طرز تهیه آش رشته شیرازی اصیل، سنتی و خوشمزه

طرز تهیه آش رشته شیرازی
آماده سازی
بیش 90دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

خیلی‌ها فقط آش سبزی شیرازی را می‌شناسند اما آش رشته این شهر هم خاص است ولی چندان شناخته شده نیست. البته تفاوت کمی با آش رشته اصیل دارد. این آش رشته با تنوع حبوبات و گوشت و کلم برگ، خاص شده است. اگر دوست دارید آش رشته خود را به سبکی متفاوت تهیه کنید در ادامه طرز تهیه آش رشته شیرازی اصیل را بخوانید.

مواد لازم برای تهیه آش رشته شیرازی

  • حبوبات شامل عدس، لوبیا چشم بلبلی، ماش نیم لیوان
  • گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
  • پیاز رنده ۱ عدد
  • پیاز ۲ عدد
  • رشته آش ۲۵۰ گرم
  • کلم برگ یک‌چهارم
  • برگ چغندر سفید ۳-۴ عدد
  • سبزی آش (جعفری، گشنیز، ساقه پیازچه) نیم دسته متوسط از هر سبزی
  • سیر ۲-۳ حبه
  • نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه آش رشته شیرازی

۱. خیساندن حبوبات

اولین مرحله از طرز تهیه آش رشته شیرازی درست مثل طرز تهیه آش رشته اصیل این است که حبوبات را چند ساعت قبل از پخت در کاسه‌ای آب بخیسانید تا نفخ آن گرفته شود.

۲. پخت حبوبات

اکنون که حبوبات آماده هستند باید آن‌ها را داخل قابلمه مناسب بریزید و رویش آب بریزید. دقت داشته باشید که میزان آب باید حداقل ۲ بند انگشت از روی حبوبات بیشتر باشد. این حبوبات باید یک ساعت بعد از جوش آمدن با حرارت آرام بپزد.

۳. آماده کردن سیر، پیاز و نعناع داغ

در ضمن پختن حبوبات برای تهیه آش رشته شیرازی، پیاز رنده شده و پیاز تزیین را به صورت جداگانه بدون روغن در ماهیتابه بریزید تا نرم شود بعد روغن را اضافه کنید تا سرخ شود. بعد گوشت را اضافه کنید و با نوک چنگال به قدری هم بزنید تا گوشت از هم پراکنده شود بعد مواد را خارج می‌کنیم و نعناع را اضافه می‌کنیم. سیر را هم که خرد کرده‌اید در همین ظرف سرخ کنید تا سیر داغ شما هم آماده باشد.

۴. اضافه کردن سبزیجات به حبوبات

اضافه کردن سبزی به آش رشته شیرازی

وقتی حبوبات آش رشته شیرازی پخت دو برگ از برگ‌های چغندر را هم خرد کرده به همراه پیاز سرخ رنده شده، نمک، فلفل و ادویه به قابلمه حبوبات اضافه کنید و هم بزنید و در قابلمه را ببندید. بعد کلم و برگ‌های چغندر و سبزی آش را خرد کنید و به قابلمه اضافه کنید و هم بزنید و بگذارید کمی بپزد.

۵. اضافه کردن رشته و گوشت و سرو آش

 

آش رشته شیرازی

اکنون که سبزی آش رشته شیرازی هم پخته نوبت آن است که رشته آش را اضافه کنید و بگذارید بپزد. وقتی رشته هم خوب پخت آش را بچشید تا اگر لازم بود به آن ادویه اضافه کنید. در نهایت گوشت را اضافه کنید و بگذارید آش بپزد و غلظت کافی پیدا کند. این آش خوشمزه را می‌توانید با پیازهای کاراملی سرخ شده خود در کنار سیر داغ و نعناع داغ تزیین کنید. نوش جان!

نکات تکمیلی طرز تهیه آش رشته

طرز تهیه آش رشته شیرازی

طرز تهیه آش رشته شیرازی هم درست مثل آش رشته اصیل و طرز تهیه آش رشته با ماست زمان‌بر اما جذاب است که البته باید در زمان تهیه آن نکات و فوت‌وفن‌های تهیه آن را هم کامل بدانید.

تنوع حبوبات آش رشته شیرازی

یکی از تفاوت‌های اصلی آش رشته شیرازی با آش رشته اصیل تفاوت در حبوبات است. در این آش می‌توانید به انتخاب خود از میان نخود، لوبیا سفید، عدس، ماش، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی و گندم کوبیده شده انتخاب کنید و در این آش بریزید.

سبزیجات آش رشته شیرازی

دیگر تفاوت آش رشته شیرازی این است که در آن سبزیجات متفاوت استفاده می‌شود. از جمله سبزیجات این آش می‌توان به کلم برگ، برگ چغندر سفید. جعفری، گشنیز، قسمت سبز تره فرنگی، ساقه پیازچه و کمی اسفناج اشاره کرد.

آشنایی با انواع آش رشته ایرانی

آش، بخصوص آش رشته یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی است که شاید مشابه‌اش را نتوانید در غذاهای ملل ببینید. این غذای خوشمزه هم درست مثل خیلی غذاهای دیگر در جای جای ایران به شکل‌های مختلف تهیه می‌شود. همه چیز در مورد آش رشته از تاریخچه تا انواع آن را در کتاب کاله مطالعه کنید. از این میان یکی از متفاوت‌ترین انواع آش رشته محلی را می‌توان آش رشته اردبیل دانست که طرز تهیه آش رشته اردبیلی را می‌توانید در کتاب کاله با جزییات بخوانید.

دیدگاه ها