طرز تهیه حلیم شیر مجلسی و سنتی با همه فوت و فن ها

طرز تهیه حلیم شیر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

حلیم یکی از غذاهای سنتی ایرانی است که در ماه رمضان و سایر مناسبت‌ها به عنوان صبحانه یا نذری پخته می‌شود. این غذا طعمی دلچسب و طبعی گرم دارد و برای کودکان و بزرگسالان مفید است. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه حلیم سنتی بدون شیر را مرور کرده بودیم و در ادامه طرز تهیه حلیم شیر را بررسی می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه حلیم شیر

  • گوشت گوساله (سردست یا ران) ۵۰۰ گرم
  • پیاز ۲ عدد
  • گندم ۳۰۰ گرم
  • شیر پرچرب ۲ لیتر
  • شکر ۳۰۰ گرم
  • دارچین به مقدار لازم
  • نمک به مقدار لازم

طرز تهیه حلیم شیر

۱. گوشت را آماده کنید

پخت گوشت حلیم با شیر

اولین مرحله از طرز تهیه حلیم شیر این است که گوشت حلیم را بپزید برای این کار گوشت گوساله را به همراه ۲ عدد پیاز و مقداری زردچوبه و نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید. به اندازه کافی آب اضافه کنید تا روی گوشت را بگیرد. سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا گوشت به آرامی پخته و از استخوان جدا شود

۲. گندم را بپزید

پخت گندم برای تهیه حلیم گندم با شیر

گندم را از شب قبل در آب خیس کنید. سپس آب آن را خالی کنید و گندم را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید. به اندازه کافی آب اضافه کنید تا روی گندم را بگیرد. سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا گندم به آرامی پخته و نرم شود. فقط حواستان باشد هر از گاهی هم بزنید تا گندم ته نگیرد.

۳. له کردن گوشت و گندم

حلیم با شیر در حال پخت

اکنون گوشت پخته شده را از استخوان جدا کنید و ریش‌ریش کنید سپس گندم پخته‌شده را با گوشت کوب برقی خوب ریش ریش کنید و اگر همچنان پوست گندم همراهش بود آن را حتما با یک صافی صاف کنید. در نهایت گندم له شده را داخل قابلمه بریزید و آب گوشت را که خوب صاف کرده‌اید اضافه کنید و مجدد بگذارید گندم با حرارت ملایم کمی بپزد. فقط حواستان باشد مدام گندم را هم بزنید تا ته نگیرد بعد شیر را اضافه کنید و بگذارید کاملا در مایه مخلوط شود و با حرارت گاز مخلوط شیر و گندم غلیظ شود. در نهایت گوشت ریش‌ریش شده را اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا مخلوط شود و کمی بپزند. در آخر کره را داغ کنید و در موقع سرو کردن با شکر و دارچین روی حلیم با شیر را تزیین کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه انواع حلیم

طرز تهیه حلیم شیر

حلیم شیر یکی از صبحانه‌های سنتی و پرطرفدار ایرانی است که با گوشت، گندم و شیر تهیه می‌شود. این غذای خوشمزه و مقوی، سرشار از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است و می‌تواند انرژی لازم برای شروع یک روز پرنشاط را به شما بدهد. اما فوت و فن‌های پخت حلیم شیر را در ادامه بخوانید.

گوشت مناسب برای تهیه حلیم

برای تهیه حلیم می‌توانید از گوشت بوقلمون یا مرغ به جای گوشت گوساله یا گوسفند هم استفاده کنید. اما بهترین قسمت گوشت گوسفند یا گاو همان گوشت گردن است چون این گوشت به غلظت بیشتر حلیم کمک می‌کند. طرز تهیه حلیم با گوشت بوقلمون و طرز تهیه حلیم با مرغ و طرز تهیه حلیم با گوشت گوسفند بدون شیر را در کتاب کاله بخوانید.

گندم مناسب برای تهیه حلیم

برای تهیه حلیم بهتر است از گندم پوست‌کنده استفاده کنید و آن را از شب قبل خیس کنید تا زودتر پخته شود.

راز حلیم کشدار

برای اینکه حلیم کشدار شود، می‌توانید از قلم گاو یا گوسفند استفاده کنید. طرز تهیه حلیم با قلم را در کتاب کاله با جزییات بخوانید.

نکات کلی در خصوص تهیه حلیم با شیر

برای این‌که حلیم شما سریع‌تر پخته شود، می‌توانید برای پخت گندم و گوشت از زودپز استفاده کنید. طرز تهیه حلیم با زودپز را می‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید.

دقت داشته باشید که برای تهیه حلیم باید صبور باشید و مرتب حلیم را هم بزنید تا گلوله نشود و در صورت نیاز، به حلیم آب اضافه کنید تا غلظت آن به دلخواه شما برسد.

دیدگاه ها