طرز تهیه خورشت بامیه مجلسی

آسان
6 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

طرز تهیه غذاهای محبوب ایرانی، از خانه‌ای به خانه دیگر فرق می‌کند. بعضی‌ها دوست دارند خورشتشان را با دانه‌های قوره طعم‌دار کنند، بعضی دیگر ادویه دلخواه‌شان را به آن اضافه می‌کنند و بعضی‌ها میزان ترکیبات خورشت‌ها را با توجه به ذائقه و عادات غذایی‌شان تغییر می‌دهند. در ادامه این مطلب، طرز تهیه خورشت بامیه مجلسی را با شما در میان می‌گذاریم. دستور پختی که شما هم می‌توانید با توجه به عادات غذایی‌تان، کمی تغییرش دهید و در نهایت به خورشتی که می‌تواند پای ثابت سفره‌تان باشد تبدیلش کنید.

مواد لازم برای تهیه خورش بامیه مجلسی

  • گوشت خورشتی گوسفند۲۰ تکه متوسط
  • بامیه ریز۳۰۰ گرم
  • لپهیک لیوان
  • نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم
  • زعفران دم شدهیک استکان
  • لیمو عمانیسه عدد
  • پیازیک عدد بزرگ
  • سیب‌زمینیدو عدد متوسط

طرز تهیه خورشت بامیه مجلسی

مرحله اول

در زمان خرید بامیه‌ها، سعی کنید بامیه‌های ریز را انتخاب کنید و در زمان شستن، دنباله بامیه را آنقدر نچینید که سوراخ و در حین پخت لعابش به خورشت وارد شود.

بامیه‌ها را پاک کنید و در آب سرد بریزید. کمی نمک رویشان بپاشید و بعد از نیم ساعت آنها را از آب بیرون بیاورید و زیر شیر بگیرید تا کاملا تمیز شوند. سپس بامیه‌ها را در آبکش بریزید.

مرحله دوم

در تابه مقداری روغن بریزید و بامیه‌ها را به شکلی سرخ کنید که رنگشان قهوه‌ای ملایم شود. پیاز را نگینی و ریز خرد کنید و در روغن سرخ کنید. بعد از طلایی شدن پیازها، لپه را به آنها اضافه کنید تا لپه‌ها تفت بخورند و در جریان پخت له نشوند.

مرحله سوم

گوشت را اضافه کنید و بعد از کمی تغییر رنگ دادن گوشت، زردچوبه، نمک و کمی فلفل سیاه را به آن اضافه کنید و به تفت دادن ادامه دهید.

بعد از آنکه گوشت تغییر رنگ داد، آب جوش را به اندازه‌ای که روی مواد را بپوشاند در قابلمه بریزید. در قابلمه را ببندید و اجازه دهید که یک ساعت و نیم روی شعله ملایم بپزد.

مرحله چهارم

بعد از پختن گوشت لیمو عمانی‌ها را به آن اضافه کنید. طرز تهیه خورشت بامیه مجلسی را می‌توانید با توجه به ذائقه‌تان کمی تغییر دهید و در صورت تمایل به جای لیمو عمانی، از قوره استفاده کنید.

مرحله پنجم

در یک تابه کمی روغن بریزید و سه قاشق رب گوجه را در روغن سرخ کنید و به مواد خورشت اضافه کنید. زعفران دم‌شده را هم در همین زمان به مواد اضافه کنید.

مرحله ششم

بامیه‌ها را در خورشت بریزید و نیم ساعت دیگر به پخت ادامه دهید تا خورشتتان جا بیفتد. در این فاصله سیب‌زمینی‌ها را به شکل خلال‌های ریز و باریک خرد کنید و خوب سرخ کنید.

وقتی آب خورشت به اندازه دلخواهتان شد، زیر آن را خاموش کنید و پس از کشیدن در ظرف دلخواه، کمی سیب‌زمینی روی خورشت بریزید. در صورت تمایل می‌توانید روی خورش را با جعفری خام تزیین کنید.

دیدگاه ها