طرز تهیه مربای چاقاله گردو ؛ یک صبحانه مقوی و خوشمزه

مربای چاقاله گردو
متوسط
آماده سازی
بیش 90دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

مربای چاقاله گردو که ممکن است تا به حال اسمش را نشنیده باشید، یکی از معروف‌ترین سوغاتی‌های کشور ارمنستان است و البته در کشور ما هم اصلی‌ترین سوغاتی شهر جلفای آذربایجان شرقی به حساب می‌آید؛ چون این منطقه مرکز اصلی تولید گردو در کشور است. مربای چاقاله گردو از گردوی سبز نارس تهیه می‌شود و انتخاب گردوهای مناسب مربا که به طور معمول از میانه‌های خرداد تا تیر برداشت می‌شوند، نکته‌ای بسیار مهم است.

برای این که گردوهای مناسب برای تهیه این مربا را انتخاب کنید، یک خلال را داخل گردو فرو کنید. اگر خیلی راحت و بدون فشار زیاد این کار انجام شد، یعنی گردو تازه است. بعد از انتخاب گردوها مراحل آماده سازی مربا شروع می‌شود. اگر چه برای تهیه این مربا به زمان زیادی نیاز دارید، اما نتیجه کار حتما شما را راضی خواهد کرد و یک تجربه فوق‌العاده را برایتان ثبت می‌کند که علاوه بر طعم خوبش، فواید بی‌شماری هم دارد. با طرز تهیه مربای چاقاله گردو همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه مربای چاقاله گردو

  • چاقاله گردو100 عدد
  • شکردو کیلوگرم
  • آبچهار لیوان
  • جوهر لیمودو قاشق مرباخوری
  • دانه میخک10 عدد
  • آهک بهداشتی یک کیلوگرم
  • آب برای رفع تلخی گردوها20 لیتر

طرز تهیه مربا چاقاله گردو

مرحله اول

مربای توت‌فرنگی یا مربای به یا مربای گل سرخ گزینه‌ها خوبی برای شروع یک روز دل انگیز هستند اما برای شروع یک روز پرهیجان باید مربای چاقاله گردو را امتحان کنید. برای شروع یک ظرف پر از آب را کنار دست خود قرار دهید. در این مرحله بهتر است از دستکش استفاده کنید. به کمک یک چاقو لایه نازکی از روی پوست گردو را جدا کنید و بلافاصله گردو را داخل آب بیندازید. سپس به همین ترتیب گردوهای دیگر را هم پوست‌گیری کرده و داخل آب بیندازید. صبر کنید تا گردوها حدود بیست روز داخل آب بمانند. اما باید هر روز آب آن را تعویض کنید تا بو نگرفته و تازه بماند.

مرحله دوم

یک قابلمه نسبتا بزرگ بردارید و آهک را داخل قابلمه بریزید. به تدریج آب را اضافه کرده و هم بزنید. برای این که آهک ته نشین شود، قابلمه را حدود شش ساعت کنار قرار دهید. بعد از شش ساعت خیلی آرام آب را داخل یک ظرف دیگر ریخته و رسوب ته قابلمه را دور بریزید.

مرحله سوم

بعد از گذشت 20 روز گردوها را داخل آب آهک بریزید و صبر کنید تا برای پنج ساعت داخل آب بمانند. سپس آن‌ها را آبکش کرده و آب بگیرید تا آب آهک کاملا از روی آن‌ها پاک شود. سپس به کمک یک چاقو گردوها را سوراخ کنید.

مرحله چهارم

قابلمه را پر از آب کرده و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. گردوها را داخل آب جوش ریخته و بگذارید حدود پنج دقیقه‌ای بجوشند. گردوها را آبکش کرده و با آب سرد بشویید. این کار را برای چهار بار تکرار کنید؛ یعنی یک قابلمه آب را روی حرارت قرار دهید. گردوها را پنج دقیقه بجوشانید و آبکش کنید سپس با آب سرد بشویید. این کار کاملا تلخی گردوها را خواهد گرفت. در آخرین بار صبر کنید تا گردوها حدود چهل دقیقه روی حرارت بمانند تا پخته شده و نرم شوند.

مرحله پنجم

داخل یک ظرف شکر را با آب مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید تا به جوش آیند. سپس گردوهای پخته شده را داخل شربت بریزید و میخک‌ها را به آن اضافه کنید. بعد از این که آب مربا به قوام رسید، جوهر لیمو را اضافه کرده و بعد از چهار تا پنج دقیقه جوشاندن حرارت را خاموش کنید. مربای چاقاله گردوی شما اماده است؛ نوش جان!

فوت و فن‌های طرز تهیه مربا

  • بعد از این که مربا سرد شد، آن را داخل ظروف شیشه‌ای درب‌دار ریخته و داخل یخچال نگهداری کنید.
  • مقدار شکر مربا به ذائقه‌تان بستگی دارد. اگر دوست داشتید، می‌توانید مقدار شکر را بیشتر یا کم‌تر کنید.
  • می‌توانید به جای جوهر لیمو از دو قاشق غذاخوری آبلیمو استفاده کنید. آبلیمو و جوهرلیمو از شکرک زدن مربا جلوگیری می‌کنند.

دیدگاه ها