ماست بدون لاکتوز چطور جان شما را نجات می‌دهد؟

ماست بدون لاکتوز

آیا شما جزو آن دسته افرادی هستید که لبنیات دوست دارند اما با خوردن لبنیات بخصوص شیر و ماست، وضعیت گوارشی‌شان به هم می‌ریزد؟ خب! نگران نباشید چون شما تنها نیستید. ۷۰ درصد از جمعیت بزرگسال سراسر جهان با هضم لاکتوز مشکل دارند. بله، درست خوانده‌اید. با این شرایط جای تعجب نیست که محصولات جدید زیادی در بازار امروز به وجود آمده است که کمک می‌کند سبک زندگی افرادی با مشکلاتی مثل عدم تحمل لاکتوز هم محدود نباشد و آنها هم بتوانند از همه چیز لذت ببرند و همه مواد غذایی مفید بدنشان را تامین کنند. به عبارتی سبک زندگی بدون لاکتوز داشته باشند. خیلی از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز به اجبار بدون آن که بدانند محصولاتی مناسب رژیم و سبک زندگی‌شان وجود دارد به سمت حذف کامل لبنیات از رژیم غذایی‌شان می‌روند، اما این تنها گزینه موجود نیست. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با محصولات لبنی مناسب افرادی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند بخصوص ماست بدون لاکتوز آشنا شوید.

لبنیات همچون نیروگاه تغذیه

آیا می‌دانستید لبنیات یک نیروگاه تغذیه‌ای است؟ ماست یک غذای خوشمزه و البته مقرون به صرفه است که باید در یک رژیم غذایی متعادل گنجانده شود. لبنیات یک منبع طبیعی عالی از پروتئین، کولین ریبوفلاوین (ویتامین ب ۲) و و مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، فسفر، ریبوفلاوین و ویتامین آ است.

افرادی که از عدم تحمل لاکتوز رنج می‌برند، می‌توانند از تمام مزایای تغذیه‌ای لبنیات بدون لاکتوز، بدون این که علائم گوارشی ناراحت‌کننده را تجربه کنند، بهره ببرند.

لبنیات بدون لاکتوز حاوی آنزیم لاکتاز برای تجزیه قند است که لاکتوز موجود را به گلوکز و گالاکتوز تبدیل می‌کند تا هضمش برای بدن آسان‌تر شود.

به عبارتی می‌‌توان گفت هیچ تفاوتی بین لبنیات معمولی و لبنیات بدون لاکتوز وجود ندارد و هر دو دارای ترکیب غذایی یکسانی از کالری، پروتئین، کربوهیدرات و چربی هستند.

لبنیات همچنین مواد مغذی حیاتی را برای سلامت استخوان به بدن ما ارائه می‌دهد. به جای حذف کامل لبنیات، بسیاری از گزینه‌های بدون لاکتوز را که کرمی گرین ولی برای تقویت تغذیه بدون علائم گوارشی ارائه می‌دهد، امتحان کنید!

بنابراین اگر مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستید و از لبنیات لذت می‌برید و می‌خواهید آن را در رژیم غذایی خود داشته باشید، لبنیات بدون لاکتوز را امتحان کنید! خوب است بدانید لبنیات بدون لاکتوز یک لبنیات معمولی است که آنزیم لاکتاز برای هضم راحت‌تر به آن اضافه شده است. و گزینه بسیار عالی است چون این فرصت را برای شما ایجاد می‌کند تا دوباره بتوانید از بسیاری از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید!

ماست جایگزین شیر برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز
ماست چون در فرایند تخمیر تولید می‌شود. به معنای واقعی کلمه یک ابر غذا است.

کار ماست چیست؟

یکی از دلایلی که باعث می‌شود ماست یک ابر غذا باشد، فرآیند تخمیر آن است. متاسفانه اکثر مردم اهمیت تخمیر را نمی‌دانند اما واقعیت این است که، تخمیری که باعث تبدیل شیر به ماست می‌شود کمک می‌کند ماست گزینه خوبی برای حفظ باکتری‌های مفید و مواد فعال زیستی در روده شما باشد.

به عبارتی تمامی ماست‌ها مقداری پروبیوتیک که برای باکتری‌های مفید روده مفید هستند را دارند و در واقع به دلیل وجود پروبیوتیک‌ها و همچنین به دلیل وجود لیپیدهای فعال زیستی که از افزایش اسید لاکتیک یا همان لاکتات از طریق فرآیند تخمیر ناشی می‌شود، مزایای بیشتری نسبت به شیر دارد. جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که این مولکول‌ها در مقایسه با سایر لبنیات تخمیر نشده مزایای بیشتری دارند.

نقش ماست در سلامت روده
ماست یک جایگزین عالی برای کسانی است که در هضم شیر مشکل دارند.

ماست و روده شما

ماست نسبت به سایر محصولات لبنی میزان لاکتوز کمتری دارد. چون بخشی از لاکتوز آن به مصرف باکتری‌های مفید موجود در آن  می‌رسد.

مابقی لاکتوز موجود در ماست می‌تواند به دو روش از محصول حذف شود. افزودن آنزیم لاکتاز و یا استفاده از روش فیلتراسیون برای حذف لاکتوز. که در روش فیلتراسیون که در فرایند تولید این ماست، به جز بخشی از لاکتوز که به مصرف باکتری‌های مفید ماست می‌رسد، مابقی لاکتوز به جای این‌که با روش شیمیایی تجزیه شود، به طور کامل به روش فیلتراسیون جدا می‌شود. و در نهایت مقدار لاکتوز محصول به صفر می‌رسد.

روش فیلتراسیون لاکتوز موجب مزیت‌های زیر در محصول می‌شود:

  • عدم تغییر طعم و رنگ محصول
  • عدم افزایش کالری محصول

دکتر مارت و همکارانش ۲۵ سال است که روی بیماری‌های متابولیک قلبی و چاقی تحقیق می‌کنند، اما تنها در پنج سال گذشته است که اهمیت بزرگترین ارگان بدن ما یعنی روده را به طور فزاینده‌ای مورد توجه قرار داده‌اند.

ما معمولا فراموش می‌کنیم که روده اولین عضوی است که غذایی که می‌خوریم را متابولیزه می‌کند. این اولین نقطه تماس در فرآیند متابولیک است. دلایل متعددی وجود دارد که چرا سلامت روده می‌تواند سلامت کلی شما را تعیین کند، اما مهمترین آنها این است که اگر روده سالمی دارید، باکتری‌ها در روده باقی می‌مانند. در صورتی که روده ناسالمی دارید، این باکتری‌ها از سد روده عبور کرده و به جریان خون نشت می‌کنند. این باکتری‌ها، بسته به خوب یا بد بودنشان، حتی روی بقیه اندام‌های شما تاثیر خواهند گذاشت.

افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز و مصرف ماست

همانطور که اشاره کردیم، لاکتوز در واقع ترکیبی از دو قند گلوکز و گالاکتوز است.  این قند در طبیعت منحصرا در شیر یافت می‌شود و عمدتا در شیر نشخوارکنندگان وجود دارد. به عنوان مثال پنج درصد شیر گاو را این ماده تشکیل می‌دهد. این ماده غالبا در شیر و مشتقات آن به وفور دیده می‌شود.

پزشکان در بررسی‌های مختلفی که انجام دادند متوجه شدند که در بسیاری از موارد، ماست یک جایگزین عالی برای کسانی است که در هضم لاکتوز شیر مشکل دارند. البته این اشتباه است که بگوییم ماست اصلا لاکتوز ندارد، اما اگر عدم تحمل لاکتوز شدید نباشد، ممکن است شخص بتواند ماست مصرف کند. اگر نه، گزینه ماست بدون لاکتوز بهترین گزینه برای کسانی است که واقعا تحمل لاکتوز ندارند.

از طرف دیگر اگر شخصی مبتلا به عدم تحمل لاکتوز است و از رژیم گیاهخواری پیروی می‌کند، می‌تواند ماست‌های گیاهی را استفاده کند. اگرچه متخصصان هنوز مطمئن نیستند که آیا ماست‌های گیاهی فواید مشابهی با ماست بر پایه لاکتات دارند یا خیر؛ اما به طور کلی می‌توان گفت: این واقعیت که این ماست‌ها هم از طریق تخمیر حاصل می‌شوند، نشان می‌دهد که این ماست‌های گیاهی مطمئنا می‌توانند برای رژیم غذایی مفید باشد.

ضمنا به طور کلی می‌توان گفت روش‌های حذف لاکتوز از ماست موجب ایجاد مزیت‌هایی از جمله عدم تغییر طعم و رنگ محصول و عدم افزایش کالری محصول نهایی هم می‌شود.

مزایای اصلی ماست بدون لاکتوز:

  • کربوهیدراتش صفر یا خیلی کم است.
  • کالری کمتری دارد.
  • نسبت پروتئین این محصول بالاتر است.
  • هیچ‌گونه تغییر رنگ و یا طعمی در آن وجود ندارد.
  • برای افراد دیابتی هم مناسب است.

آیا حذف لاکتوز ارزش غذایی لبنیات را تغییر می دهد؟

حذف لاکتوز از شیر با افزودن آنزیم لاکتاز، میزان پروتئین و کلسیم را تغییر نمی‌دهد. غذاهای لبنی بدون لاکتوز در مقایسه با همتایان حاوی لاکتوز خود، دارای کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات یکسانی هستند.

این تصور غلط وجود دارد که لبنیات بدون لاکتوز در مقایسه با لبنیات معمولی قند بیشتری دارند چون بسیاری از مردم متوجه شده‌اند که شیر بدون لاکتوز طعم شیرین‌تری دارد. با این حال، این شیرینی نسبی ناشی از این است که گیرنده‌های چشایی ما چگونه شیرینی انواع مختلف قند را تجربه می‌کنند، نه از تفاوت واقعی در مقدار قند طبیعی موجود در محصولات لبنی.

اما واقعیت علمی این امر این است که میزان شیرینی دو قند گلوکز و گالاکتوزدر مجموع از قند اولیه لاکتوز بالاتر است، در لبنیات بدون لاکتوزی که با روش افزودن آنزیم تولید می‌شوند، شیرینی بیشتری حس می‌شود. و اتفاقا سطح قند خون هم با مصرف این محصولات بالاتر می‌رود. پس این موضوع تصور غلطی نیست.

اما در روش فیلتراسیون به طور کامل قند حذف می‌شود و به همین دلیل است که برای مصرف افراد دیابتی هم مناسب‌تر از محصولات بدون لاکتوز حاصل از افزودن آنزیم است.

عامل رضایت از محصولات لبنی بدون لاکتوز

بهترین چیز در مورد لبنیات بدون لاکتوز این است که به شما امکان می‌دهد همان محصولات لبنی مورد علاقه خود را بدون ناراحتی گوارشی مصرف کنید. اگر جایگزین‌های لبنی را امتحان کرده باشید، ممکن است متوجه شوید که آنها باز هم شبیه خود لبنیات نیستند. اما محصولات لبنی بدون لاکتوز همان چیزی هستند که باید باشند

از طرف دیگر همه ما دوست داریم از خوردن چیزهایی که به آنها علاقه‌مندیم لذت ببریم. بنابراین اگر نتوانیم هوس‌مان در مورد خوردن یک غذا را برآورده کنیم، امر خوردن برایمان لذت‌بخش نخواهد بود.

لبنیات بدون لاکتوز واقعا راه را برای لذت بردن از زندگی با تمام غذاهای مورد علاقه باز می‌کند! تصور کنید که بتوانید شیرینی بخورید، یک اسموتی خامه‌ای درست کنید، از انواع ساندویچ‌های سالاد مرغ و تخم مرغ لذت ببرید در عین حال، روده خود را با پروبیوتیک‌های مفید تقویت کنید. این دقیقا همان چیزی است که باید باشد و به عبارتی مزایای لبنیات بدون لاکتوز بی پایان است.

نویسنده

حبیبه مجیدی

مترجمی بودم که دوست داشت روزنامه‌نگار باشد؛ روزنامه‌نگاری شدم که به دنیای روابط عمومی آنلاین کشیده شد و در نهایت نویسنده‌ای شدم تا همچنان بیاموزم.

بیشتر بخوانید

دیدگاه ها