طرز تهیه پشملبا (پیچ ملبا) ؛ دسر فرانسوی نوستالژیک

پشملبا
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

با رسیدن تابستان و حضور میوه‌‌های رنگارنگ و خوشمزه در بازار، این‌بار به سراغ طرز تهیه یک دسر نوستالژیک فرانسوی رفته‌ایم که با طعم و رنگ ویژه خود، حال و هوایتان را عوض می‌کند. این دسر که پشملبا (pêche Melba) نام‌دارد، یکی از خوشمزه‌ترین دسرهای فرانسوی‌ با سس مخصوص و عطر دلنشین هلو است.
pêche Melba یا پیچ ملبا، اولین بار در سال ۱۸۹۲ یا ۱۸۹۳ توسط سرآشپز فرانسوی آگوستو اسکوفر در هتل ساوی لندن، به منظور احترام به سوپرانو خوان استرالیایی نلی ملبا اختراع شد و پس از آن در منوهای غذا ماندگار ماند. pêche Melba یا پیچ ملبا، اولین بار در سال ۱۸۹۲ یا ۱۸۹۳ توسط سرآشپز فرانسوی آگوستو اسکوفر در هتل ساوی لندن، به منظور احترام به سوپرانو خوان استرالیایی نلی ملبا اختراع شد و پس از آن در منوهای غذا ماندگار ماند.

در نسخه ابتدایی سرآشپر از قوهایی یخی روی دسر استفاده کرده بود، پس از آن بود اسکوفر در ۱۹۰۰ تصمیم گرفت تا تغییری در این دسر ایجاد کند و سس قرمز تشمک را به آن اضافه کرد و نتیجه کاملا رضایت‌بخش بود.
هر چند که به‌جای هلو، بعدها از گلابی استفاده شد و در چند دستور هم ژله قرمز جای سس را گرفت، اما شما هم تا می‌توانید به این دستور پایبند باشید، چرا که آگوستو اسکوفر گفته: هرگونه تغییر در این دستور العمل، تعادل ظریف طعم را خراب می‌کند.

مواد لازم برای تهیه پشملبا

 • هلوچهار عدد
 • شکرچهار قاشق غذاخوری
 • شکردو قاشق غذاخوری
 • تشمک300 گرم
 • پودر قندیک قاشق غذاخوری
 • آب‌لیمویک قاشق غذاخوری
 • بستنی وانیلیهشت اسکوپ

طرز تهیه پشملبا

مرحله اول

هلوهای رسیده را به مدت یک دقیقه داخل آب جوش قرار دهید، سپس آن‌ها را با یک ملاقه شکاف دار، از آب‌جوش خارج کنید و فری داخل آب یخ بیندازید. پس از آن‌که هلو سرد شد، می‌توانید پوست آن‌ها را جدا کرده، هسته را دور انداخته و هر کدام را از وسط به دو نیم تقسیم کنید.

مرحله دوم

یک ظرف عمیق انتخاب کنید و هلوها را کف آن بچینید، سپس شکر را روی آن بپاشید. حدود یک‌ساعت به آن‌ها زمان دهید تا استراحت کنند، در این بین یک بار هم آن‌ها را زیر رو رو کنید.

در همین زمان، دانه‌های بادام را به مقدارم کمی، در حد طلایی شدن، تست کنید تا از حالت خامی خارج شوند، سپس آن‌ها را کنار بگذارید تا خنک شود.

مرحله سوم

دوم سوم از تمشک را به همراه پودر قند و آب‌لیمو در مخلوط کن بریزید تا کاملا یکدست شوند. سپس آن‌ها را خارج کرده و از یک الک ریز رد کنید، سطح مایع را با دقت فشار دهید تا سسی صاف و یکدست داشته باشید.

100 گرم تمشک باقی‌مانده را هم تا زمان سرو دسر پشملبا در یخچال نگه‌دارید.

مرحله چهارم

برای سرو، دو عدد از نیمه‌های هلو را در هر بشقاب بگذارید و روی آن آن را با یک قاشق غذاخوری بستنی وانیلی پر کنید. سس را روی سطح مواد بریزید و در کنار آن با باقی‌مانده تشمک، دسرتان را تزیین کنید، با پاشیدن بادام پوسته پوسته شده کارتان را به پایان برسانید.

تکمیلی

 • شما می‌توانید به‌جای بستنی وانیلی از طعم‌های دیگری هم استفاده کنید.
 • اگر هلو تازه پیدا نکردید، می‌توانید از کمپوت هلو استفاده کنید.
 • اگر تمشک‌های خریداری شده خیلی رسیده هستند، لازم نیست آن‌‌ها را در مخلوط کن بریزید، می‌توانید با دست آن‌ها له و با مواد دیگر ترکیب کنید تا سس قرمزتان آماده شود.
 • اگر از طرفداران تمشک هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم طرز تهیه مربا و شربت تمشک را هم بخوانید و امتحان کنید.

دیدگاه ها