مصرف موز در بدنسازی یا مصرف شیر کاکائو؟

موز در بدنسازی

‎به طور کلی تغذیه و مصرف درست مواد غذایی بیشترین نقش را در رشد دارد، اگر از دید ورزشی بخواهیم به مواد غذایی بپردازیم، باید گفت ۵۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت بدن یک ورزشکار به تغذیه او بر می‌گردد. ‎هر ورزشکار در طول روز باید از تمام گروه ویتامین‌ها بهره لازم را ببرد، اما کدام یک از نوشیدنی‌های طبیعی به سلامت ورزشکاران و تاثیرگذاری بیشتر تمرینات آنها کمک می‌کند؟ مصرف موز در بدنسازی موثرتر است یا رو آوردن ورزشکاران به مصرف شیرکاکائو؟ پاسخ این سوالات را در ادامه این مطلب می‌توانید بخوانید.

چرا مصرف موز در بدنسازی نقش مهمی را بازی می‌کند؟

خوردن موز یکی از ساده‌ترین راه‌های ممکن برای دسترسی ورزشکاران به منابع غذایی مورد نیاز بدن برای ورزش و تمرین است و شیر موز یک نوشیدنی ثابت در تغذیه ورزشی به‌حساب می‌آید. خوردن موز دو ساعت قبل از تمرین به پایداری سطح انرژی هنگام تمرین کمک می‌کند و نیز دوره‌های ریکاوری بعد از تمرین را کوتاه‌تر می‌کند.

برای اینکه تمرین موثرتری داشته باشید و دوره ریکاوری‌تان کوتاه‌تر باشد، دو ساعت قبل از تمرین شیر موز بخورید.

مصرف موز در بدنسازی
  • پتاسیم: این ماده معدنی باارزش در واقع اصلی‌ترین ماده برای حرکت ماهیچه‌ها و جلوگیری از گرفتگی آنها هنگام تمرین است. ‎خوردن یک موز بزرگ در هر روز مساوی است با تامین ۴۸۷ میلی گرم از پتاسیم مورد نیاز بدن برای آن روز.
  • منیزیم: این ماده به بهبود حرکت و چرخش استخوانی کمک می‌کند و یکی از مواد معدنی در تنظیم متابولیسم بدن است. مصرف یک موز بزرگ در طول روز یعنی تامین ۳۷ میلی‌گرم منیزیوم بدن یا به عبارت دیگر، ۲۱ درصد منیزیوم مورد نیاز برای بدن خانم‌ها و ۱۷ درصد منیزیوم برای آقایان. بنابراین ورزشکاران باید مصرف موز در بدنسازی را فراموش نکنند.
  • کربوهیدرات: مصرف کربوهیدرات در طول روز باعث بهبود کیفیت تمرینات ورزشی می‌شود و چنان که هنگام تمرینات ورزشی ماهیچه احتیاج به گلیکوژن -که جزو اصلی چرخه کربوهیدرات است- داشته باشد، تامین آن موجب استقامت و پایداری ماهیچه می‌شود. ‎خوردن یک موز در طول روز یعنی تامین ۳۱ گرم کربوهیدرات.
  • ویتامین C: یک موز ۱۵ درصد از ویتامین سی بدن را تامین می‌کند. وظایف اصلی و حیاتی ویتامین سی عبارتند از: تسریع در فرآیند رشد عضلانی، حفظ و مقاومت زردپی و رباط صلیبی، و نگهداری سیستم مقاومتی بدن در برابر امراض و ویروس‌ها به خصوص در دوره بدنسازی و تمرینات حرفه‌ای. از جمله کارهای دیگر ویتامین سی می‌توان به کمک به ترشح آدرنالین اشاره کرد.

نوشیدن شیرکاکائو قبل از ورزش چه فوایدی دارد؟

حتما شما هم هنگام رفتن به باشگاه همراه خود آب می‌برید یا یکی از انواع نوشیدنی‌های ورزشی را تهیه می‌کنید. احتمال این که چند پاکت شیر کاکائو با خود به باشگاه ببرید و در فاصله بین هر ست بنوشید بسیار کم است. شاید باور نکنید، اما نوشیدن شیرکاکائو بعد از انجام تمرین‌های ورزشی به شیوه‌های مختلف و به طرزی باور نکردنی برای سلامت فیزیکی شما مفید است. طرز تهیه شیر کاکائو را می‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید.

کارشناسان ورزش و تغذیه مصرف ۱۳ تا ۲۵ گرم پروتئین را بعد از ورزش توصیه می‌کنند، این درحالی است که یک فنجان شیر کاکائو حاوی هشت تا ۱۱ گرم پروتئین است.

فواید نوشیدن شیر کاکائو قبل از ورزش

ذخایر الکترولیت بدنتان را پر می‌کند

شاید با شنیدن اسم «الکترولیت» یاد موز و نوشیدنی‌های انرژی‌زا بیفتید. این نوشیدنی‌ها، آب مورد نیاز بدن را هنگام ورزش تامین و از دهیدراته شدن بدن جلوگیری می‌کنند و از سوی دیگر می‌دانید که موز هم یک منبع سرشار از پتاسیم است. پتاسیم از درد عضلات و ضعف و بی‌حالی کم می‌کند.

آنچه لازم است بدانید این است که شیر کاکائو حاوی پتاسیم بیشتری نسبت به موز است و مقدار کلی الکترولیت آن از یک نوشیدنی انرژی‌زا بیشتر است. این بار به جای نوشیدن آن نوشیدنی‌های سبز با طعم لیموترش، یک مخلوط شیر کاکائو و موز درست کنید و بعد از یک ورزش حسابی میل کنید. نه تنها بدنتان بلکه غدد چشایی‌تان هم از شما متشکر خواهند بود. پس از مصرف موز در بدنسازی غافل نشوید.

پروتئین مورد نیاز شما را تامین می‌کند

کارشناسان ورزش و تغذیه مصرف ۱۳ تا ۲۵ گرم پروتئین را بعد از ورزش توصیه می‌کنند، این درحالی است که یک فنجان شیر کاکائو حاوی هشت تا ۱۱ گرم پروتئین است. با مصرف این نوشیدنی طبیعی، خواهید دید که بعد از انجام ورزش و در طول روز پروتئین عضلاتی را که در طی ورزش آسیب دیده‌اند ترمیم می‌کند.

شیر کاکائو حاوی دو نوع پروتئین است؛ یک نوع پروتئین که سریع عمل می‌کند و نوعی دیگر که تا روز بعد کم کم آزاد می‌شود. نوشیدن شیر کاکائو بعد از ورزش، زمان لازم برای ترمیم عضلات را کوتاه‌تر کرده و کمک به تقویت قوای بدنی و استقامت می‌کند.

شیر کاکائو انرژی شما را افزایش می‌دهد

هر وعده از این نوشیدنی شامل ۲۰ تا ۳۰ گرم کربوهیدرات می‌شود که در مقایسه با مقدار کربوهیدرات در نوشیدنی‌های انرژی‌زا قابل مقایسه است.

مصرف کربوهیدرات بعد از هر تمرین ورزشی ذخیره انرژی را از نو می‌سازد، بنابراین نوشیدن شیر کاکائو بعد از ورزش از تحلیل رفتن بدن جلوگیری می‌کند. علاوه بر این کربوهیدرات موجود در شکلات، ماهیچه‌‌ها را نیز از نو ساخته و از فواید پروتئین محلول در شیر نیز بهره‌مند می‌شوید.

ذخیره ویتامین D بدنتان را احیا می‌کند

شاید باورتان نشود، اما یک فنجان شیر کاکائو حاوی یک سوم نیاز روزانه بدن شما به ویتامین D است. ویتامین D استخوان‌ها و دندان‌های شما را تقویت می‌کند و شما را از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مصون می‌دارد. افزایش طبیعی و سالم ویتامین D در افراد می‌تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی و قلبی و عروقی، به ویژه در کودکان شود.

مصرف روزانه این ویتامین خطر بروز دیابت نوع یک، سفت شدن بافت‌ها و برخی از انواع سرطان جلوگیری می‌کند. چنانچه ویتامین D به طور منظم مصرف شود فواید طولانی مدت خواهد داشت و بدون شک یکی از بهترین و مطمئن‌ترین منابع دریافت این ویتامین همان چند لیوان شیر کاکائو است.

کلیسم مورد نیاز شما را تامین می‌کند

علاوه بر ویتامین D، شیر کاکائو حاوی یک سوم کلسیم مورد نیاز روزانه شما است. مصرف کلسیم برای رشد استخوان‌ها در کودکان و نوجوانان و همین طور ورزشکارانی که بدنشان به طور مداوم در معرض تمرینات سخت قرار دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

مصرف زیاد کلسیم ممکن است روی فشار خون تاثیر مثبت و فواید بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشد. وجود کلسیم به ماهیچه‌ها اجازه می‌دهد که بیشترین بازدهی را داشته باشند.

شیر کاکائو یا موز برای بدنسازی؛ مسئله این است

همان‌طور که در بالا اشاره شد، هم شیر کاکائو و هم موز خواص و نقش خاصی در بدنسازی ورزشکاران دارند بنابراین ورزشکاران برای بهره‌مندی از خواص هر دوی این ماده مغذی می‌توانند مخلوطی از موز و شیرکاکائو درست کنند و بعد از ورزش از آن لذت ببرند.

دیدگاه ها