4 نفر
آسان
بیشتر از 90دقیقه
کمتر از 30 دقیقه
1121 بازدید

سریع ترین روش تهیه ترشی گیلاس به دو روش

حضور ترشی کنار بعضی از غذاها مثل لوبیا پلو، دمپختک، دیزی و اکثر غذاهای به اصطلاح نونی مثل کتلت و کوفته از واجبات است. این چاشنی خوشمزه که با انواع سبزیجات درست می‌شود را می‌توانید به راحتی خودتان در منزل درست کنید. فقط برای جلوگیری از تغییر شکل ظاهری و رنگ سبزیجات باید چند تا نکته را رعایت کنید که در این مقاله مفصل راجع به آن بحث کردیم. این بار با طرز تهیه ترشی گیلاس با ما همراه باشید.

گیلاس دو کیلوگرم
برگ مو و رزماری چند عدد
شکر سفید شش قاشق غذاخوری
سرکه سه لیتر
فلفل سیاه به مقدار لازم
آب دو استکان
گیلاس دو کیلوگرم
شکر نیم کیلوگرم
وانیل دو قاشق چای‌خوری
سرکه دو لیتر

مرحله اول

برای آماده کردن ترشی گیلاس تنها یک ساعت زمان نیاز دارید. برای شروع دم گیلاس‌ها را جدا کنید و آن‌ها را داخل آبکش بریزید و خوب بشویید. برای این که گیلاس‌ها سریع خشک شوند یک پارچه تمیز پهن کنید و گیلاس‌ها را روی آن پخش کنید تا کاملا خشک شوند.

مرحله دوم

در این فاصله ظرف‌های ترشی را آماده کنید. (بهتر است از ظرف‌های شیشه‌ای با درب فلزی استفاده کنید.) آن‌ها را بشویید و کنار قرار دهید تا کاملا خشک شوند. گیلاس‌ها را داخل ظرف بریزید و لابه لای آن‌ها چند عدد برگ بو، رزماری و فلفل بچینید.

مرحله سوم

داخل یک قابلمه آب را با شکر مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. کمی صبر کنید تا مخلوط آب و شکر قوام بیاید. سپس سرکه را اضافه کنید و حدود یک رب اجازه دهید تا مایع بجوشد. بعد از گذشت یک رب حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید تا کمی خنک شود.

مرحله چهارم

مایه ترشی را روی گیلاس‌ها بریزید و درب ظرف را محکم ببندید تا هوا داخل آن نرود. ظرف‌ها را چند دقیقه حالت برعکس قرار دهید تا هوای داخل آن‌ها کاملا خارج شود. شیشه‌های ترشی را دو تا سه هفته در جای خنک و تاریک قرار دهید.

مرحله اول

مطابق دستور قبل دم گیلاس‌ها را بچینید و آن‌ها را بشویید. ظرف‌های ترشی را هم آماده کنید. در این روش نیازی به حرارت دیدن مایه ترشی نیست. بنابراین گیلاس‌ها را داخل ظرف‌ها بریزید. ردیف ردیف بین آن‌ها شکر بریزید.

مرحله دوم

ظرف را با سرکه پر کنید و کمی وانیل روی آن‌ها بریزید. در ظرف را محکم ببندید و در جای خنک و تاریک نگهداری کنید. بعد از گذشت هفت روز محتویات ظرف را با هم مخلوط کنید تا شکر و وانیل کاملا حل شوند.

در ظرف را مجددا ببندید. بعد از دو هفته ترشی آماده است.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.