طرز تهیه سیروپ شکلات خانگی

طرز تهیه سیروپ شکلات خانگی
آسان
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

در دستور آشپزی امروز به سراغ طرز تهیه سیروپ شکلات خانگی رفته‌ایم برای تهیه انواع دسر بسیار پرکاربرد است. از این سس شکلاتی خانگی می‌توانید برای انواع کیک‌های خانگی، دسرها و پودینگ‌ها استفاده کنید. درست کردن سیروپ شکلات یا سس شکلات خانگی نه مواد زیادی می‌خواهد و نه زمان زیادی از شما می‌گیرد.

مانند تمام مواد غذایی که نوع خانگی آن سالم‌تر و گاهی به صرفه‌تر است، تهیه سیروپ شکلات خانگی هم از این قاعده مستثنی نیست. تهیه آن به صورت خانگی بسیار سالم‌تر و حتی به صرفه است. سیروپ‌های شکلاتی آماده دارای مواد افزودنی و رنگ‌دهنده‌های مصنوعی هستند و مسلما از لحاظ کیفی از نمونه خانگی پایین‌تر هستند.

تنها نکته‌ای که در ارتباط با تهیه این سیروپ می‌ماند این است که از پودر کاکائوی هلندی استفاده کنید. پودر کاکائوی هلندی عطر و طعم قوی و رنگ تیره‌ای به سس شکلات شما خواهد داد. بنابراین، توصیه می‌کنیم از پودر کاکائوی هلندی برای تهیه این چاشنی شکلاتی استفاده کنید.

مواد لازم جهت تهیه سیروپ شکلات خانگی

 • شکردوونیم پیمانه
 • آبیک‌ونیم پیمانه
 • پودر کاکائوی هلندییک‌ونیم پیمانه
 • شربت ذرتسه قاشق غذاخوری
 • عصاره وانیلیک قاشق غذاخوری
 • نمک دریایییک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه سیروپ شکلات خانگی

مرحله اول

برای طرز تهیه سیروپ شکلات، قدم اول در یک قابلمه متوسط، پودر کاکائو و شکر را با هم مخلوط کنید. آب و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری نمک دریایی را به این مخلوط اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت با شعله متوسط قرار دهید. تا زمانی که مخلوط شما جوش بیاید آن را مدام هم بزنید.

مرحله دوم

حدود سه دقیقه به جوشاندن ادامه دهید تا مخلوط به اندازه کافی غلیظ شود. البته حتی بعد از مدتی جوشیدن هم مخلوط شما غلیظ نخواهد شد مگر آن که اجازه دهید کمی سرد شود. تنها پس از سرد شدن مایه شکلاتی شما به قوام لازم می‌رسد. مایه را بچشید و در صورت نیاز نمک به آن اضافه کنید.

مرحله سوم

زمانی که قابلمه را از روی شعله برداشتید، بلافاصله به آن وانیل اضافه کنید تا به خوبی در تمام مایه شکلات شما پخش شود. مایه را مزه کنید. اگر به اندازه کافی شیرین نیست، کمی شکر مجدد اضافه کنید. دوباره شروع به همزدن کنید تا شکر در مایه حل شود.

مرحله چهارم

سیروپ شکلات خانگی را که تهیه کرده‌اید در ظرف شیشه‌ای دربسته در یخچال نگهداری کنید. این شربت حداقل یک ماه در یخچال قابل نگهداری است. بهتر از قبل از سرو حداقل یک روز در یخچال بماند تا به خوبی غلیظ شود.

نکات تهیه سیروپ شکلات

 • اگر شربت ذرت در دسترس نداشتید، می‌توانید به جای آن از یک قاشق غذاخوری آرد ذرت استفاده کنید تا سس غلیظ‌تر شود.
 • از سس شکلات یا سیروپ شکلات به صورت داغ یا خنک روی دسرهای زیادی استفاده می‌شود. برای مثال برای روکش بستنی ساده و خوشمزه خانگی می‌توانید از سیروپ شکلات خنک و برای انواع دسر کرپ می‌توانید از سیروپ داغ استفاده کنید.
 • سیروپ شکلات به عنوان سس روی کرپ هم قابل استفاده است و طعم بهتری به کرپ می‌دهد. اگر ورزشکار هستید، طرز تهیه پنکیک پروتئینی با ماست ایسلندی مناسب رژیم غذایی شما است. همینطور اگر وگان هستید، پنکیک وگان مناسب شما است. شاید هم به گلوتن حساسیت دارید و تنها پنکیک بدون گلوتن را می‌توانید استفاده کنید. به عنوان پیشنهادات خوشمزه پنکیک خرمالو و پنکیک زنجبیلی را پیشنهاد می‌کنیم.
 • اگر پودر شکلات در دسترس ندارید، می‌توانید با ترکیب شکر دانه ریز و پودر کاکائو در منزل پودر شکلات خانگی تهیه کنید.
 • حواستان باشد که غلظت سیروپ زمانی که داغ است کمتر از موقعی است که سرد می‌شود. بنابراین نگذارید تا غلظت آن روی حرارت خیلی زیاد شود.
 • حتما در صورت امکان از پودر کاکائوی هلندی استفاده کنید. پودر کاکائوی هلندی طعم و عطر زیادی دارد و هم رنگ تیره آن برای سیروپ شکلات کاملا مناسب است.

دیدگاه ها

 1. من درست کردم اما خوب نشد لطفا کمی دستور پخت اش را تغییر دهید.

  1. سلام غزل عزیز،

   متاسفیم که این را می‌شنویم. رسپی بازبینی و اصلاح می‌شود. ممنون از توجه شما و از این که ما را نسبت به این موضوع آگاه ساختید.