طرز تهیه خورش گل کلم خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه خورش گل کلم
متوسط
۵ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

تابه‌حال فکر کرده‌اید که تنوع خورش‌های ایرانی چقدر زیاد است! تعداد غذاهای خورشتی در ایران به‌قدری زیاد است که حتی شمردن آن ممکن نیست. اما با این وجود، بیشتر مردم تنها پنج تا ۱۰ مورد از این خورش‌ها در رژیم غذایی خانواده خود قرار داده‌اند. خورش گل کلم یکی از ترکیبات مغذی ایرانی است که به دلیل رژیمی بودن می‌تواند در برنامه غذایی بسیاری از خانواده جای خوبی به دست بیاورد. این خورش علاوه بر طعم بی‌نظیر و رژیمی بودنش به دلیل برخورداری از خواص فراوان، گزینه‌ای بسیار سالم برای قرارگیری در رژیم غذایی خانواده شما محسوب می‌شود.

کاهش ریسک ابتلا به سرطان و کمک به درمان انواع سرطان شامل سرطان ریه، سرطان پرستات، سرطان پستان، و سرطان روده و همچنین کاهش خطر ابتلا به بیماری روماتیسم تنها برخی از خواص گل کلم هستند.

خورش گل کلم عموما با گوشت مرغ تهیه می‌شود اما برخی برای تهیه آن از گوشت قرمز هم استفاده می‌کنند. در ادامه طرز تهیه خورش گل کلم با مرغ را برای شما توضیح می‌دهیم.

مواد لازم برای تهیه خورش گل کلم

  • گل کلمیک عدد (کوچک)
  • سینه مرغ 400 گرم (بدون استخوان)
  • لپهیک و نیم پیمانه
  • گوجه‌فرنگیدو عدد (متوسط)
  • رب گوجه‌فرنگیدو قاشق غذاخوری
  • پیاز دو عدد (متوسط)
  • نمک و فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم
  • آب‌لیموقاشق غذاخوری
  • روغنبه مقدار لازم
  • زعفران دم‌کردهیک قاشق غذاخوری

طرز تهیه خورش گل کلم

مرحله اول

ما ایرانی‌ها روش پخت خورشت های خوشمزه را خوب می‌دانیم. اما اگر می‌خواهید خورش‌هایتان را مدرن‌تر آماده کنید می‌توانید از راهنمای سرآشپزهای غربی برای پختن خورش جا افتاده و خوشمزه کمک بگیرید.

برای تهیه خورشت گل کلم قبل از هر چیز لپه را شش ساعت قبل از شروع فرآیند پخت غذا خیس کنید.  در طول شش ساعت سه بار آب آن را عوض کنید. (هر دو ساعت) سپس لپه را به مدت 30 دقیقه در آب بپزید.

مرحله دوم

پیازها را به صورت نگینی خرد کرده و در روغن سرخ کنید تا رنگی طلایی به خود بگیرند. حالا نیمی از پیازها را کنار بگذارید تا بعدا از آن استفاده کنید. سپس مقداری نمک و فلفل و زردچوبه به پیاز باقیمانده اضافه کنید و تفت دهید.

مرغ‌ها را قطعه‌قطعه کرده و به پیاز اضافه کنید. حالا مرغ‌ها را کاملاً تفت بدهید. در این مرحله گوجه‌فرنگی‌ها را رنده کنید و به ترکیب اضافه کنید و به‌قدری تفت دهید تا آب گوجه‌ها بخار شود.

مرحله سوم

وقت اضافه کردن رب گوجه‌فرنگی است. گوجه‌فرنگی و فلفل قرمز را به ترکیب اضافه کنید و مجددا برای دقایقی تفت دهید.

حالا لپه خیس‌خورده را آبکشی کنید و با باقیمانده پیازها به صورت جداگانه تفت دهید. حالا این ترکیب را به خورش اضافه کنید. سپس به اندازه دو لیوان آب به خورش اضافه کنید و صبر کنید تا خورش با شعله کم بپزد.

مرحله سوم

گل کلم‌های شسته شده را قطعه‌قطعه کنید. حالا آن‌ها را در روغن ریخته و کمی سرخ کنید. قبل از داغ شدن روغن آب‌لیمو، نمک و فلفل را به آن‌ها اضافه کنید.

نیم ساعت قبل از خاموش کردن زیر خورش گل کلم‌های سرخ شده را به خورش اضافه کنید و کمی صبر کنید تا خورش جا بیفتد. در نهایت زعفران دم‌کرده را به خورش اضافه کنید. گل کلم مجلسی و خوشمزه شما آماده است!

دیدگاه ها