طرز تهیه لواشک آلو خوشرنگ با دو طعم ترش و ملس
۶ نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
کمتر از 30 دقیقه
611 بازدید

طرز تهیه لواشک آلو خوشرنگ با دو طعم ترش و ملس

آلوهای نرم و رسیده‌ای که در یخچالتان مانده‌اند، زودتر از آنچه که فکر می‌کنید کپک زده یا غیرقابل خوردن می‌شوند. پس قبل از آنکه مجبور به دور ریختن‌شان شوید، پای اجاق بایستید و از آلوهای نرم شده‌ای که نمی‌توانید در ظرف میوه بچینید، چند ورق لواشک خوشمزه تهیه کنید، یا اگر هنوز له نشده‌اند آنها را خشک کنید. ما اینبار چند روش را برای تهیه لواشک آلو به شما معرفی می‌کنیم. شما کدام طعم را بیشتر دوست دارید؟ لواشک آلوی ترش و وسوسه برانگیز یا لواشکی با طعم ملس که نتوانید از خوردنش دست بکشید؟

آلو سیاه ترش دو کیلو
رب آلوچه دو قاشق غذاخوری
نمک دو قاشق غذاخوری
آلو زرد  دو کیلو
سیب  یک کیلو
شکر (در صورت تمایل) به مقدار لازم

مرحله اول

طعم لواشک شما تا اندازه زیادی به آلوهایی که در قابلمه می‌ریزید بستگی دارد. پس اگر طرفدار طعم ترش هستید، سعی کنید آلوهایی با طعم ترش را انتخاب کنید. در مرحله اول آلوها را بشویید، چوب‌هایشان را بگیرید و کنار بگذارید.

دو لیوان آب را در قابلمه جوش بیاورید و آلوهای شسته شده را در آن بریزید. بعد از گذشته ۱۰دقیقه، با کفگیر آلوها را هم بزنید و کمی فشار دهید تا له شوند.

مرحله دوم

وقتی آلوها خوب پوره شدند، رب آلوچه را همراه با نمک به آنها اضافه کنید. صبر کنید تا مایع داخل قابلمه کمی غلیظ شود و رویش حباب ایجاد شود. حالا زیر قابلمه را خاموش کنید و ۱۵دقیقه صبر کنید تا کمی از حرارت بیفتد.

مرحله سوم

زیر یک صافی بزرگ ظرفی مناسب بگذارید. آلوها را با ملاقه داخل صافی بریزید و با پشت ملاقه رویشان بکشید تا مایع اصلی به ظرف زیر صافی منتقل شود و هسته‌ها در صافی بمانند. بهتر است مایع لواشک را دو تا سه بار از صافی رد کنید.

مرحله چهارم

روی یک سینی بزرگ یا سطحی صاف پلاستیک فریزر پهن کنید و مایع را رویش بریزید و با قاشق صاف کنید. لواشک‌ها را چند روز به حال خود رها کنید تا خودشان را بگیرند و آماده برش شوند. سپس در اندازه دلخواه برش بزنید.

مرحله اول

آلوها را بشویید و چوبشان را بگیرید. سیب‌ها را هم شسته و چوب و قسمت وسط هسته‌شان را جدا کنید. سیب‌ها را خرد کنید تا زودتر بپزند.

دو لیوان آب را در قابلمه جوش بیاورید و سیب‌های شسته شده را در آن بریزید. بعد از گذشته ۱۰دقیقه آلوها را اضافه کنید. وقتی میوه‌ها نرم شدند، با کفگیر میوه‌ها را هم بزنید و کمی فشار دهید تا له شوند.

مرحله دوم

اگر می‌خواهید لواشک‌تان کمی شیرین‌تر شود، به میوه دلخواه به آن شکر اضافه کنید. سپس به روشی که در طرز تهیه لواشک آلو ترش آموزش دادیم، مایع را صاف کرده و روی پلاستیک پهن کنید.

  • یادتان باشد که اگر ضخامت لواشکی که روی پلاستیک پهن کرده‌اید زیاد باشد، دیرتر خشک می‌شود.
  • می‌توانید به جای جوشاندن میوه‌ها، آنها را در فر بپزید، هسته‌ها را جدا کنید، در مخلوط‌کن بریزید و بعد از پوره شدن روی پلاستیک بریزید. البته در این روش باید مراقب خوب پخته شدن و نسوختن میوه‌ها باشید.
  • می‌توانید به جای سیب، به آلو زرد‌ها زردآلو هم اضافه کنید و با این ترکیب لواشک متفاوتی بسازید.
دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.