طرز تهیه ته چین ماست با مرغ زعفرانی خانگی

طرز تهیه ته چین ماست
متوسط
8 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

ته چین ماست با مرغ زعفرانی همیشه یکی از اولویت‌های میز غذای مهمانی و مراسم‌های خاص ایرانی است. این غذای کلاسیک، اصالتا ایرانی است و معمولا به همراه گوشت و مرغ تهیه می‌شود. اما تنوع ته چین تنها به این جا ختم نمی‌شود. ته چین مرغ و بادمجان، گوشت و بادمجان، ته چین قارچ، ته چین با گوشت چرخ کرده برخی انواع ته چین هستند. تنوع زیاد ته چین باعث می‌شود هر کسی با هر ذائقه‌ای این غذای جذاب را دوست داشته باشد و آن را وارد برنامه غذایی خود کند. امروز طرز تهیه ته چین ماست و مرغ زعفرانی آموزش داده می‌شود. این مدل ته چین که با زرشک، خلال پسته و بادام تهیه می‌شود، یکی از رایج‌ترین انواع ته چین است که طرفداران زیادی دارد. استفاده از ماست پارسی که در مواد لازم ذکر شده، بافت ته چین را بهتر و طعم آن را لذیذتر خواهد کرد. در ادامه، همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه ته چین ماست با مرغ زعفرانی

 • مرغ بدون پوست یک‌ونیم کیلوگرم
 • نمک سه‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • فلفل سیاه آسیاب شدهسه‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • پیاز زرد متوسط (پوست کنده) یک عدد
 • آب سرد برای برنجیک‌ونیم فنجان

مواد لازم مخصوص برنج ته چین ماست

 • برنج باسماتی ایرانی چهار فنجان
 • ماست سون پارسی کاله یک فنجان
 • تخم مرغیک عدد
 • زعفران به مقدار لازم
 • روغن نباتی به مقدار لازم
 • کره پاستوریزه کالهپنج قاشق غذاخوری
 • ادویه برنج ایرانی یک قاشق چای‌خوری
 • کره زعفرانی کاله (مکعبی برش خورده)سه قاشق غذاخوری

طرز تهیه ته چین ماست با مرغ زعفرانی

مرحله اول

برای شروع تهیه یک ته چین ماست خوشمزه قدم اول روشن کردن فر و تنظیم آن روی دمای 200 درجه سانتی‌گراد است. تا فر داغ شود، به سراغ باقی مراحل بروید.

مرحله دوم

در این مرحله، پیاز را به صورت درشت خرد کنید. بعد از آن، تکه‌های مرغ را همراه پیاز، نمک، فلفل و یک‌ونیم فنجان آب داخل یک قابلمه ریخته و روی حرارت قرار دهید. حرارت را کم کنید تا مرغ حدود یک ساعت و نیم روی حرارت بپزد.

مرحله سوم

بعد از گذشت یک ساعت و نیم، یک چنگال داخل مرغ فرو کنید و از پخته شدن آن مطمئن شوید. بعد از این که مرغ پخته شد، آن را از قابلمه خارج کرده و کنار بگذارید تا خنک شود. آب مرغ باقیمانده در قابلمه را هم کمی دیگر بجوشانید تا به اندازه یک فنجان از آن باقی بماند. آب مرغ و پیازهای پخته شده را هم داخل یک کاسه ریخته و کنار قرار دهید.

مرحله چهارم

وقتی مرغ به اندازه کافی خنک شد به کمک یه چنگال آن را کمی خرد کنید و آب مرغ باقیمانده را به آن اضافه کنید. مخلوط را به مدت حداقل 30 الی 40 دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود.

مرحله پنجم

در این فاصله سراغ آماده کردن برنج بروید. بعد از این که برنج  را پاک کردید آن را بشویید. داخل یک قابلمه مناسب برنج را با مقداری آب، نمک و روغن روی حرارت قرار دهید. وقتی آب به جوش آمد باز هم صبر کنید تا برنج کمی نرم شود. باید اطراف برنج نرم و مغز آن هنوز کمی سفت باشد. در این صورت برنج آماده آبکشی است.

مرحله ششم

داخل یک کاسه متوسط یک عدد تخم مرغ، یک فنجان ماست، یک قاشق غذاخوری روغن نباتی و زعفران را با هم مخلوط کنید. برنج آبکشی شده را هم به مواد اضافه کنید تا برنج آغشته به مواد شود.

مرحله هفتم

ظرف مناسبی که می‌خواهید ته چین را با آن داخل فر بگذارید را بردارید. روغن نباتی و کره پاستوریزه را داخل ظرف ریخته و به مدت سه تا پنج دقیقه داخل فر قرار دهید تا زمانی که کره ذوب شود. دقیق آن را از پشت شیشه فر نگاه کنید تا خیلی داغ نشود؛ زیرا کره خیلی زود می‌سوزد. به کمک یک دستکش ظرف را از فر بیرون آورده و روی یک سطح مناسب قرار دهید.

مرحله هشتم

نیمی از مخلوط برنج را داخل ظرف ریخته و به خوبی در ظرف مخصوص فر پخش کنید. روی این لایه کمی ادویه برنج ایرانی بزنید. مخلوط مرغ و آب مرغ را از یخچال بیرون آورده و خوب هم بزنید. سپس، آن را به طور مساوی روی لایه برنج پخش کنید.

مرحله نهم

برنج باقیمانده را روی لایه مرغ بریزید و به کمک ته قاشق پخش کنید. به کمک دست کمی مواد را فشار دهید و دوباره مقداری ادویه روی برنج بپاشید. مکعب‌های کره زعفرانی سرد را با فاصله مساوی از یکدیگر روی لایه برنج بچینید. ظرف را با یک ورق فویل آلومینیومی بپوشانید و تمام اطراف ظرف را مهر و موم کنید. با استفاده از یک چاقوی تیز یک شکاف در هر گوشه و سپس چند شکاف در وسط ظرف ایجاد کنید.

مرحله دهم

ظرف را به مدت یک ساعت و ربع داخل فر قرار دهید تا زمانی که کناره‌های ته چین قهوه ای طلایی شود. از آن جا که دمای فرها متفاوت است، ممکن است مجبور شوید اولین بار که این تهچین را می پزید کمی زمان پخت را تغییر دهید. اگر متوجه شدید که ته چین طلایی نشده مجددا آن را به فر برگردانده و چند دقیقه دیگر بپزید.

مرحله یازدهم

بعد از این مدت، ظرف را از فر بیرون بیاورید و فویل آلومینیوم را بردارید. یک چاقو را در کناره‌های ظرف فرو کنید تا ته چین آزاد شود. یک بشقاب بزرگ مستطیلی روی ظرف قرار دهید. با استفاده از دستکش، هر دو بشقاب و ظرف شیشه‌ای را نگه دارید و ته چین را برعکس کنید. ته چین را به مدت 10 دقیقه روی پیشخوان قرار دهید تا خنک شود. با استفاده از چاقوی دندانه‌دار ته چین را به هشت قطعه مساوی برش دهید. می‌توانید ته چین را همراه با سبزی خردن، ترشی سیر (سیر ترشی) یا سالاد شیرازی سرو کنید.

پیشنهادات ته چین ماست

دیدگاه ها