می‌توانند به میزان قابل توجهی سطح قند و انسولین خون را کاهش دهند. گفته می‌شود مصرف کدو سبز نیاز به دارو را در افراد مبتلا به دیابت نوع دو کاهش می‌دهد.

رژیم‌های غذایی غنی از فیبر از جمله میوه‌های با فیبر بالا از جمله کدو سبز، به طور کلی سبب کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو می‌شوند.

از خواص کدو سبز برای سلامتی: کاهش وزن

فیبر موجود در کدو سبز به تثبیت قند خون کمک کرده و از افزایش سطح آن بعد از غذا جلوگیری می‌کند.

کمک به سلامت قلب

مقدار بالای فیبر موجود در کدو سبز می‌تواند در سلامت قلب تاثیرگذار باشد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که فیبر بیشتری مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آنها کمتر بوده است. پکتین، یکی از انواع فیبرهای محلول موجود در کدو سبز، به ویژه در کاهش سطح کلسترول خون و کلسترول LDL مؤثر به نظر می‌رسد.

کدو سبز همچنین سرشار از پتاسیم است. پتاسیم با گشاد کردن عروق خونی به کاهش فشار خون بالا کمک می‌کند. همانطور احتمالا می‌دانید فشار خون سالم خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

کمک به کاهش وزن

مصرف منظم کدو سبز ممکن است به کاهش وزن کمک کند. کدو سبز مقدار زیادی آب در بافت خود دارد که باعث می‌شود چگالی کالری کمتری داشته باشد. این بدان معناست که با خوردن کدو سبز احتمالا خیلی زود احساس سیری می‌کنید و مانع زیاده‌روی در خوردن می‌شود.

نتایج مطالعات حاکی از این حقیقت است که مصرف مداوم و در حجم زیاد میوه و سبزیجات باعث کاهش وزن و کاهش شیب افزایش وزن در طول زمان می‌شود.

از خواص کدو سبز کمک به سیری

محتوای فیبر کدو سبز می‌تواند گرسنگی را کاهش دهد و اشتهای زیاد شما را از بین ببرد.

سلامت استخوان ها

کدو سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های لوتئین و زآگزانتین، ویتامین K و منیزیم است که همگی می‌توانند به تقویت و پیشگیری از استخوان‌ها کمک کنند. این مورد یکی دیگر از خواص کدو سبز به حساب می‌آید.

تقویت بینایی

افزودن کدو سبز به رژیم غذایی، تا حدی سبب تقوایی بینایی می‌شود. این ماده به دلیل ترکیباتی که دارد بر روی قدرت بینایی اثر می‌گذارد. این ویژگی به این دلیل است که کدو سبز سرشار از ویتامین C و ویتامین A است. این دو ماده هر دو برای سلامت چشم ضروری هستند. کدو سبز همینطور حاوی آنتی‌اکسیدان‌های لوتئین و زآگزانتین است. تحقیقات نشان می‌دهد این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند در شبکیه چشم انباشته شده و سبب افزایش قدرت بینایی شوند.

مصرف کدو سبز به طور مرتب خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی مرتبط با افزایش سن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، رژیم‌های غذایی سرشار از لوتئین و زآگزانتین ممکن است احتمال ابتلا به آب مروارید را کاهش دهند. آب مروارید یک بیماری چشمی است که با کدر شدن عدسی چشم، منجر به ضعف بینایی می‌شود.

کلام آخر

همانطور که در بالا توضیح دادیم کدو سبز خواص بسیار قابل توجهی دارد. از ویژگی‌های کدو سبز همین که در آشپزی کاربرد زیادی دارد و با آن می‌توان پیش غذا و غذاهای بسیار متنوع و خوشمزه‌ای را تهیه کرد. در صورت پخت به روش مناسب می‌توانید خواص کدو سبز را به غذای هم منتقل کنید. با توجه به آنچه گفته شد، با اضافه کردن کدو به رژیم غذایی روزانه‌تان می‌توانید از خواص بی‌نظیر آن برای سلامتی بهره‌مند شوید.

دیدگاه ها