طرز تهیه آرد برنج خانگی با برنج خشک و برنج خیس‌خورده

طرز تهیه آرد برنج
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

آرد برنج یکی از پرمصرف‌ترین آردها در آشپزی ایرانی است و در این مطلب طرز تهیه آرد برنج خانگی را با شما درمیان می‌گذاریم. از این آرد می‌توان برای غلیظ کردن سوپ‌ها و خورش‌ها و همچنین به عنوان جایگزین آرد گندم در کیک و بیسکویت استفاده کرد. از آنجایی که آرد سفید فاقد گلوتن است در شیرینی‌پزی و رژیم‌های بدون گلوتن کاربرد زیادی دارد. اما نمی‌توان از آن برای تهیه نان‌های که نیاز به تخمیر دارند، استفاده کرد.

احتمالا شما هم ترجیح می‌دهید آرد برنج را آماده از فروشگاه‌ها بخرید. اما بد نیست بدانید که طرز تهیه آرد برنج خانگی بسیار ساده است. می‌توانید این آرد را به طور مستقیم از برنج خشک درست کنید یا از برنج خیس خورده برای تولیدش استفاده کنید. فقط کافی است آسیاب یا مخلوط کن داشته باشید.

مواد و لوازم لازم برای تهیه آرد برنج

  • برنجدو پیمانه یا حدود 400 گرم
  • مخلوط کن یا آسیابیک عدد

طرز تهیه آرد برنج خانگی

مرحله اول (طرز تهیه آرد برنج خانگی با برنج خشک)

برای تهیه آرد برنج خانگی‌ که بتوانید با آن یک ظرف فرنی خوشمزه برای سفره افطارتان آماده کنید ابتدا باید از مخلوط کن یا آسیاب استفاده کنید. هر بار یک پیمانه برنج خشک را داخل دستگاه بریزید و دستگاه را روشن کنید تا برنج‌ها خوب خرد شوند. سپس الک کنید. بعد از الک کردن اگه هنوز دانه‌های درشت برنج در الک بود آنها را مجدد در آسیاب بریزید و خرد کنید. تا تمام آرد یک‌دست شود. آرد را در ظرف مناسبی که عایق باشد بریزید و در یخچال نگه دارید.

مرحله دوم (طرز تهیه آرد برنج خانگی با برنج خیس خورده)

برنج را کاملا بشویید و به مدت سه تا شش ساعت داخل آب بگذارید تا خیس بخورد. سپس برنج را آبکش کنید تا حدود نیم ساعت در آبکش بگذارید تا کامل آبش خارج شود. یک دستمال آشپزخانه بزرگ و تمیز را روی یک سینی بزرگ یا میز پهن کنید. برنج‌ها روی دستمال پخش کنید و حدود 45 دقیقه تا یک ساعت زمان دهید تا برنج‌ها در محیط خانه خشک شوند.

مرحله سوم

فراموش نکنید که به هیچ وجه نباید برنج را در آفتاد خشک کنید. برای اینکه سریع‌تر خشک شود می توانید از باد پنکه استفاده کنید. برنج در این حالت نباید به طور کامل خشک ‌شود باید طوری باشد که وقتی به آن دست می‌زنید کمی رطوبت را در آنها حس می‌کنید. سپس برنج‌ها را داخل آسیاب بریزد و خرد کنید. ممکن است نیاز باشد دو تا سه بار برنج‌ها آسیاب شود. آرد را به کمک الک قنادی که مخصوص آرد و مش ریز است، الک کنید. دانه‌های درشت برنج باقی مانده که از الک رد نشده‌اند را باز هم آسیاب کنید. آنقدر این کار را انجام دهید تا آرد شما کاملا یک دست شود.

مرحله چهارم

از این آرد می‌توانید برای تهیه نان برنجی هم استفاده کنید یا اینکه با آن فرنی با آرد برنج تهیه کنید. آردی که درست کردید را در سینی پهن کنید و باز هم بگذارید تا در دمای محیط خشک شود. در این مرحله برای خشک شدن آرد می‌توانید از حرارت هم استفاده کنید. ماهی تابه‌ای بزرگ را روی حرارت متوسط بگذارید و آرد را داخل آن چند دقیقه تفت بدهید تا رطوبت آن بخار شود. آرد برنج باید سفید باقی بماند و اصلا قهوه‌ای نشود؛ پس مرتب باید هم بزنید که نسوزد. وقتی آرد برنج به اندازه کافی خشک شد، آن را داخل ظرف در بسته بریزید و در یخچال نگه دارید.

چند نکته برای تهیه آرد برنج

  • برای آسیاب کردن برنج می‌توانید از آسیاب قهوه هم استفاده کنید. فقط دقت کنید قبل از استفاده حتما داخل آن را کامل تمیز کنید. برای هر بار آسیاب کردن هم بیشتر از دو تا سه قاشق برنج در آسیاب قهوه نریزید.
  • یک اصل کلی در میزان تولید آرد برنج وجود دارد که به ازای هر یک پیمانه برنج، یک پیمانه آرد برنج به دست می‌آید.
  • برای اطمینان از کامل خشک شدن آرد کمی از آن را بین انگشتان‌تان فشار دهید. در این حالت اگر خشک شده باشد، دانه‌های آن به هم نمی‌چسبند.
  • آردی که درست کردید داخل ظرف که در آن محکم بسته می‌شود بریزید. ظرف‌های شیشه‌ای از ظرف‌های پلاستیکی بهتر هستند.
  • اگر از کیسه پلاستیکی برای نگهداری آرد استفاده می‌کنید، قبل از بستن در کیسه حتما هوای اضافی آن را خارج کنید.
  • آرد را می‌توانید تا یک سال در یخچال و حتی فریزر نگه دارید. بهتر است برچسبی روی ظرف آن بزنید و تاریخ تولیدش را بنویسید تا حواستان باشد تا چه تاریخی می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر در این فاصله متوجه کپک زدن آرد یا بوی نامطبوع آرد شدید، آن را دور بریزید.

دیدگاه ها