طرز تهیه بامیه بازاری و حرفه ای خوشمزه

طرز تهیه بامیه بازاری
متوسط
۶ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

بامیه با یار جدانشدنی خود معمولا در شب‌های ماه مبارک رمضان میهمان سفره افطاری مسلمانان است. برای زولبیا و بامیه نباید منتظر ماه رمضان شد چرا که با دانستن دستورهای تهیه‌شان به صورت بازاری و حرفه‌ای می‌توانید در منزل درست‌شان کنید. در مطالب قبلی به دستور تهیه زولبیا و طرز تهیه گوش فیل اشاره کرده‌ایم حتما آن‌ها را امتحان کنید. این‌بار طرز تهیه بامیه بازاری را برایتان خواهیم گفت تا در شب‌های ماه رمضان درست کرده و زینت‌بخش سفره‌های افطاری‌تان باشد.

مواد لازم برای تهیه بامیه بازاری

 • آرد یک لیوان
 • کره سه قاشق غذاخوری
 • تخم‌مرغ دو عدد
 • زعفران یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • شکر یک فنجان
 • گلاب یک قاشق غذاخوری
 • روغن سرخ کردنی به مقدار لازم

طرز تهیه بامیه بازاری

۱. شربت بامیه را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه بامیه بازاری باید شربت آن را آماده کنید. یک کاسه مناسب انتخاب کنید تا چند پرک زعفران را به همراه کمی آب‌جوش به مدت ۲۰ دقیقه در آن خیس کنید. از سویی دیگر یک قابلمه مناسب انتخاب کنید و مقدار شکر گفته‌شده را به همراه یک‌دوم پیمانه آب داخل آن بریزید تا بجوشد. بعد از آن‌که غلظت مناسب را به دست آورد، گلاب و زعفران را هم اضافه کنید تا با یکدیگر بجوشند. بعد از سه دقیقه جوشیدن، شربت را کنار بگذارید تا به قوام برسد. در کنار بامیه حتما زولبیا با نشاسته ذرت را هم امتحان کنید، زمان زیادی از شما نمی‌گیرد.

۲. خمیر بامیه را آماده کنید

در دومین مرحله از طرز تهیه بامیه بازاری باید یک قابلمه دیگر را روی حرارت ملایم قرار دهید سپس یک پیمانه آب، دو قاشق غذاخوری شکر و مقدار گفته شده از کره را داخل آن بریزید. با آب شدن کره، آرد را داخل قابلمه بریزید. با کمک کاردک به سرعت آرد و کره را با یکدیگر مخلوط کنید تا به شکل یک خمیر توپی دربیاید. قبل از برداشتن خمیر دو تا سه بار، با پشت قاشق آن را در سطح قابلمه پهن و جمع کنید. قابلمه را کنار بگذارید تا به دمای محیط برسد. یکی از خوشمزه‌ترین دسرهایی که برای شب‌های ماه رمضان می‌توانید برای عزیزان‌تان درست کنید حلوا هویج با شیر است که تنها کافی است که ۴۰ دقیقه قبل از افطار برای آن وقت بگذارید.

۳. تخم مرغ ها را اضافه کنید

اضافه کردن تخم مرغ به خمیر بامیه

در ادامه طرز تهیه بامیه بازاری و خمیر آن، بعد از به دمای محیط رسیدن خمیر، آن را داخل یک کاسه بزرگ بریزید و تخم‌مرغ‌ها را جدا‌جدا به آن اضافه کرده و با دست هم بزنید. به شل بدون خمیر در نگاه اول توجه‌ای نداشته باشید با هم زدن خود‌‌به‌خود جمع می‌شود. تخم‌مرغ دوم را هم به همین‌‌شکل اضافه و هم بزنید. در آخر باید خمیری یک‌دست و چسبناک داشته باشید. استفاده از هم‌زن دستی در این مرحله برای مخلوط کردن می‌تواند بهترین گزینه باشد. درست کردن آش ماش را برای وعده افطارتان فراموش نکنید.

۴. تابه را آماده کنید

در چهارمین مرحله از طرز تهیه بامیه بازاری ، یک تابه بزرگ انتخاب و آن را روی حرارت قرار دهید. نیمی از آن را روغن بریزید تا داغ شود. تا داغ شدن روغن، خمیر بامیه را داخل قیف شیرینی‌پزی یا پلاستیکی بریزید. بامیه‌ها را با توجه به ماسوره‌تان هر اندازه و تعداد که می‌خواهید در تابه قیف بزنید. بهترین گزینه، استفاده از ماسوره آچاره‌ای است. برای بریدن خمیربامیه از چاقو یا قیچی آشپزخانه استفاده کنید تنها آن را چرب کنید که خمیر به آن نچسبد. هر طرف از بامیه‌ها را برای دو تا سه دقیقه در تابه سرخ کنید تا قهوه‌ای تیره شوند. در نهایت روغن اضافه بامیه‌ها را بگیرید و آن‌ها را در شربت زعفران غوطه‌ور کنید. آن‌ها را با چند دانه گل‌‌محمدی و خلال‌پسته تزئین‌ کرده و کنار ظرف شیربرنج‌ روی سفره افطاری‌تان بگذارید.

دستور تهیه بامیه بازاری

نکات تکمیلی پخت بامیه بازاری

شیرینی بامیه معمولا در کنار دیگر خوراکی‌های ماه‌رمضان مانند آش رشته و زولبیا روی سفره‌های افطاری قرار می‌گیرند تا روزه‌داران آن را مصرف کنند. در ادامه نکاتی را یادآور شده‌ایم که با رعایت آن‌ها پختی لذت‌بخش‌تر را تجربه خواهید کرد.

شربت بامیه

شربت بار بامیه بازاری

شربت یکی از اصلی‌ترین فاکتورها در تهیه بامیه بازاری به حساب می‌آید که در درست کردن آن باید نهایت دقت را به کار برد. برای تهیه شربت بار علاوه بر دستور گفته شده در بالا می‌توانید از جوهرلیمو، گلاب و گلوکز هم استفاده کنید. تمامی مواد باید در یک قابلمه با حرارت متوسط برای ۱۰ دقیقه بجوشند تا به غلظت کافی برسند. با استفاده از یک لیسک آغشته به آب‌لیمو و تمیز کردن اطراف قابلمه، از شکرک زدن شربت‌تان جلوگیری کنید. پیشنهاد ما به شما برای میهمانی‌هایتان در ماه رمضان درست کردن حلیم بوقلمون است که قطعا از میهمان‌ها از خوردن آن لذت می‌برند.

استفاده از گلوکز در شربت بامیه

استفاده از گلوکز در طرز تهیه شربت بامیه بازاری اختیاری است چراکه تنها به براق شدن بامیه‌ها‌یتان کمک می‌کند. در صورت به کار بردن گلوکز در شربت بامیه حتما از نوع بی‌رنگ آن استفاده کنید. برای پذیرایی از میهمان‌هایتان کنار تمام وعده‌‌های غذایی از طرز تهیه یک دسر برای افطار غافل نشوید و زیبایی سفره‌تان را دوبرابر کنید.

خمیر بامیه بازاری

خمیر شیرینی بامیه بازری

خمیر بامیه باید نه خیلی شل و نه خیلی سفت باشد پس در صورت سفت بودن و نداشتن قابلیت ماسوره زدن باید تخم‌مرغ دیگری را به آن اضافه کنید. در یک ظرف جداگانه آن را شکسته و هم بزنید. نیمی از تخم‌مرغ را به مخلوط اضافه و کمی با دست هم بزنید تا خمیر بین دو انشگتانتان حالت چسبندگی پیدا کند. برای تقویت خود و دیگر عزیزان‌تان حتما کاچی تبریزی را هم امتحان کنید.

خنک شدن خمیر بامیه بازاری

برای زودتر خنک شدن خمیر و رسیدن آن به دمای محیط یکی از راه‌ها گذاشتن آن برای چند دقیقه داخل یخچال است. در روشی دیگر خمیر بامیه را دو تا سه بار در قابلمه زیرو‌رو کنید تا زودتر خنک شود. مطلب سحری چی بخوریم در کتاب کاله کمک‌تان می کند تا دیگر در وعده‌های سحری به مشکل برنخورید.

دلیل خشکی شیرینی بامیه

دلیل خشک شدن شیرینی بامیه بازاری

شیرینی بامیه گاهی با وجود غوطه‌ور شدن در شربت بسیار خشک است که دلایل بسیاری این امر را تشدید می‌کند، این دلایل عبارتند از:

 • پخته نبودن خمیر
 • سرخ کردن بامیه با روغن کم
 • قیف زدن بامیه در روغن داغ
 • بیش از حد ظرفیت تابه خمیر زدن
 • فاصله انداختن از سرخ شدن تا شربت زدن
 • زیاد بودن حرارت گاز و سرخ شدن روی بامیه
 • غوطه‌ور شدن بیش از حد بامیه‌ها در شربت و زود رنگ گرفتن آن‌ها به هنگام سرخ شدن

از بین رفتن خط ماسوره بامیه

زیبایی شیرینی بامیه به ویژه بامیه‌های بازاری وجود خط‌های ماسوره روی آن است اما گاهی با پخت آن در منزل، این خط‌ها از بین می‌روند که دلیل آن استفاده از ماسوره نامناسب برای خمیر زدن، زیاد بودن حجم تخم‌مرغ و آب داخل خمیر بامیه می‌تواند باشد. از درست کردن شله زرد غافل نشوید که به سفره افطاری‌تان بسیار جلوه می‌دهد.

نرم شدن بامیه بازاری

دلیل نرمی شیرینی بامیه

بامیه نباید زیاد نرم یا خشک باشد پس در صورت نرم شدن بامیه‌هایتان باید دلیل را در داغ بودن شربت، رقیق بودن شربت بار، زیاد بودن حجم تخم‌مرغ خمیر، زیاد بودن حرارت گاز و زیادی غوطه‌ور بودن بامیه‌ها در شربت جست‌و‌جو کرد. برای وعده‌های افطاری‌تان کنار آش از سوپ بلغورگندم هم غافل نشوید که برای تقویت معده بسیار مفید است.

خردشدن بامیه

زیاد بودن بامیه‌ها در تابه، خوب مخلوط نشدن تخم‌مرغ، کم بودن تخم‌مرغ و پخته نشدن کامل خمیر منجر به خرد شدن آن‌ها هنگام سرخ شدن یا خوردن می‌شود. رنگینک یکی از بهترین گزینه‌ها برای وعده سحری می‌تواند از درست کردن آن غافل نشوید.

دیدگاه ها