طرز تهیه آب مرغ برای استفاده در سوپ‌ها و غذاها

طرز تهیه آب مرغ
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

شاید برای شما هم پیش آمده که مرغ را بپزید اما آب آن اضافه آمده باشد. در چنین مواردی می‌توانید از این مایع مغذی برای تهیه یک سوپ خوشمزه و خوش طعم یا در سایر غذاها استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید آن را به مقدار زیاد درست کنید و اضافه آن را در فریزر نگه دارید و هر وقت نیاز داشتید از آن استفاده کنید. آب مرغ علاوه بر خوش طعم کردن غذاها، خواص بسیاری هم دارد. این مایع مفید و خوشمزه سرشار از املاح معدنی، پروتئین‌، کلسیم و ژلاتین بوده که برای استخوان‌ها و عضلات بسیار موثر است. آب مرغ به صورت آماده هم وجود دارد، اما طعم و مزه خوبی ندارد و قابل قیاس با انواع خانگی آن نیست. بنابراین اگر شما هم می‌خواهید برای خوشمزه‌تر شدن سوپ‌های خود مثلا در طرز تهیه سوپ شیر و سایر غذاها آن را در خانه تهیه کنید، در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به شما طرز تهیه آب مرغ خوشمزه را آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه آب مرغ

 • مرغ دو عدد
 • پیاز دو عدد
 • هویج پنج عدد
 • کرفس چهار ساقه
 • جعفری تازهپنج ساقه
 • نمکدو قاشق سوپ‌خوری
 • دانه فلفل سیاه دو عدد

طرز تهیه آب مرغ

مرحله اول

مرغ‌ها را شسته و پوست آن را با یک چاقوی تیز بگیرید. سپس بال و ساق پاهای مرغ را جدا کنید.

مرحله دوم

تمام سبزیجات (هویج، پیاز، کرفس و جعفری) را با آب خنک کاملا بشویید‌، پوست هویج و پیاز را بگیرید و همه سبزیجات را به شکل درشت خرد کنید.

مرحله سوم

در یک قابلمه بزرگ، مرغ‌ها و سبزیجات را به همراه نمک و دانه‌های فلفل اضافه کنید. سپس حدود شش لیتر آب به قابلمه اضافه کنید و آن را روی حرارت متوسط گاز بگذارید.

مرحله چهارم

بدون اینکه در قابلمه را بگذارید، اجازه دهید آب با حرارت متوسط بجوشد. کف‌های شکل گرفته را با یک کفگیر بگیرید. سپس حرارت را کم کنید، در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید مواد به مدت ۴ ساعت به آرامی بپزد.

مرحله پنجم

پس از گذشت ۴ ساعت، قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه خنک شود. به کمک یک کفگیر هویج، پیاز، کرفس و جفعری را از قابلمه خارج کرده و آن‌ها را در یک صافی که زیر آن یک کاسه است قرار دهید تا آب مرغ گرفته شود. آب مرغ درون قابلمه را هم در یک صافی که زیر آن یک کاسه بزرگ قرار دارد بریزید. کاسه‌های حاوی آب مرغ صاف شده را کنار بگذارید و باقی مانده مواد را دور بریزید.

مرحله ششم

آب  به دست آمده را در یک ظرف مناسب بدون در بریزید و اجازه دهید به مدت چند ساعت در پخچال کاملا خنک شود. سپس ظرف را از یخچال خارج کرده و در ظرف را بگذارید و آن را در فریزر قرار دهید و هر وقت نیاز داشتید از آن استفاده کنید.

نکات

 • آب مرغ را می‌توانید به مدت دو تا سه ماه در فریزر نگهداری کنید.
 • زمانی که آب‌مرغ خنک شد، یک لایه چربی روی آن ایجاد می‌شود. اگر بلافاصله پس از آماده سازی آن قصد استفاده از آن را دارید، لایه چربی را به کمک یک قاشق دور بریزید. اما اگر می‌خواهید آن را فریز کرده و بعدا از آن استفاده کنید، اجازه دهید لایه چربی بماند و بعدا هنگام استفاده آن را دور بریزید.
 • با توجه به غذایی که می‌خواهید با آب مرغ درست کنید، می‌توانید زمانی که آن را از فریزر خارج کردید آن را گرم کنید، یا لبه‌های ظرف را زیر آب گرم بگیرید تا مایع یخ‌زده از آن جدا شود، سپس به آرامی آن را دورن قابلمه بریزید.
 • می‌توانید به دلخواه به سبزیجات آب مرغ، چند حبه سیر و دو عدد ریشه زردچوبه تازه هم اضافه کنید.

دیدگاه ها