طرز تهیه سمنو با شیره خرما – خوشمزه و سنتی

طرز تهیه سمنو با شیره خرما
متوسط
آماده سازی
بیش 90دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

سمنو از آن دسته دسرهایی است که در آن از هیچ‌گونه شیرین‌کننده استفاده نمی‌شود. این دسر معمولا به‌خاطر وجود گندم شیرین است اما اگر دوست دارید سمنو کمی شیرین‌تر باشد، می‌توانید از انواع شیره مثلا شیره خرما استفاده کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه سمنو با آرد جوانه گندم ساده و طرز تهیه سمنو با آرد سهن را مرور کرده بودیم و در ادامه طرز تهیه سمنو با شیره خرما را به شکل سنتی بررسی می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه سمنو با شیره خرما

  • گندم ۲۵۰ گرم
  • آرد گندم ۷۵۰ گرم
  • شیره خرما یک فنجان
  • آب ۳ لیتر

طرز تهیه سمنو با شیره خرما

۱. شستن و خیس کردن گندم

خیساندن گندم در آب برای تهیه سمنو

اولین مرحله از طرز تهیه سمنو با شیره خرما این است که گندم‌ها را برای جوانه زدن آماده کنید برای این کار پس از این که گندم‌ها را پاک کردید خوب بشویید و در آب سرد بگذارید و اجازه دهید به مدت ۲ روز خوب خیس بخورند. فقط در طی این مدت هر ۸ ساعت آب گندم را عوض کنید تا بو نگیرند.

۲. جوانه زدن گندم مورد نیاز تهیه سمنو

بعد از این که گندم‌ها خیس خوردند آن‌ها را آبکش کنید و داخل یک پارچه نخی تمیز بریزید و پارچه را کمی نم‌دار کنید و بگذارید به مدت یک یا دو روز بماند. در این مرحله هم مدام پارچه را نم‌دار کنید. فقط حواستان باشد که پارچه آنقدری خیس نشود که آب از آن بچکد و هر از گاهی پارچه را باز کنید و با آبپاش روی گندم‌ها آب بپاشید تا خشک نشوند.

در نهایت وقتی جوانه گندم دیده شد، گندم را داخل آبکش بریزید و رویش را با پارچه نمدار بپوشانید. در این مرحله هم روزی چندین بار گندم‌ها را زیر شیر آب بگیرید تا هم خیس شوند هم بو نگیرند فقط دقت داشته باشید که به جوانه‌های روییده شده آسیبی وارد نکنید.

سپس جوانه‌های گندم‌ را که اندازه خود گندم شده‌اند را، قبل از این که رنگشان سبز شود و شیرینی‌شان از بین برود برای بار آخر شستشو دهید و با چرخ گوشت یا مخلوط‌کن خوب له کنید تا خمیری شود. بعد داخل دستمال بریزید و شیره‌اش را بگیرید. این شیره را با آب مخلوط کنید و تفاله را در ظرف دیگری بریزید.

۳. پختن سمنو با شیره خرما

در این مرحله از طرز تهیه سمنو با شیره خرما شیره جوانه گندم را با آرد مخلوط کنید تا یک مایع صاف حاصل شود سپس آن را روی حرارت ملایم بگذارید و مدام هم بزنید تا جوش بزند. در همین حین دوباره روی تفاله مخلوط جوانه گندم آب بریزید و مجدد شیره آن را بگیرید. بعد این شیره حاصل را هم به قابلمه اضافه کنید و خوب هم بزنید هم زمان شیره خرما را هم اضافه کنید و هم بزنید. در نهایت اجازه دهید سمنو بپزد. می‌توانید مقداری خلال بادام هم به سمنو اضافه کنید تا در مراحل آخر بپزد و نرم شود. سمنو شما حدودا بعد از ۳ ساعت پخت غلیظ می‌شود. وقتی به قدر کافی غلیظ شد سمنوی شما آماده است. نوش جان!

نکات تکمیلی برای تهیه سمنو

طرز تهیه سمنو با شیره خرما

تهیه سمنو هنری است که نیاز به صبر و حوصله دارد البته می‌توانید با تهیه سمنوی فوری این کار را ساده‌تر کنید اما در کل باید نکات و فوت‌وفن‌های لازم برای تهیه سمنو را هم کامل بدانید.

میزان و نسبت گندم و آرد برای تهیه سمنو

برای تهیه سمنو باید به نسبت گندم و آرد دقت کنید. گفته می‌شود میزان آرد باید سه برابر گندم باشد. یعنی اگر یک کیلو گندم استفاده می‌کنید باید حتما سه کیلوگرم آرد هم استفاده کنید. اما دقت کنید اگر بار اولتان است که می‌خواهید سمنو بپزید حتما میزان و نسبت را کم در نظر بگیرید تا تهیه و پخت سمنو را راحت‌تر تجربه کنید.

روش‌های مختلف طرز تهیه سمنو

سمنو در ایران و در کشورهای مختلف به روش‌های مختلف تهیه می‌شود. مثلا عده‌ای برای تهیه سمنو از آرد جوانه گندم استفاده می‌کنند یا در سمنو از انواع شیرین‌کننده استفاده می‌کنند مثلا شیره انگور یا انواع شیرین‌کننده دیگر به کار می‌برند.

نکات مهم برای بهتر شدن رنگ سمنو

برای این‌که رنگ سمنوی سنتی شما بهتر باشد بهتر است از ظرف مسی یا چدنی برای پخت سمنو استفاده کنید.

استفاده از انواع شیرین‌کننده برای سمنو

سمنو بدون هیچ‌گونه شیرین‌کننده هم شیرین است بنابراین اگر دوست دارید سمنوی شما کاملا سالم باشد بهتر است از هیچ‌گونه شیرین‌کننده استفاده نکنید. اما اگر دوست دارید شیرین‌تر باشد می‌توانید مقداری شیره انگور یا شیره خرما یا حتی شیره توت استفاده کنید.

دیدگاه ها