طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک مجلسی،‌ خوشمزه و متفاوت

طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

احتمالا برایتان پیش آمده که هم‌زمان، هوس چند غذا را با هم داشته باشید. اینجاست که شاید بد نباشد دست به کار شوید و یک غذای متفاوت و البته جدید درست کنید. فقط یادتان باشد خوب است غذاهایی را با هم ترکیب کنید که ساختار مشابه دارند مثلا آیا تا به حال فکر کرده‌اید ترکیب میرزا قاسمی و کشک بادمجان چه می‌شود؟ قبلا در کتاب کاله طرز تهیه میرزا قاسمی و طرز تهیه کشک بادمجان را جداگانه بررسی کرده بودیم؛ اما در ادامه همراه ما باشید تا طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک را مرور کنیم.

مواد لازم برای تهیه میرزا قاسمی با کشک

  • بادمجان به مقدار لازم
  • گوجه به مقدار لازم
  • سیر به مقدار لازم
  • پیاز به مقدار لازم
  • کشک به مقدار لازم
  • نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
  • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک

۱. آماده کردن بادمجان و گوجه

اولین مرحله از طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک این است که بادمجان و گوجه مورد نیاز را آماده کنید برای این کار دستتان کاملا باز است. یعنی هم می‌توانید بادمجان‌ها را بپزید، هم کبابی کنید. پس بسته به ذائقه و زمان‌تان بادمجان‌ها را آماده کنید. بعد که کبابی شد یا پخت خوب آن‌ها را با چنگال یا گوشت‌کوب له کنید. در نهایت گوجه را یا رنده کنید یا آن‌را با بادمجان کبابی کنید. از هر روش که استفاده کردید حواستان باشد که پوست گوجه را کاملا بگیرید و خوب آن را پوره کنید.

۲. آماده کردن سیر و پیاز و مخلوط کردن مواد

پخت میرزا قاسمی با کشک

در این مرحله نوبت آن رسیده که پیاز را نگینی خرد کنید و با مقداری روغن تفت دهید تا طلایی شود بعد به سراغ سیر بروید و آن را هم کمی در پیاز تفت دهید. (در حدی که بویش آید اما خیلی سرخ نشود) بعد بادمجان را اضافه کنید و در روغن تفت دهید. سپس وقت آن است که گوجه را اضافه کنید و هم بزنید. بعد اجازه دهید با آب گوجه بادمجان بپزد و آب گوجه هم کامل بخار شود و اصطلاحا به روغن بیفتد.

۳. اضافه کردن کشک

اکنون زمان آن رسیده که با مخلوط بالا کشک را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط شود. طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک اینجا تمام است و می‌توانید آن را به روش‌های تزیین میرزا قاسمی تزیین کنید یا حتی از موادی مثل نعناع داغ و گردو هم برای تزیین استفاده کنید و در کنار عزیزان‌تان نوش جان کنید.

طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک

طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک

غذایی که در بالا روش تهیه آن را مرور کردیم یک غذای ترکیبی است که می‌توانید برای تنوع به سفره غذایی‌تان اضافه کنید. اما خوب است برای تهیه آن هم نکات مربوط به تهیه میرزا قاسمی و هم نکات کشک بادمجان را مدنظر بگیرید تا حاصل کارتان یک شاهکار نوآورانه باشد و هم راحت‌تر بتوانید در مورد کالری میرزا قاسمی یا کالری کشک بادمجان که می‌خورید تصمیم بگیرید.

نکاتی برای انتخاب و تهیه بادمجان

یکی از مهمترین نکات برای هم برای تهیه کشک بادمجان هم برای تهیه میرزا قاسمی، انتخاب بادمجان و آماده کردن آن است. خوب است اگر نمی‌خواهید بادمجان را کبابی کنید حتما آن را بعد از گرفتن پوست، در آب و نمک بگذارید تا تلخی آن کامل گرفته شود. از طرف دیگر تهیه بادمجان برای هر دو غذا را می‌توانید هم به شکل کبابی انجام دهید، هم آبپز کنید و هم سرخ کنید. اما بهترین شیوه کبابی کردن بادمجان است.

نکاتی برای کشک

با توجه به این که در این غذا کشک جایگزین تخم مرغ در میرزا قاسمی شده است باید حتما کشکی را انتخاب کنید که نه خیلی شل باشد نه خیلی سفت. حتی می‌توانید کشک را به صورت جدا در کنار این غذا سرو کنید. فقط یادتان باشد کشک گزینه خوبی برای تزیین این غذاست. روش‌هایی تزیین کشک بادمجان را با تصاویر می‌توانید در کتاب کاله ببینید.

آشنایی با انواع پخت میرزا قاسمی و کشک بادمجان

همان‌طور که می‌دانید پایه هر دو غذا بادمجان است با این تفاوت که میرزا قاسمی با گوجه و تخم مرغ ترکیب می‌شود اما کشک بادمجان گوجه و تخم مرغ ندارد و به جای آن‌ها کشک استفاده می‌شود. نکته جالب هم این است که هر دو غذا با کمی تفاوت در شهرهای مختلف به شکل‌های مختلف تهیه و سرو می‌شود. مثلا عده‌ای در میرزا قاسمی گردو می‌ریزند، طرز تهیه میرزا قاسمی با گردو ؛ یک پیش غذا خوشمزه گیاهی یا حتی طرز تهیه کشک بادمجان شمالی اصیل را می‌توانید در کاله بخوانید.

دیدگاه ها