طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی – مجلسی و خوش طعم

طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی
آسان
۱۰ تا ۸ نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

رنگینک یک دسر مقوی و خوش‌طعم است که می‌توان برای پذیرایی از عزیزان‌تان آن را به صورت مجلسی تهیه و سرو کنید. پایه اصلی این دسر خوش‌طعم خرما،گردو و آرد سفید است اما در شهرهای مختلف آن را با روش‌های دیگری هم درست می‌کنند. این دسر خوشمزه را علاوه بر آرد سفید با آرد نخودچی هم می‌توان درست کرد. شما در ادامه مطلب می‌توانید طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی را بخوانید تا این دسر مجلسی و خوش‌طعم را برای عزیزان‌تان به عنوان میان‌وعده به هنگام افطار در شب‌های ماه رمضان درست کنید.

مواد لازم برای تهیه رنگینک با آرد نخودچی

 • آرد سفید یک پیمانه
 • خرما نصف پیمانه
 • روغن نصفه پیمانه
 • گردو نصف پیمانه
 • آرد نخودچی یک‌چهارم پیمانه
 • کره ۲۵۰ گرم
 • پودر هل یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • پودر پسته یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • پودر قند یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • پودر دارچین یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • پودر نارگیل یک‌دوم قاشق چای‌خوری

طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی

۱. آرد را تفت دهید

تفت دادن آرد در طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی

در اولین مرحله از طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی ، آرد را دو تا سه بار در ظرفی جداگانه الک کنید. یک تابه نچسب روی حرارت متوسط گاز گذاشته و روغن را داخل آن بریزید. بعد از آب شدن روغن، آرد را به آن اضافه کنید. حرارت را خیلی کم کرده و آرد را مرتب هم بزنید تا رنگ آن به سرخی برود و در نهایت طلایی شود. حال کره را به آن اضافه و مجدد هم بزنید. رنگ طلایی آرد به قهوه‌ای تغییر پیدا خواهد کرد در آن لحظه، حرارت گاز را خاموش کنید. آش اوماج یکی از بهترین گزینه‌هایی است که با آن در وعده افطار می‌توانید از میهمان‌هایتان پذیرایی کنید.

۲. ادویه ها را اضافه کنید

در دومین مرحله از طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی باید تا خنک شدن آرد تفت‌ داده شده صبر کنید. یک کاسه مناسب انتخاب کنید تا آرد را به همراه پودر قند داخل آن بریزید و هم بزنید. در ادامه پودر دارچین، هل، نارگیل و پسته را هم اضافه و به خوبی هم بزنید. پیشنهاد ما به شما برای پذیرایی از میهمانان‌تان در شب‌های ماه رمضان درست کردن کاچی تبریزی است.

۳. خرماها را آماده کنید

در سومین مرحله از طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی باید هسته خرماها را با کمک چاقو و شکافتن آن‌ها بیرون بیاورید. خرماها را بشویید و آن‌ها را در سبد بریزید تا کامل آب‌شان گرفته و خشک شوند. خرماهای خشک‌شده را در ظرفی جداگانه ریخته و با کمک گوشت‌کوب آن‌ها را کمی له کنید. سپس گردوهای خردشده را هم به آن‌ها اضافه کرده و با یکدیگر مخلوط‌شان کنید. با وجود خرما در دسترس‌تان می‌توانید شیرخرما داغ مخصوص را برای میهمانی افطار درست کنید.

۴. مواد را قالب بزنید

ریختن رنگینک در به صورت لایه لایه در قالب

در چهارمین مرحله از طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی باید قالب مورد‌نظرتان را انتخاب کنید. یک‌سوم قالب را مخلوط آرد و کره‌تان را بریزید، یک‌سوم دیگر را با مخلوط خرما و گردو پر کنید. حال یک‌سوم باقی‌مانده قالب را مجدد با آرد پر کنید تا روی آن‌ها کامل پوشانده شود. با پشت قاشق روی مخلوط را صاف کرده و فشار دهید. با این‌کار لایه‌های رنگینک‌تان به یکدیگر می‌چسبند. در نهایت کمی دارچین روی آن ریخته و قالب را برای یک ساعت در یخچال بگذارید. در کنار رنگینک از درست کردن حلوا ساده غافل نشوید.

۵. رنگینک را سرو کنید

سرو رنگینک با آرد نخودچی

در پنجمین مرحله از طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی باید قالب را از یخچال بیرون بیاورید. بعد از خارج کردن رنگینک از قالب، آن را در ظرف مورد نظر گذاشته و روی آن را پودر نارگیل و پودر پسته تزئین کنید. شما هم‌چنین می‌توانید با کمک یک چاقوی شیرینی‌‌پزی رنگینک را به هر شکلی که می‌خواهید برش بزنید و در ظرف‌تان بچینید. شله زرد با نشاسته ذرت را حتما در یکی از شب‌های ماه رمضان درست کنید.

دستور تهیه رنگینک با آرد نخودچی

نکات تکمیلی پخت رنگینک با آرد نخودچی

رنگینک شاید آسان‌ترین دسری باشد که هر زمان هوس کردید، می‌توانید به راحتی آن را در منزل درست کنید. این دسر مجلسی و خوش‌طعم را با رعایت نکات زیر بهتر می‌توانید درست کنید.

طرز تهیه رنگینک رولتی

طرز تهیه رنگینک رولتی با آرد نخودچی

شما در طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی به هر شکل و قالبی که بخواهید می‌توانید آن را درست کنید. یکی از این روش‌ها درست کردن آن به شکل رولتی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. طرز تهیه رنگینک را به شکل بالا پیش ببرید سپس آن را روی یک کیسه فریزر یا کاغذ روغنی پهن کنید. حال آن را رول کنید و برای استراحت در یخچال بگذارید. در نهایت رنگینک را با کمک یک چاقوی تیز به هر صورت که می‌خواهید برش دهید. برای این مدل رنگینک، از خرمای درسته که با مواد میانی هم پرشده است می‌توانید استفاده کنید. طرز تهیه حلیم با گوشت مرغ در خانه را می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

استفاده از خرما در تهیه رنگینک

در طرز تهیه رنگینک مجلسی باید از خرما بدون شیره استفاده کنید تا دسرتان انسجام کافی را داشته باشد. خرما رطب به دلیل نرمی‌اش مناسب تهیه رنگینک مجلسی نیست. اگر خرما خشک یا چسبنده است باید برای چند دقیقه آن را درون آب بگذارید تا خیس بخورند.

تزئین رنگینک

تزئین رنگینک تهیه شده با آزد نخودچی

تزئین رنگینک با توجه به سلیقه هر فر می‌تواند متفاوت باشد اما شما در روشی ساده می‌توانید کمی پودرقند روی آن الک کنید. با کمک پودر دارچین خطوطی روی آن بیاندازید در نهایت با خلال‌پسته و پودر نارگیل اطراف آن را به دلخواه تزئین کنید. برای تزئین رنگینک مجلسی از شابلون هم می‌توانید استفاده کنید. شما به جای خرمای له‌شده می‌توانید گردو را خرد کرده و وسط خرما بگذارید. دسر بلالیت یکی دیگر از دسرهای خوشمزه جنوبی است که درست کردن آن را بهتان پیشنهاد می‌کنیم. در نهایت برای سرو آن از ظروف لبه‌دار استفاده کنید.

استفاده از آرد نخودچی در تهیه رنگینک

طرز تهیه رنگینک با آرد نخودچی مناسب کودکان و افراد میان‌سال است و به راحتی می‌توانند آن را هضم کنند. آرد همه‌‌منظوره و آردگندم هم از دیگر آردهای مناسب تهیه رنگینک هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از آردگندم رنگ آن نسبت به دیگر آردها زودتر تغییر می‌کند. آرد نباید خیلی تفت بخورد چراکه حرارت باید بسیار کم باشد تا آرد نسوزد و طعم آن تلخ نشود. پیشنهاد ما به شما درست کردن زولبیا با نشاسته ذرت است که باید آن را حتما در وعده‌های افطاری امتحان کنید.

دیدگاه ها