باقلا قاتق
4 نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
بیش 90دقیقه

طرز تهیه یک غذای اصیل شمالی خوشمزه ؛ خورش باقلا قاتق

4,9 rating based on 14 ratings
4,9 | 0 دیدگاه | 14 بازخورد
13789 بازدید

وقتی حرف از غذای شمالی به میان می‌آید، محال است که شما را یاد باقلا قاتق نیندازد. این خورش خوشمزه یکی از معروف‌ترین غذا‌های شمالی است که در سراسر کشور طرفداران مخصوص به خودش را دارد.باقلا قاتق با پاچ باقالا (باقالی رشتی)، شوید، تخم مرغ، سیر و غیره درست شده و طرز تهیه آن بسیار راحت است. در ادامه با ما همراه باشید تا طرز تهیه این خورش اصیل شمالی را به شما آموزش دهیم.

غذای اصلی
تعداد نفرات 4 نفر
درجه سختی آسان
زمان آماده سازی کمتر از 30 دقیقه
زمان پخت بیش 90 دقیقه

مواد لازم برای تهیه یک غذای اصیل شمالی ؛ خورش باقلا قاتق

  • پاچ باقلای پاک شده دو پیمانه
  • تخم مرغ دو عدد
  • شوید خشک دو قاشق غذاخوری
  • سیر رنده شده سه قاشق مرباخوری
  • کره پاستوریزه کاله خرید آنلاین 20 گرم
  • زرچوبه یک قاشق چای‌خوری
  • نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه یک غذای اصیل شمالی ؛ خورش باقلا قاتق

مرحله اول

باقلا قاتق هم مثل میرزا قاسمی و مرغ ترش از غذاهای اصیل شمالی است که طرفداران زیادی داشته و طرز تهیه آن نیز بسیار پیچیده نیست. برای تهیه این خورشت شمالی خوشمزه ابتدا باید داخل یک تابه مقداری روغن بریزید و سیر را اضافه کنید و کمی با حرارت ملایم تفت دهید. از زیاد تفت دادن سیر پرهیز کنید؛ کافی است بوی آن بلند شود. پاچ باقالی‌ها یا همان باقالی رشتی را به تابه اضافه کرده و به مدت دو تا سه دقیقه با سیر تفت دهید.

مرحله دوم

سپس زردچوبه را اضافه کنید و برای چند دقیقه دیگر خوب هم یبزنید تا مواد خوب با یکدیگر مخلوط شوند. در ادامه شوید خشک را اضافه کنید. شما همچنین می‌توانید از شوید تازه نیز به جای شوید خشک اضافه کنید. بعد از این که شوید را اضافه کردید، یک تا یک و نیم لیوان آب جوش همراه کره داخل تابه ریخته و در تابه را ببندید تا خورش جا بی‌افتد. وقتی باقلا‌ها پخته شدند و آب خورش تبخیر شد، مقداری نمک و فلفل به مواد اضافه کرده سپس تخم مرغ‌ها را داخل خورش بشکنید.

مرحله سوم

در تابه را بگذارید تا تخم مرغ‌ها خوب سفت شوند. توجه کنید که تخم‌مرغ‌ها را بعد از شکستن در خورش نباید هم بزنید فقط کافیست کمی زرده آن را شل کنید تا به همان شکل پخته شود. هم‌چنین اگر مایل باشید می‌توانید به تعداد نفرات تخم مرغ اضافه کنید. وقتی خورش شروع به روغن انداختن کرد و تخم مرغ‌ها سفت شدند، باقلا قاتق شما آماده است. این خورش را مانند شمالی‌ها همراه کته، سیر ترشی، زیتون پرورده و ترشی سرو کرده و نوش جان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.