طرز تهیه خوراک جگر مرغ با سیب‌زمینی؛ یک غذای ساده اما انرژی‌بخش

خوراک جگر مرغ
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

اگر شما هم مثل افراد زیاد دیگری از غذاهای برنجی خسته شده اید و می خواهید یک غذای خوشمزه و لذیذ همراه نان را تجربه کنید؛ خوراک جگر مرغ انتخاب خیلی مناسبی است. البته پیش‌تر انواع خوراک مثل خوراک میگو، خوراک جوجه و پنیر پارمسان و خوراک فرانسوی را هم آموزش داده‌ایم، اما امروز به سراغ خوراک جگر مرغ می‌رویم. این غذا یکی از بهترین غذاهایی است که می‌توانید با جگر مرغ تهیه کنید. خوشبختانه برای تهیه این غذا به مواد اولیه زیادی نیاز ندارید. از طرف دیگر مدت زمانی که برای پخت این غذا صرف می کنید بسیار کم است. پس در ادامه با طرز تهیه این غذای متفاوت و آسان با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه خوراک جگر مرغ

  • جگر مرغیک بسته
  • پیاز درشتدو عدد
  • کره پاستوریزه کالهبه مقدار لازم
  • رب گوجه‌فرنگیدو ونیم قاشق غذاخوری
  • نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم
  • زردچوبهبه مقدار لازم
  • فلفل دلمه‌ای (کوچک)یک عدد
  • سیب‌زمینینیم کیلوگرم

طرز تهیه خوراک جگر مرغ

مرحله اول

جگرها را در آب جوش در حدود 15 دقیقه بپزید. سپس آن‌ها را آبکش کرده و کنار بگذارید تا آب آن برود.

مرحله دوم

کره را در ماهیتابه قرار دهید تا آب شود. سپس پیازها را نگینی کرده و به کره اضافه کنید تا سرخ شوند. سپس جگرهای پخته‌شده را به کره و پیاز اضافه کنید و اجازه دهید کمی سرخ شوند.

مرحله سوم

جگرها را جدا کنید و کنار بگذارید. رب گوجه‌فرنگی را به پیاز اضافه کنید و اجازه دهید سرخ شود. نمک، فلفل سیاه و زردچوبه را به رب اضافه کنید. بعد از اینکه رب با ادویه‌ها کمی روی شعله سرخ شد حالا وقت اضافه کردن جگرها به رب است. در صورت تمایل می‌توانید به این ترکیب فلفل دلمه‌ای خردشده نیز اضافه کنید، اما اضافه کردن فلفل دلمه‌ای اختیاری است.

مرحله چهارم

به طور جداگانه سیب‌زمینی‌ها را هم در روغن سرخ کنید. بعد از اینکه سیب‌زمینی‌ها به‌خوبی سرخ شد و جگرها نیز در روغن به طور کامل پخته شدند سیب‌زمینی را به جگر اضافه کنید. حالا خوراک جگر مرغ بی‌نظیر شما آماده سرو کردن است.

خوراک جگر با پنیر کبابی

اول اگر از مشخصات پنیر کبابی یا همان هالومی بخواهیم برایتان بگوییم؛ پنیر کبابی نوعی پنیر نیمه سخت طبیعی است که از ترکیب شیر گوسفند و بز تولید می‌شود. ویژگی‌ای که این پنیر را منحصر به فرد می‌کند، داشتن نقظه ذوب بالاست که روی حرارت ذوب نمی‌شود و قابل سرخ شدن و کبابی کردن است. این پنیر سرشار از خاصیت در صورت پخت بوی کباب می‌دهد و می‌تواند راهش را به بعضی از غذاها مثل خوراک جگر یا همان جغور بغور هم باز کند و ترکیب خوش‌طعم و پرخاصیتی را بسازد. اگر تا به الان تجربه خوردن جغور بغور با پنیر کبابی را نداشتید، پیشنهاد می‌دهیم حتما امتحانش کنید.

نکات طرز تهیه

تنها نکته‌ای که باید در مورداستفاده از جگر مرغ توضیح دهیم خواص و مضرات جگر مرغ است. نیازی به گفتن نیست که مصرف بیش‌ازحد هر ماده غذایی مفیدی می‌تواند تأثیر معکوس داشته باشد. جگر مرغ به خودی خود یکی از منابع سرشار پروتئین و آهن است و در سلامتی نقش مؤثری را ایفا می‌کند، اما نکته اصلی اینجاست که در بسیاری از مرغ‌های مرغداری‌های صنعتی حجم زیادی از آنتی‌بیوتیک‌ها در جگر مرغ جمع‌آوری می‌شود و استفاده از آن‌ها می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. اما با رعایت دو نکته می‌توان از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کرد.

نکته اول اینکه سعی کنید حتماً جگر مرغ را از مراکز بسته‌بندی مرغ که زیر نظر سازمان دامپزشکی فعالیت می‌کنند تهیه کنید. در فروشگاه‌های معتبر می‌توانید چنین مرغ‌هایی خریداری کنید.

نکته دوم اینکه با پخته شدن جگر مرغ قبل از تهیه غذا می‌توانید حجم زیادی از آنتی‌بیوتیک‌های جمع‌آوری‌شده در جگر را از بین ببرید.

دیدگاه ها