طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی اصیل، مجلسی و خوشمزه

طرز تهیه لوبیا چشم بلبلی پلو
متوسط
3-4 نفر
آماده سازی
60 تا 90 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

لوبیا پلو از آن غذاهایی است که هم می‌توانید با لوبیای سبز درستش کنید هم با لوبیای چشم بلبلی. با این تفاوت که هر کدام یک طعم و بوی خاص خودش را دارد و البته ارزش غذایی متفاوتی هم خواهید داشتید. در مقالات قبلی طرز تهیه لوبیا پلو با لوبیای سبز را گفته بودیم و اکنون اینجا با هم طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی یا پلو شوشتری را بررسی می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی

  • لوبیا چشم بلبلی ۱ لیوان
  • برنج ۳ لیوان
  • گوشت ۴۰۰ گرم
  • پیاز ۲ عدد
  • زعفران به مقدار لازم
  • شوید به مقدار لازم
  • نمک، فلفل به مقدار لازم
  • برگ بو و چوب دارچین به مقدار لازم

طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی

۱. آماده کردن لوبیا چشم بلبلی و برنج

اولین مرحله از طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی این است که لوبیا چشم بلبلی را بعد از شستن در یک ظرف ریخته و رویش دو لیوان آب بریزید و اجازه دهید حداقل ۳ تا ۵ ساعت بماند تا نفخش گرفته شود. در طی این مدت هر چند ساعت یک‌بار آب ظرف را خالی کنید و مجدد آب بریزید.

هم‌زمان برنج را هم درست مثل طرز تهیه لوبیا پلو با سویا در یک ظرف بریزید و رویش مقداری نمک و آب بریزید تا برنج به مدت ۱ تا ۲ ساعت خیس بخورد و آماده دم کردن بشود.

۲. آماده کردن گوشت و پخت آن

پختن گوشت برای لوبیا چشم بلبلی پلو

دومین مرحله از پخت لوبیا چشم بلبلی پلو این است که گوشت را به تکه‌های کوچک خرد کنید و بشویید. سپس پیازها را خرد کنید و در مقداری روغن تفت دهید تا طلایی شود. بعد مقداری زردچوبه بریزید و گوشت تکه‌ای را روی پیاز سرخ شده بریزید و اجازه دهید گوشت کاملا سرخ شود و رنگش تغییر کند. وقتی گوشت خوب سرخ شد رویش آب بریزید و بعد یک چوب دارچین و یک برگ بو اضافه کنید و در قابلمه را ببندید تا گوشت به مدت حداقل یک ساعت خوب بپزد. در آخرین لحظات قبل از پخت که آب قابلمه کم شده مقداری زعفران دم کرده بریزید تا گوشت طعم و مزه بهتری بگیرد. فقط خاطرتان باشد قبل از سرو حتما چوب دارچین و برگ بو را از قابلمه خارج کنید وگرنه گوشتتان بدمزه می‌شود.

۳. پختن لوبیا چشم بلبلی و آبکش کردن برنج

بعد از این زمان، لوبیا چشم بلبلی را در قابلمه مناسب بریزید و اجازه دهید به مدت حداقل یک ساعت تا یک ساعت‌ونیم بپزد.

آب برنجی که خیس خورده را دور بریزید و در یک قابلمه مناسب آب کافی بریزید و بگذارید به جوش آید. بعد از این که آب جوش آمد برنج را اضافه کنید و اجازه دهید به مدت ۱۲-۱۶ دقیقه نرم شود. برای این که مطمئن شوید برنج آماده آبکش کردن است یک دانه را از قابلمه بیرون بیاورید و لابه‌لای انگشت‌تان قرار دهید. اگر وسطش نرم شده و دو طرفش سفت است یعنی زمانش رسیده که آبکش کنید پس برنج را آبکش کنید و اجازه دهید آبش برود.

۴. دم کردن لوبیا چشم بلبلی پلو

دم کردن چشم بلبلی پلو

آخرین مرحله از طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی این است که پلو لوبیا چشم بلبلی را دم کنید. پس ابتدا در یک قابلمه مناسب دم کردن پلو مقداری روغن بریزید و بعد که مقداری داغ شد، سیب زمینی برش داده را برای ته دیگ بگذارید و بعد یک لایه برنج بریزید سپس یک لایه از لوبیای پخته شده که آبش را گرفته‌اید بریزید و رویش مقداری شوید بریزید و این کار را تا تمام شدن برنج و لوبیا چشم بلبلی انجام دهید و در نهایت در قابلمه دم‌کنی بکشید و آن را ببندید تا پلو با حرارت کم به مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت دم بکشد.

لوبیا چشم بلبلی شما آماده است. کافی است آن را در ظرف مناسب بکشید و مقداری از برنج را با ریختن در ظرف زعفران دم‌کرده، بخشی پلوی زعفرانی داشته باشید که برای تزیین استفاده کنید و سپس گوشت پخته را رویش بریزید. نوش جان!

یادتان باشد این غذا را می‌توانید با شوید خشک هم تهیه کنید.

برای خوشمزه‌تر شدن این غذا می‌توانید زمان دم کردن پلو چوب دارچین لابه‌لای برنج بگذارید.

جزییات و فوت‌وفن‌های دم کردن برنج را در کتاب کاله بخوانید.

راستی اگر خیلی اهل قاطی پلو هستید حتما طرز تهیه لوبیا پلو بدون گوشت با لوبیا سبز را هم امتحان کنید.

طرز تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی

نکات تکمیلی برای تهیه لوبیا پلو چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی پلو درست مثل طرز تهیه لوبیا پلو یک غذای ساده است که می‌توانید راحت آن را تهیه کنید. اما با دانستن نکاتی که در ادامه می‌گوییم می‌توانید بهترین لوبیاپلو چشم بلبلی برای خود تهیه کنید.

روش‌های مختلف پخت لوبیا چشم بلبلی پلو

لوبیا چشم بلبلی پلو را می‌توانید با کم و زیاد کردن مواد بپزید. یکی از روش‌های دیگری که می‌توانید برای تهیه لوبیا چشم بلبلی امتحان کنید، پخت این غذا بدون شوید است. فقط در صورتی که شوید استفاده نکردید بهتر است از زعفران بیشتری برای رنگ دادن به این پلو استفاده کنید.

یکی دیگر از موادی که کم و زیاد کردن یا حذف آن می‌تواند تغییر خوبی در این غذا ایجاد کند، گوشت است. لولبیا چشم بلبلی پلو را می‌توانید هم با گوشت تکه‌ای درست کنید، هم با گوشت چرخ‌کرده و هم حتی با گوشت قلقلی. اما تهیه این غذا بدون گوشت هم امکان‌پذیر است یا حتی می‌توانید مانند تصویر بالا از مرغ استفاده کنید.

یادتان باشد می‌توانید این غذا را به صورت کته هم مثل هر پلوی دیگری مثلا طرز تهیه شوید چشم بلبلی پلو دم کنید. برای تهیه لوبیا چشم بلبلی پلو کته کافی است مواد را بپزید و همگی را خوب تفت دهید و بعد در نهایت به برنج اضافه کنید تا به صورت کته پخته شود.

ادویه‌های مناسب لوبیا چشم بلبلی پلو

نام دیگر لوبیا چشم بلیلی پلو، پلو شوشتری است. این پلو را هم مثل هر قاطی پلوی دیگری می‌توانید با ادویه‌های مختلف خوشمزه کنید اما مهمترین ادویه این غذا زعفران و البته دارچین است. اما در کل این غذا را می‌توانید با ادویه پلویی هم خوشمزه کنید. طرز تهیه ادویه پلویی را می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

نحوه سرو پلو شوشتری

این غذا را می‌توانید همراه با انواع ترشی مثل ترشی مخلوط و البته ماست و خیار و سبزی سرو کنید.

دیدگاه ها