درمان نفخ شکم به کمک مواد غذایی

بسیاری از افراد دچار مشکلات گوارشی مانند نفخ شکم هستند و از آن به عنوان یک مشکل خجالت آور و ناراحت کننده یاد می‌کنند. این مشکل باعث ایجاد باد معده می‌شود و برای فرد دل‌ درد و ورم شکم به وجود می‌آورد. باد معده خود به عنوان بیماری شناخته نمی‌شود اما نشان دهنده وضعیت نامساعد سلامت فرد است. اما برای درمان نفخ شکم چه کارهایی باید انجام داد؟

باد شکم به طور همیشگی در مجاری گوارشی بدن انسان وجود دارد. اما گاهی میزان آن در روده زیاد می‌شود و مشکلاتی را برای فرد به وجود می‌آورد. هنگامی که غذا برای مدت طولانی در معده باقی می‌ماند فشار زیادی بر آن وارد می‌کند. به همین دلیل افراد دچار سوءهاضمه یا مشکل نفخ معده می‌شوند. این مشکل زمانی پیش می‌آید که معده توانایی هضم غذا را نداشته باشد.

اما سوالی که به وجود می‌آید این است که چگونه می‌توان این بیماری را درمان کرد و از دست آن رها شد؟ همه افرادی که دچار نفخ شکم هستند به دنبال راه‌هایی می‌گردند که بتوانند این بیماری را درمان کنند. پیشنهاد ما برای درمان نفخ شکم استفاده از راه‌های درمان طبیعی و تغییر رژیم غذاییتان است. با کمک بسیاری از مواد غذایی می‌توانید مشکلتان را بر طرف کنید و نیازی به داروهای شیمیایی پیدا نکنید. در ادامه این مطلب چند مورد از این مواد را به شما معرفی می‌کنیم. 

مواد غذایی برای کمک به درمان نفخ شکم

درمان نفخ شکم

۱. سیر

یکی از بهترین راه‌های درمان‌ نفخ شکم استفاده از سیر است. سیر دارای فواید زیادی است و به دلیل تندی و گرمی‌اش به کاهش سوزش معده کمک می‌کند. اگر دچار سوءهاضمه شده‌اید می‌توانید از سوپ سیر استفاده کنید. ترکیبات مفیدی که در سیر وجود دارد از بروز سرطان جلوگیری می‌کند و بیشترین تاثیر را روی معده و روده می‌گذارد. همچنین برای سلامت قلب هم مفید است.

می‌توانید به جای سوپ سیر محلول سیر را تهیه کنید و روزی ۳ بار از آن بنوشید. برای تهیه این محلول سیر را کمی با آب بجوشانید و کمی فلفل و زیره به آن اضافه کنید. در نهایت آن را از صافی رد کنید و اجازه دهید خنک شود. 

می‌توانید ۲ تا ۵ حبه سیر به صورت خام یا پخته در طول هفته استفاده کنید و تاثیر آن را ببینید.

۲. زیره

زیره یک درمان طبیعی سنتی برای رفع نفخ است. برای درمان مشکلات گوارشی از دمنوش زیره استفاده می‌کنند. برای این کار کمی زیره را درون فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید دم بکشد. نوشیدن زیره دم کرده یا جویدن دانه‌های زیره باعث تسکین دردهای شما می‌شود. برای از بین بردن دل دردهای کودکانتان می‌توانید به آن‌ها روغن زیره بدهید.

۳. آب‌دوغ

یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای سوءهاضمه استفاده از آب‌دوغ است. آب‌دوغ یا پس‌آب کره گونه‌ای نوشیدنی است که پس از گرفتن کره از شیر یا خامه بدست می‌آید. آب‌دوغ علاوه بر اینکه مشکلات گوارشی شما را از بین می‌برد، به تناسب اندام و حفظ سلامتیتان هم کمک می‌کند. برای تاثیر بهتر این نوشیدنی می‌توانید کمی پودر زیره به آن اضافه کنید.

۴. آب گرم

برای تضمین سلامت گوارشتان به طور مرتب آب گرم بنوشید. این کار باعث می‌شود گوارشتان عملکردی درست‌تر و بهتر داشته باشد و تجزیه غذا در معده بهتر صورت گیرد. به این ترتیب سیستم گوارشی انرژی کمتری برا هضم غذاها صرف می‌کند.

گاهی به دلیل نفخ شکم و درد آن قادر به خوردن چیزی نیستید در این زمان بهترین کار این است که به طور مرتب آب گرم بنوشید. این کار به حفظ آب بدن و درمان نفخ شکم کمک می‌کند.

۵. ماست پروبیوتیک لاکتیویا

لاکتیویا یک ماست پروبیوتیک خوش‌طعم است که اگر به مدت دو هفته و روزی دوبار در قالب یک برنامه غذایی متعادل مصرف شود از بروز گاه و بی‌گاه مشکلات سطحی هاضمه جلوگیری می‌کند. با این حال نباید تاثیر عادت‌های سالم زندگی را در کنار مصرف خوراکی‌های مفید دست‌ کم بگیرید. ناراحتی‌های گوارشی جزیی به نفخ، گاز معده، قار و قور شکم و از این قبیل مشکلات گفته می‌شود.

دیدگاه ها