طرز تهیه دونات خانگی با شیر بدون فر و با فر

طرز تهیه دونات خانگی با شیر
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

این روزها دونات در اندازه‌های کوچک و بزرگ به فروش می‌رسد و در کل یک شیرینی کلاسیک به حساب می‌آید که برای پذیرایی در مجالس و میهمانی‌ها از آن استفاده می‌شود. از آن‌جایی که این شیرینی خوشمزه برای ما همیشه یادآور خاطرات کودکی بوده احتمالا همیشه به دنبال راهی بودیم تا آن را در منزل برای خود درست کنیم و به همین خاطر هم ما در کتاب کاله، در مطالب قبلی، به طرز تهیه پیراشکی شکری در منزل اشاره کرده بودم؛ اما حالا نوبت به آشنایی شما با طرز تهیه دونات خانگی با شیر می‌رسد تا آن را در منزل با فر و بدون فر تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه دونات خانگی با شیر

 • خامه غلیظ یک‌دوم فنجان
 • شیر یک‌دوم فنجان
 • شکر دانه‌ریز یک‌چهارم فنجان
 • آرد همه‌منظوره دو فنجان
 • مخمر یک قاشق چای‌خوری
 • نمک سه‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • آرد برای غلتاندن به مقدار لازم
 • روغن سرخ‌کردنی به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه لعاب وانیل

 • پودر قند یک پیمانه به همراه شش قاشق غذاخوری
 • وانیل یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • شیر دو قاشق غذاخوری
 • نمک یک پیمانه

مواد لازم برای تهیه لعاب شکلاتی

 • پودر قند یک‌دوم فنجان
 • پودر کاکائو یک‌چهارم فنجان
 • نمک یک پیمانه
 • وانیل یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • شیر هفت قاشق چای‌خوری

طرز تهیه دونات خانگی با شیر در روغن

۱. شیر و شکر را مخلوط کنید

مخلوط کردن شیر، شکر و خمیر مایه در تهیه دونات خانگی

در اولین مرحله از طرز تهیه دونات خانگی با شیر نیاز است که شکر، خامه و شیر را در یک تابه مناسب ریخته و روی حرارت متوسط بگذارید. هر از گاهی مایع را هم بزنید تا به غلظت مناسب برسد. حرارت را خاموش کنید و تا خنک شدن مایع داخل تابه صبر کنید. بعد از خنک شدن مخلوط مخمر را در سطح آن بپاشید. چیزی بین ۱۵ تا ۱۰ دقیقه زمان نیاز است که مخمر عمل کند. بعد از آن مخلوط‌تان حسابی باید پف کند.

۲. آرد را مخلوط کنید

مخلوط کردن نمک و آرد برای تهیه دونات

در دومین مرحله از طرز تهیه دونات خانگی با شیر باید آرد و نمک را در کاسه هم‌زن ریخته و برای چند دقیقه آن‌ها را هم بزنید تا خوب با یکدیگر مخلوط شوند. حال مخلوط مایه را که در مرحله اول آماده کرده بودید را به مخلوط آرد و نمک اضافه کنید. مواد داخل کاسه هم‌زن را با قلاب خمیر با سرعت «دو» برای پنج دقیقه ورز دهید.

۳. زمان دهید خمیر استراحت کند

استراحت خمیر در طرز تهیه دونات خانگی با شیر

حال در سومین مرحله از طرز تهیه دونات خانگی با شیر یک کاسه مناسب انتخاب و داخل آن را با کمی روغن چرب کنید. سپس دستان خود را هم با کمی روغن چرب کرده و خمیر را از داخل کاسه هم‌زن بیرون بیاورید. حال خمیر را در دستان خود ورز داده و به شکل یک توپ دربیاورید. به آرامی آن را داخل کاسه روغنی قرار دهید. کاسه را در یک جای گرم گذاشته و روی آن را برای یک تا دو ساعت بپوشانید. با این کار حجم خمیر دو برابر می‌شود.

۴. خمیر را پهن و آن را قالب بزنید

قالب زدن خمیر دونات

در ادامه تهیه دونات خانگی با شیر روی یک سطح صاف کمی آرد بپاشید. خمیر را روی این سطح گذاشته و به ضخامت سه سانتی‌متر باز کنید. از یک  کاتر کوکی گرد هفت سانتی‌متری برای برش دونات‌ها و از یک کاتر کوکی دو سانتی‌متری یا یک نی میلک‌شیک برای سوراخ‌های دونات کمک بگیرید. مجدد خمیرهای اضافه را به شکل توپ دربیاورید و اجازه دهید برای ۱۵ تا ۱۰ دقیقه دیگر استراحت کند. بعد از مدت زمان گفته‌شده خمیر را دوباره باز کرده و با استفاده از کاتر کوکی دونات‌های بیشتری از آن بیرون بیاورید. این کار را آن‌قدر تکرار کرده تا خمیرتان تمام شود.

۵. دونات ها را سرخ کنید

سرخ کردن دونات خانگی

روغن را در یک تابه بزرگ ریخته و روی حرارت رو به بالا بگذارید تا حسابی داغ شود. با توجه به اندازه تابه‌تان سه تا چهار دونات داخل آن انداخته و سرخ کنید. هنگامی که یک‌طرف از دونات‌ها به حالت نیمه‌‌پخته درآمدند آن‌ها را برگردانده و طرف دیگر را سرخ کنید. دونات‌های سرخ‌شده باید به رنگ قهوه‌ای طلایی دربیاند. چهار تا پنج دقیق زمان مناسبی برای سرخ کردن‌شان است. دونات‌ها را از تابه خارج کرده و روی توری سیمی قرار دهید تا روغن اضافه‌اش گرفته شود. دونات‌های سرخ‌شده را در ظرف مورد‌نظر بچینید و به سراغ آماده کردن لعاب‌ها برای تزئین بروید.

۶. لعاب را آماده کنید

ریختن لعاب وانیلی روی دونات های خانگی با شیر

برای تهیه لعاب وانیلی کافی است که پودرقند، نمک، وانیل و شیر را در یک کاسه کوچک ریخته و تا یک‌دست شدن کامل با هم‌زن بزنید. برای آماده کردن لعاب شکلاتی هم به همین ترتیب پودر قند، پودر کاکائو، نمک، وانیل و شیر را در در یک ظرف مناسب با هم‌زن بزنید تا مواد خوب یک‌دست شوند. حال دونات‌ها را یکی‌یکی با لعاب مورد‌نظرتان آغشته کرده و روی توری پخت بگذارید تا لعاب اضافه‌شان بریزد. در نهایت روی آن‌ها پودر پسته، ترافل‌های رنگی و شکلات چیپسی بپاشید. برای تنوع و زیبایی در کارتان از رنگ‌های خوراکی هم حین ترکیب مواد می‌توانید استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه دونات در فر

 • آرد همه‌منظوره دو فنجان
 • شکر سه‌چهارم فنجان
 • تخم‌مرغ زده‌شده دو عدد
 • شیر سه‌چهارم فنجان
 • بیکینگ‌پودر دو قاشق چای‌خوری
 • نمک یک قاشق چای‌خوری
 • وانیل یک قاشق چای‌خوری
 • کره ذوب‌شده دو قاشق غذاخوری
 • دارچین یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • جوزهندی یک‌چهارم قاشق چای‌خوری

طرز تهیه دونات خانگی با شیر در فر

۱. مایه خمیر را آماده کنید

آماده کردن مایه خمیر برای تهیه دونات خانگی با شیر

برای تهیه دونات خانگی با شیر در فر نیاز است که مخمر و آب گرم را در یک کاسه کوچک خوب مخلوط کنید. همان‌طور که می‌دانید مخمر به پف و حجم‌دهی خمیر پیراشکی کمک می‌کند. تنها پنج دقیقه برای فعال شدن مخمر نیاز است.

۲. مواد خشک و تر را با یکدیگر مخلوط کنید

مخلوط کردن مواد خشک در طرز تهیه دونات خانگی با شیر

در دومین مرحله از طرز تهیه دونات خانگی با فر به سراغ مخلوط کردن مواد بروید. در یک ظرف آرد، شکر، بیکینگ‌پودر، جوز هندی، دارچین و نمک را با یکدیگر مخلوط کنید. در ظرفی دیگر شیر، تخم‌مرغ‌ زده‌شده، کره آب‌شده با یکدیگر ترکیب کنید. مخلوط آرد را به همراه مخلوط شیر و کره به ظرف مایه خمیر اضافه کنید. مواد را با دور آهسته هم‌زن خوب با یکدیگر بزنید. برای مخلوط کردن مواد از قاشق چوبی هم می‌توانید استفاده کنید. این نکته را در پخت دونات‌های خانگی به یاد داشته باشید که ابتدا مواد خشک و مرطوب را جدا‌جدا ترکیب کرده و سپس با یکدیگر مخلوط‌شان کنید.

۳. خمیر را استراحت دهید

استراحت خمیر دونات خانگی

آرد باقی‌مانده را کم‌کم به ظرف اضافه کرده و با سرعت کم هم بزنید. یک‌دوم فنجان آرد برای هربار اضافه کردن مناسب است. اضافه کردن آرد را تا زمانی انجام دهید که دیگر خمیر به ظرف نچسبد. خمیر را با دستان خود به مدت پنج دقیقه کامل ورز دهید تا صاف و کش‌دار شود. حالا در ادامه طرز تهیه دونات خانگی با شیر کاسه‌ای را چرب کنید و خمیر را در آن قرار دهید. روی ظرف را با حوله‌ای بپوشانید تا در مدت دو ساعت حجم خمیرتان دو برابر شود یا در اصطلاح شیرینی‌پزی ور بیاید. هنگامی که انگشت‌تان را در خمیر فشار می‌دهید و جای فرورفتگی باقی می‌ماند می‌توان گفت خمیر دونات آماده است.

۴. دونات‌ها را قالب بزنید

قالب زدن خمیر دونات خانگی با شیر

در این مرحله از تهیه دونات خانگی با شیر، خمیر را روی یک سطح آردپاشی شده با کمک وردنه به ضخامت ۱.۳ سانتی‌متر باز کرده و سپس با کمک کاتر گرد یا لیوان دونات‌ها را برش دهید. دونات‌ها را برای ۶۰ تا ۳۰ دقیقه در یک سینی بزرگ قرار دهید و روی آن را با حوله بپوشانید تا حجم‌شان دو برابر شود.

۵. دونات‌ها را در فر بگذارید

پخت دونات های خانگی در فر

در ادامه تهیه دونات‌های خانگی با شیر نوبت به پخت آن‌ها در فر می‌رسد. پس فر را در دمای ۳۲۵ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. داخل قالب‌های دونات را کمی چرب کنید. سه‌چهارم قالب‌ها را از مایه پر کنید. هشت تا ۱۰ دقیقه زمان مناسبی برای پخت دونات‌های خانگی در فر است تا کامل پف کند. آن‌ها بعد از پخت باید حالت فنری به خود بگیرند. اجازه دهید دونات‌ها در قالب خنک شده سپس آن‌ها را بیرون بیاورید. بعد از چیدن در ظرف مورد‌نظر به زیبایی می‌توانید آن‌ها را با لعاب، شکر و دارچین یا سس شکلاتی تزئین کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه دونات خانگی با شیر

برای آن‌که تجربه‌ای لذت‌بخش در تهیه دونات خانگی داشته باشید کافی است به پرسش و پاسخ‌های مطرح‌شده در ادامه مطلب توجه کنید. پرسش‌های مطرح‌شده حاوی نکاتی است که ممکن است در حین آشپزی برای شما هم مطرح شود.

چرا باید از خامه چرب برای تهیه دونات استفاده کرد؟

برای لطافت و نرمی خمیر دونات‌ها استفاده از خامه و شیر پرچرب ضروری است. برای تهیه خامه نیازی به خرید از مغازه‌های شیرینی‌فروشی نیست. کافی است طرز تهیه خامه کیک با سفیده تخمه مرغ را در کتاب کاله بخوانید تا به آسانی آن را در منزل آماده کنید.

چرا گاهی دونات‌ها کامل پخته نمی‌شوند؟

گاهی با پیش بردن تمامی مراحل طرز تهیه، دونات‌ها باز هم خام می‌مانند که میزان دمای روغن یکی از مهم‌ترین دلایل آن است. اگر روغن به اندازه کافی داغ نشده باشد پیراشکی‌هایتان خوب سرخ نشده و خام می مانند. از سویی دیگر اگر روغن بیش از حد داغ شده باشد تنها بیرون آن‌ها سرخ خواهد شد و داخل پیراشکی‌ها خام خواهد ماند. در نتیجه برای پخت بهتر پیراشکی‌ها بهتر است به دمای مناسب روغن، میزان حرارت و زمان سرخ کردن آن‌ها دقت کنید.

آیا دونات را می‌توان در سرخ کن هم درست کرد؟

بله. برای تهیه آن‌ها در سرخ کن نیاز است سبد سرخ‌کن را با کاغذروغنی بپوشانید. دونات‌ها را داخل سبد بگذارید و دمای آن را روی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. هشت دقیقه زمان دهید تا دونات‌ها داخل سرخ‌کن پف کرده و طلایی شوند. در نهایت آن‌ها را از سبد خارج کرده و روی توری بگذارید تا خنک شوند.

دیدگاه ها