طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز مثل کافی شاپ به ۳ روش

طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

برای عاشقان قهوه، هیچ چیز مثل یک فنجان اسپرسوی داغ در یک صبح پاییزی نمی‌تواند خواب را از سرشان دور کند. تصور اشتباهی که در میان بسیاری از افراد وجود دارد، این است که درست کردن قهوه در خانه به تجهیزات خاص و گران‌قیمت نیاز دارد و به همین خاطر خیلی‌ها قید درست کردن آن را در خانه زده و به سراغ قهوه‌های آماده یا کافی‌شاپی می‌روند. اما جالب است بدانید که بدون داشتن دستگاه قهوه‌ساز هم می‌توانید در خانه، قهوه اسپرسوی مرغوب و باکیفیت تهیه کنید. در این مطلب طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز را به ۳ روش بررسی می‌کنیم. البته پیش‌تر، طرز تهیه قهوه فرانسه را نیز آموزش داده بودیم اما قهوه اسپرسو، طرفداران خود را دارد.

روش اول: درست کردن قهوه با موکاپات

استفاده از موکاپات، یکی از ساده‌ترین و اقتصادی‌ترین گزینه‌ها برای درست کردن یک فنجان قهوه با طعم مشابه قهوه اسپرسو در خانه است. با استفاده از دستگاه موکاپات می‌توانید انواع قهوه‌های بر پایه اسپرسو، مثل آمریکانو، کاپوچینو و لاته را در منزل تهیه کنید. برای این کار فقط به یک دستگاه موکاپات احتیاج دارید.

اجزای موکاپات

موکاپات‌ها در انواع مختلف ۲ تا ۸ نفره در بازار وجود دارند که بنا به سلیقه و میزان استفاده خود می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه کنید. همچنین برخی از موکاپات‌ها امکان فوم گرفتن از شیر را هم دارند و چنانچه مورد اصلی استفاده‌تان از قهوه، برای تهیه لاته و کاپوچینو است، می‌توانید به سراغ این نوع دستگاه‌ها بروید. آسیاب قهوه مناسب برای استفاده در موکاپات هم به صورت ریز بوده و در واقع همان آسیاب مناسب دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی است.

تنها نقطه ضعف موکاپات این است که برخلاف دستگاه‌های اسپرسوساز برقی، روی قهوه شما فوم و حالت کرم ایجاد نمی‌شود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

۱٫ ریختن قهوه در مخزن قهوه

هر موکاپات، از سه بخش اصلی تشکیل شده است: مخزن آب، سبد قهوه و قوری. برای تهیه قهوه، لازم است این سه بخش به خوبی و بدون اشکال روی هم سوار شوند.

برای تهیه قهوه اسپرسوی خانگی با موکاپات روی گاز، ابتدا مخزن قهوه موکاپات را تا جایی که روی مخزن آن علامت زده شده، از پودر قهوه پر کنید. در این روش تهیه قهوه، نیازی به فشرده کردن پودر قهوه (تمپ کردن قهوه) نیست. فقط کافی است روی سطح آن را با انگشت صاف کنید.

نکته: برای اینکه اسپرسوی خوش‌طعم‌تر و قوی‌تری داشته باشید، می‌توانید قهوه خود را به صورت دانه خریداری کرده و بلافاصله پیش از تهیه قهوه، آسیاب کنید.

۲٫ ریختن آب در مخزن آب

در مرحله بعد، باید آب را به مخزن آب موکاپات که همان پایینی‌ترین بخش موکاپات است، اضافه کنید. هر موکاپات یک سوپاپ اطمینان دارد که برای جلوگیری از حوادث غیرمترقبه‌ای مثل ترکیدن مخزن آب موکاپات در اثر فشار زیاد، طراحی شده است و نباید آبی که در مخزن آب موکاپات می‌ریزید، از سطح سوپاپ اطمینان آن بالاتر باشد.

موکاپات

نکته: توصیه می‌شود برای تهیه قهوه، از آب جوشیده سرد شده یا آب معدنی استفاده کنید تا طعم قهوه بهتری به دست بیاورید. استفاده از آب شرب شهری، علاوه بر تاثیر روی طعم قهوه به دلیل املاح خاص آن، موجب زودتر رسوب گرفتن موکاپات شما می‌شود.

۳٫ دم آوردن قهوه

حالا نوبت به سوار کردن قطعات موکاپات روی هم و دم آوردن قهوه می‌رسد. قطعات موکاپات را به خوبی روی هم وصل کنید؛ یعنی ابتدا مخزن قهوه را روی مخزن آب قرار داده و سپس قوری را با روش پیچاندن، روی موکاپات محکم کنید.

موکاپات خود را روی شعله متوسط رو به کم گاز قرار بدهید و اجازه بدهید تا آب درون مخزن به جوش بیاید. این روش معمولا حدود ۵ تا ۷ دقیقه زمان می‌برد. در این روش بعد از اینکه آب جوشید، به مخزن قهوه سرازیر شده و سپس ترکیب آب و قهوه از طریق نازل موجود در موکاپات، به سمت قوری هدایت می‌شود.

شنیدن صدای قل‌قل به معنای این است که قهوه شما جوشیده و آماده شده است. در موکاپات را بردارید تا از پر شدن قوری مطمئن شوید. چنانچه هنوز قوری پر نشده بود، نشانه این است که آب خوب نجوشیده و عملیات خود را به درستی انجام نداده است.

پس از دم کشیدن قهوه، موکاپات خود را بلافاصله از روی شعله بردارید تا قهوه شما در اثر حرارت دیدن زیاد، طعم سوختگی و تلخی به خود نگیرد. سپس آن را در فنجان موردنظر سرو کنید.

روش دوم: درست کردن قهوه با فرنچ پرس

قهوه‌ای که با استفاده از فرنچ پرس به دست می‌آید، کیفیت قهوه اسپرسو به روش قبلی یعنی با استفاده از موکاپات را ندارد، اما چنانچه ابزار دیگری به جز فرنچ پرس در خانه ندارید، از آن استفاده کنید. قهوه حاصل از روش تهیه با فرنچ پرس، فوم نمی‌دهد و ممکن است مقداری از دانه‌های قهوه در کف فنجانتان ته‌نشین شود، اما برای تهیه نوشیدنی‌ها و دسرهای بر پایه قهوه، مثل تیرامیسو و آفوگاتو مناسب است.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با فرنچ پرس

برای درست کردن قهوه اسپرسو در دستگاه فرنچ پرس، ابتدا ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری سرپر قهوه آسیاب شده را (با توجه به اندازه فرنچ پرس خود) به فرنچ پرس اضافه کنید. سپس ۱ تا ۲ لیوان آب را روی گاز به جوش بیاورید و حدودا ۵ دقیقه صبر کنید تا از دما بیفتد، سپس آب را هم به فرنچ پرس اضافه کنید.

فرنچ پرس

قهوه و آب را هم بزنید، سپس در فرنچ پرس را گذاشته و به مدت حدودا ۵ دقیقه دیگر صبر کنید تا قهوه شما دم بکشد. در انتها، پیستون فرنچ پرس را به پایین فشار بدهید تا در نقش صافی عمل کند و تفاله‌های قهوه را در انتهای دستگاه نگه دارد. سپس قهوه به دست آمده را در فنجان ریخته و سرو کنید.

روش سوم: درست کردن قهوه با ایروپرس

حتی اگر پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تهیه قهوه را هم در خانه داشته باشید، باز زمان‌هایی پیش می‌آید که به مسافرت می‌روید و از خانه دور می‌شوید، اما کماکان به یک فنجان قهوه اسپرسوی تازه و داغ احتیاج دارید. ایروپرس مناسب چنین زمان‌هایی است. این روش تهیه قهوه، آسان، ارزان و قابل حمل است و با استفاده از آن، در هر جایی می‌توانید خودتان را به یک فنجان قهوه داغ مهمان کنید.

البته توجه داشته باشید که کیفیت قهوه به دست آمده از این روش، با روش‌های دیگر قابل مقایسه نیست و قهوه رقیق‌تری به دست می‌دهد.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با ایروپرس

برای تهیه قهوه اسپرسو با ایروپرس، ابتدا آب را روی گاز به جوش بیاورید. سپس حدود ۵ دقیقه صبر کنید تا آب از دما بیفتد. استفاده از آب داغ در تهیه قهوه، طعم نهایی قهوه شما را تلخ می‌کند.

اجزای ایروپرس را از هم باز کنید. چنانچه وقت کافی دارید، می‌توانید داخل ایروپرس خود یک دور آب داغ بچرخانید تا دستگاه کمی گرم شود. به این ترتیب قهوه باکیفیت‌تری خواهید داشت. همچنین با توجه به جنس فیلتر خود، می‌توانید فیلتر را هم با آب داغ شسته و گرم کنید.

ایروپرس

قهوه‌تان را داخل مخزن قهوه ایروپرس بریزید. به ازای هر فنجان، یک قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده پیشنهاد می‌شود. آب جوشیده خود را هم که از دما افتاده و به حدود ۸۵ درجه سانتی‌گراد رسیده است، به دستگاه اضافه کنید. سپس پیستون ایروپرس را فشار بدهید. در این روش، قهوه با استفاده از فشار هوا عصاره‌گیری می‌شود. در انتها، قهوه به دست آمده را در فنجان موردنظر بریزید و سرو کنید.

سوالات متداول در طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز

در این مطلب با سه روش اصلی تهیه قهوه اسپرسو روی گاز بدون نیاز به دستگاه قهوه‌ساز برقی آشنا شدیم. این سه روش، آسان و کم‌هزینه هستند و خصوصا چنانچه تا پیش از این چندان قهوه‌خور نبوده‌اید، با توجه به طعم رقیق‌تری که از قهوه می‌دهند، توصیه می‌شوند. در ادامه به برخی از سوالات متداول شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز با شیر چگونه است؟

برای اضافه کردن شیر به قهوه اسپرسو، می‌توانید شیر را جداگانه گرم کنید، سپس با استفاده از دستگاه فرنچ پرس یا همزن خانگی فوم‌دار کنید. بعد شیر فوم‌دار شده و کف گرفته را به فنجان قهوه خود اضافه کنید.

بهترین وسیله برای تهیه قهوه اسپرسو روی گاز چیست؟

بهترین و خوش‌قیمت‌ترین وسیله‌ای که با آن می‌توانید روی اجاق گاز قهوه اسپرسو تهیه کنید، موکاپات است. موکاپات در بازه‌های قیمتی مختلف در بازار عرضه می‌شود و می‌توانید مناسب‌ترین وسیله را با توجه به نوع استفاده خود خریداری کنید.

دیدگاه ها