طرز تهیه قهوه یونانی، به سبک کافه های یونان

طرز تهیه قهوه یونانی
آسان
1 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

پیچیدن بوی تند قهوه یونانی در کوچه‌ پس کوچه‌های شهر و نشستن‌های طولانی مدت یونانی‌ها در کافه، برای نوشیدن یک فنجان قهوه، توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. قهوه و آداب خوردن آن، از دل فرهنگ هر کشور بیرون می‌آید و داستان‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته است در یونان هم پس از پشت سر گذاشتن جنگ‌های بسیار، نوشیدن قهوه یک عادت رایج در میان مردم شده است.

قهوه یونانی، پیر و جوان، نمی‌شناسد، کافی است که یک بار آن را امتحان کرده، تا مزه دیگر قهوه‌ها را فراموش کنید. در فرهنگ غذایی یونان همه یونانی‌ها در دل آشپزخانه خود یک برکی (Berki) که نوعی قهوه جوش است دارند تا هرگاه هوس کردند، آن را آماده و در کنار خانواده و دوستان خود نوش‌جان کنند. اگر هوس نوشیدن آن شما را هم رها نمی‌کند، با ما همراه باشید تا طرز تهیه قهوه یونانی را به روش سنتی یاد بگیرید.

مواد لازم برای تهیه قهوه یونانی

  • آب یک‌چهارم فنجان
  • قهوه ترک یک قاشق چای‌خوری
  • شکر به میزان دلخواه

طرز تهیه قهوه یونانی

مرحله اول

برای تهیه قهوه یونانی ابتدا آب و قهوه را هم‌زمان داخل بریکی ریخته و آن را روی شعله گاز می‌گذاریم. فقط برای داشتن قهوه‌ای شیرین، شکر و قهوه را هم‌‌زمان به آب اضافه کنید. نکته مهم دیگر این که برای هر فنجان قهوه‌ای که می‌خواهید داشته باشید باید یک قاشق چای‌خوری قهوه ترک اضافه کنید.

مرحله دوم

شعله بریکی را متوسط رو به پایین تنظیم کنید، سپس شروع به هم زدن قهوه کنید تا حل شود. تا حل شدن کامل آن، منتظر بمانید.

مرحله سوم

با گرم شدن قهوه می‌توانید شاهد حباب زدن و کف کردن آن باشید، که در این لحظه نباید آن را هم زد؛ چرا که کف آن به صورت کامل از بین می‌رود. از سویی دیگر قهوه هم نباید بجوشد، تا کف روی آن کامل حفظ شود. با کف کردن قهوه، بریکی را از روی حرارت برداشته و اجازه ته‌نشین شدن به آن بدهید. بعد از ته‌نشین شدن، آن را دوباره روی حرارت بگذارید تا کف کند. در انتها با نزدیک شدن کف به لبه بریکی می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید. قهوه شما آماده است.

مرحله چهارم

برای سرو قهوه دقت داشته باشید که اگر بیش از یک فنجان برای سرو دارید، کف‌ را به صورت مساوی در داخل فنجان‌های قهوه تقسیم کنید. گذاشتن یک لیوان آب سرد در کنار فنجان دمیتاس که فنجان مخصوص این قهوه است را فراموش نکنید. در صورت نیاز برای انتقال کف آن می‌توانید از قاشق استفاده کنید.

فوت و فن‌های تهیه قهوه یونانی

  • در صورت تمایل در تهیه این قهوه می‌توانید شیر را جایگزین کامل آب کنید.
  • برای تهیه این قهوه هرگز از آب جوش استفاده نکنید.
  • برای حفظ طعم اصلی قهوه یونانی آن را زیاد روی حرارت نگه ندارید تا بجوشد.
  • نباید در حین جوش آمدن، آن را هم بزنید؛ چرا که کف روی آن از بین می‌رود.
  • همیشه هنگام نوشیدن این قهوه درست مثل قهوه ترک یک لیوان آب کنار فنجان قهوه بگذارید.
  • اگر اولین بار است که این قهوه را می‌چشید، بهتر است آن را با یک قاشق چای‌خوری شکر امتحان کنید.
  • اگر این قهوه را دوست داشتید و علاقه‌مندید بیشتر با فرهنگ غذایی کشور یونان آشنا شوید به شما توصیه می‌کنیم شیرینی بوگاتسا را هم امتحان کنید.
قهوه یونانی بخشی از فرهنگ غذای یونانی
قهوه یونانی بخشی از فرهنگ غذایی مردم یونان است که تاریخچه قدیمی دارد.

تاریخچه قهوه یونانی

بنابر شواهد موجود، قهوه در زمان حکومت دولت عثمانی به یونان راه پیدا کرد و جایگزین نوشیدنی‌های الکلی شده است. این دانه خوراکی، تا قبل از تیره شدن روابط ترکیه و یونان، با نام قهوه ترک شناخته می‌‌شد، اما گردهمایی شرکت «نستله»، ورق را برگرداند. با این حال نمی‌توان تفاوت خاصی برای این دو نوع قهوه قائل شد.

یکی از توزیع‌کنندگان یونانی شرکت نستله، در آن گردهمایی برای تهیه قهوه فوری خود نیاز به آب جوش داشت، اما به ناچار آب سرد را جایگزین آن کرد. ترکیب آب سرد، شکر و قهوه؛ خامه غلیظ و مزه قوی به آن داد که نمی‌شد آن را جایگزین چیز دیگری کرد. از آن زمان به بعد، طرز تهیه این قهوه هم در کنار دیگر دستورها قرار گرفت.

دانه‌های این قهوه، همانند قهوه ترک در دمای خاصی برشته و کامل پودر می‌شوند و در نهایت به شکل آرد در می‌آیند. در تهیه این قهوه، آن را به جای دم کردن، می‌جوشانند؛ به همین‌خاطر، طعم قوی‌تری نسبت به قهوه ترک دارد.

سوالات رایج درباره قهوه یونانی

آیا این قهوه از کافئین بالایی برخوردار است؟

بله. به این دلیل که نسبت به دیگر قهوه‌ها، بسیار ریز، آسیاب شده است، پس کافئین موجود در قهوه در زمان دم کردن قهوه راحت‌تر بیرون می‌آید.

تفاوت قهوه ترک و یونانی چیست؟

هر دو آن‌ها، در طعم و مزه شبیه یکدیگر هستند اما در طرز تهیه کاملا متفاوت عمل می‌کنند؛ قهوه ترک را دم (brew)، و قهوه یونانی را اصطلاحا می‌جوشانند (boil).

در طرز تهیه قهوه یونانی از شیر هم می‌توانید استفاده کنید که غلظت کمتری نسبت به قهوه ترک پیدا می‌کند. هنگام جوشاندن قهوه یونانی آن را تنها یک‌‌بار می‌جوشانند اما در طرز تهیه قهوه ترک آن را سه بار می‌جوشانند، پس تلخی آن چند برابر بیشتر از قهوه یونانی است.

از سویی دیگر شات‌های قهوه یونانی نسبت به قهوه ترک و اسپرسو کوچک‌‌تر است اما مانند قهوه ترک در کنار شیرینی سرو می‌شود.

چگونه به زبان یونانی قهوه سفارش دهیم؟

کافی است در کافی‌شاپ‌های یونان، عبارت «enan Kafe Parakalo» را به زبان بیاورید، تا یک فنجان قهوه تند، مقابل خود ببینید. با این حال، پیشنهاد ما به شما این است که در سفر به این کشور، حداقل یک‌بار، این قهوه یا دیگر قهوه معروف این کشور یعنی فراپه را امتحان کنید.

این قهوه نه تنها در یونان، بلکه در کشورهای دیگر هم بسیار طرف‌دار دارد. یکی از این کشورها که قهوه یونانی در آن جایگاه خاصی دارد، ایران است. سرو این قهوه با سرو آن در یونان کمی متفاوت است؛ چرا که در ایران آن را با شیر آماده و سرو می‌کنند؛ ناگفته نماند که چیزی از مزه و طعم تند آن کم نمی‌کند.

بریکی چیست؟

بریکی به ظرف مسی کوچکی گفته می‌شود که برای تهیه قهوه از آن استفاده می‌کنند.

دمیتاس چیست؟

دمیتاس در لغت، به فنجان قهوه کوچکی اشاره دارد که برای سرو استفاده می‌شود.

انواع قهوه های یونانی کدام است؟

قهوه‌هایی که در کافه‌های یونان سرو می‌شود عبارتند از ایبریک یا یونانی، فراپه و فردو.

دیدگاه ها