طرز تهیه مرغ شکم پر در قابلمه نمک با طعم متفاوت و کم نظیر

طرز تهیه مرغ شکم پر در قابلمه نمک
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

اگر دوست دارید یک تجربه متفاوت از طعم و مزه را داشته باشید می‌توانید طرز تهیه مرغ شکم پر در قابلمه نمک را جایگزین طرز تهیه مرغ شکم پر بدون فر کنید. با این روش هم خیلی راحت مرغ شکم پر را بدون فر می‌پزید هم طعم خاصی از مرغ را خواهید داشت. فقط اصلا نگران شور شدن نمک نباشید چون مرغ اگر درست با رعایت نکات پخته شود شور نخواهد بود.

مواد لازم برای تهیه مرغ شکم پر در قابلمه نمک

  • مرغ کامل به مقدار لازم
  • پیاز ۳ عدد
  • نمک، فلفل، زردچوبه و پودر دارچین به مقدار لازم
  • کشمش نصف پیمانه
  • گردو خرد شده نصف پیمانه
  • پرک لیموعمانی به مقدار لازم
  • آلو بخارا یا قیصی ۵ عدد
  • رب انار ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه مرغ شکم پر در قابلمه نمک

۱. مزه دار کردن مرغ

رومال کردن مرغ شکم پر

اولین مرحله از طرز تهیه مرغ شکم پر در قابلمه نمک درست مثل طرز تهیه مرغ شکم پر شیرازی این است که مرغ را بشویید و خوب رو و داخل شکمش را با ترکیب روغن، نمک و زعفران آب شده ماساژ دهید تا کاملا تمام قسمت‌ها مزه‌دار شود بعد آن را داخل سلفون بپیچید و به مدت ۱۲ ساعت داخل یخچال بگذارید. بعد آن را از سلفون خارج کنید و کاملا خشک کنید.

۲. آماده کردن مواد داخل شکم مرغ

پخت مواد داخل شکم مرغ شکم پر

اکنون و در این مرحله ابتدا پیاز خلال شده را در روغن سرخ کنید بعد مقداری نمک، فلفل، زردچوبه و پودر دارچین را اضافه کنید و هم بزنید. وقتی مواد خوب به خورد پیاز رفت به ترتیب کشمش، گردو، پرک لیمو عمانی، آلو بخارا و رب انار را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط شوند.

۳. ریختن مواد داخل شکم مرغ و پخت آن

پخت مرغ شکم پر در نمک

بعد از این که مواد داخل شکم مرغ آماده شد، مرغ را از یخچال خارج کنید و خوب خشک کنید سپس مواد را داخل شکم مرغ بریزید و خوب مرغ را ببندید تا در فرایند پخت از هم نپاشد. بعد در یک قابلمه روحی مناسب به میزان سه تا ۴ سانتی‌متر نمک بریزید و صاف کنید و بعد مرغ را روی نمک بگذارید و دم‌کنی روی آن بگذارد و اجازه دهید مرغ به مدت حداقل ۳ ساعت با کمترین دما آرام بپزد.

نکته: بهتر است در ۱۰ دقیقه آخر پخت مرغ را با زعفران دم کرده رومال کنید تا رنگ آن بهتر شود.

نکات تکمیلی برای تهیه مرغ شکم پر با نمک

تهیه مرغ شکم پر در توستر یا در قابلمه و چه داخل قابلمه پر از نمک کار نسبتا زمان‌بری است بنابراین هر زمان خواستید این غذا را تهیه کنید زمان کافی برای آن در نظر بگیرید و نکات زیر را هم مدنظر داشته باشید.

استفاده از کره تا قبل از پخت کامل مرغ ممنوع

برای تهیه مرغ شکم پر نمکی تا قبل از این که مرغ کامل بپزد از روغن یا کره برای چرب کردن یا طعم‌دار کردنش استفاده نکنید. چون مرغ باید قبل از قرار گرفتن روی نمک کاملا خشک باشد.

استفاده از فویل برای ته قابلمه

برای تمیز ماندن قابلمه‌تان و نچسبیدن نمک به کف آن بهتر است قبل از ریختن نمک، یک فویل بگذارید و بعد نمک را روی آن بریزید.

گرم کردن نمک قبل از قرار دادن مرغ

بهتر است قبل از قرار دادن مرغ روی نمک، قابلمه نمک را روی اجاق گاز قرار دهید تا نمک کمی گرم شود و فرایند پخت مرغ کمی سرعت پیدا کند.

دیدگاه ها