طرز تهیه شربت آلبالو تصویری با توضیح کامل

طرز تهیه شربت آلبالوی خنک
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

فصل آلبالو کوتاه است پس باید از آن نهایت استفاده را ببرید! یک راه فوق‌العاده برای استفاده از آلبالو این است که با آن مربا درست کرده و از شربت مربا برای تهیه شربت آلبالو استفاده کنید. در ادامه با هم طرز تهیه شربت آلبالو را با جزییات کامل بررسی می‌کنیم تا با آماده کردن آن تا انتهای تابستان شربت خنک خوشمزه داشته باشید و از آن برای ریختن روی پنکیک، ریختن بر روی وافل و حتی ریختن روی بستنی استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه شربت آلبالو

  • آلبالو نیم کیلوگرم
  • شکر یک کیلوگرم
  • آب دو لیوان

طرز تهیه شربت آلبالو

۱. آماده کردن آلبالوها

طرز تهیه شربت آلبالو با مربا

اولین مرحله از طرز تهیه شربت آلبالو این است که آلبالو را آماده کنید، برای این کار آلبالوهای تازه را بشویید و هسته‌اش را با هسته‌گیر یا یک نی یا حتی چاپستیک خارج کنید.

این دستورالعمل را هم می‌توانید با آلبالو تازه و هم منجمد تهیه کنید.

۲. پختن آلبالوها برای تهیه شربت آلبالو

پختن آلبالو برای طرز تهیه شربت آلبالو

دومین مرحله از طرز تهیه شربت آلبالو این است که آلبالوها را با ۲ فنجان آب و شکر به قابلمه اضافه کنید. حرارت را کم کنید و هم بزنید تا شکر حل شود. بگذارید مخلوط به جوش بیایید، سپس آن را کم کنید تا بجوشد. بعد ۲۰ دقیقه بجوشانید تا آلبالوها نرم شوند.

۳. آماده کردن شربت آلبالو

طرز تهیه شربت آلبالو از مربای آلبالو

آلبالو را از شربت خارج کنید و شربت را بجوشانید تا غلیظ شود و به پشت قاشق بچسبد. بعد حرارت را خاموش کنید. شربت آلبالوی شما آماده است. کافی است بگذارید شربتبا دمای اتاق خنک شود. این شربت آلبالو را می‌توانید تا ۳ ماه در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید.

آلبالوی خارج شده را اگر دوست دارید، می‌توانید برای مربای آلبالو استفاده کنید. جزئیات بیشتر طرز تهیه مربای آلبالو را در کتاب کاله بخوانید.

نکات تکمیلی برای تهیه شربت آلبالو

تهیه شربت آلبالو به روش‌های مختلف انجام می‌شود اما نکته‌ها و فوت‌وفن آن‌ها تقریبا یکی است. در ادامه نکات مهم برای تهیه شربت آلبالوی خوشمزه را بررسی می‌کنیم.

طرز تهیه شربت آلبالو با هسته آلبالو

یکی از روش‌های تهیه شربت آلبالو این است که از هسته آلبالویی که با دست آن‌ها را خارج کرده‌اید برای استفاده بهینه استفاده کنید. در این روش، در یک کاسه کوچک یا شیشه مناسب، هسته‌های گیلاس و شکر را با هم مخلوط کنید (و پوست یک لیموترش آب گرفته) را هم داخلش بریزید و هم بزنید تا خوب ترکیب شوند، سپس روی آن را محکم بپوشانید و به مدت ۳ یا تا ۲۴ ساعت گوشه‌ای بگذارید تا آب بیندازد. کاسه یا شیشه را هر از گاهی تکان دهید تا آلبالوها به اطراف پرتاب شوند و به حل شدن شکر کمک کند.

وقتی شکر کاملا حل شد، شربت را از یک الک مشبک صاف کنید. می‌توانید شربت را با کمی نمک و یک یا دو قطره گلاب طعم‌دار کنید و داخل قابلمه بریزید و بگذارید نیم ساعت بپزد تا غلیظ شود. این شربت را به ظرف دربسته منتقل کنید و تا یک ماه در یخچال قرار دهید.

تعدیل شربت آلبالو با اضافه کردن زنجبیل

آلبالو میوه‌ای با طبع سرد است و شربتش هم همین‌طور. پس بهتر است اگر می‌خواهید طبعش را تعدیل کنید مقداری زنجبیل در مرحله آخر پخت به شربت اضافه کنید. یا تقریبا از وسط‌های پخت یک چوب دارچین به آلبالوی در حال پخت اضافه کنید و در انتها خارج کنید.

خوش رنگ شدن شربت آلبالو

برای خوشرنگ شدن شربت آلبالو باید هم به حرارتی که شربت را روی آن آماده می‌کنید، دقت کنید و هم مدت زمان حرارت دادن به آلبالوها. بهترین دما برای تهیه شربت آلبالو، دمای متوسط و بهترین زمان پخت شربت آلبالو هم نهایتا ۳۰ دقیقه است. اگر بیش از این باشد شربت آلبالو شما سیاه خواهد بود.

میزان آب مورد نیاز برای شربت آلبالو

اگر دوست دارید شربتتان غلیظ باشد بهتر است برای هر یک کیلو آلبالو حدود ۲ لیوان آب استفاده کنید اما اگر دوست دارید شربتتان رقیق‌تر باشد تا چهار لیوان هم می‌توانید استفاده کنید.

وانیل به عنوان بهترین طعم دهنده شربت آلبالو

برای طعم دادن به شربت آلبالوی خانگی خود می‌توانید مقداری وانیل هم در آخرین مرحله آماده کردن شربت اضافه کنید.

دیدگاه ها