طرز تهیه پلو ماهیچه مجلسی و خوشمزه با تمام نکات

پلو ماهیچه مجلسی
متوسط
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

پلو ماهیچه مجلسی یک غذای خوشمزه و مناسب برای مهمانی خانوادگی و جشن‌های شما است. بعضی‌ها رسم دارند که در اولین شب سال نو، رشته‌پلو بار بگذارند و بعضی دیگر در این شب ماهی سفید می‌پزند. اما غذای شب اول سال نو، برای همه مشخص و از پیش تعیین شده نیست. بعضی‌ها در این شب، یک غذای ایرانی مجلسی را سر سفره می‌آورند و هر سال، غذای متفاوتی را برای شام عید آماده می‌کنند. اگر شما هم روش پخت یک غذای مجلسی ایرانی را جست و جو می‌کنید، این مطلب را بخوانید. ما طرز تهیه پلو ماهیچه مجلسی را به شما آموزش می‌دهیم.

مواد لازم برای تهیه پلو ماهیچه مجلسی

  • ماهیچه گوسفندینیم کیلو
  • زعفران دم‌شدهسه قاشق غذاخوری
  • پیازدو عدد
  • زردچوبهیک قاشق چای‌خوری
  • نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم
  • روغنپنج قاشق غذاخوری
  • چوب دارچینیک تکه متوسط
  • برنج ایرانیچهار پیمانه

طرز تهیه پلو ماهیچه مجلسی

مرحله اول

باقالی پلو با ماهیچه یا پلو ماهیچه از آن غذاهای مجلسی است که کمتر در خانه تهیه‌اش می‌کنیم اما تهیه آن در خانه بسیار ساده بوده و شما می‌توانید تنها با انجام مراحل زیر و نکاتی که در اختیارتان قرار داده‌ایم این غذا را خوشمزه‌تر از نسخه رستورانی آن آماده کنید.

برای شروع ابتدا ماهیچه‌ها  را خوب بشورید و تمیز کنید. یک پیاز درشت را نگینی خرد کنید و داخل تابه روی حرارت قرار دهید تا به آرامی سرخ شوند؛ زردچوبه را اضافه کرده و در کف تابه ماهیچه‌ها را بچینید. دقت کنید که ماهیچه‌ها را روی هم قرار ندهید و بگذارید برای پخته ضدن فضای کافی داشته باشند.

مرحله دوم

یک پیاز درشت دیگر را نیز ریز خرد کنید و روی ماهیچه‌ها را با آن بپوشانید. یک تکه چوب دارچین در تابه بیندازید، مقدار کمی فلفل سیاه روی مواد بپاشید، زعفران دم‌شده را روی آن‌ها بریزید و در تابه را کامل ببندید و اجازه دهید تا گوشت ماهیچه روی حرارت ملایم به آرامی پخته شود. دقت داشته باشید که نیازی نیست به ماهیچه‌ها آب اضافه کنید، فقط کافی است آنها را روی شعله ملایم قرار دهید و برای پختنشان با آب گوشت و پیاز به اندازه کافی صبر کنید. در میانه پخت در تابه را باز نکنید، فقط گاهی دسته‌های آن را بگیرید و تکان بدهید تا مواد کمی تکان بخورند. اما مراقب باشید که پیازها از روی گوشت‌ها نریزند.

مرحله سوم

بعد از دو ساعت به گوشت‌ها سر بزنید و اگر احساس کردید آب در تابه تمام شده، یک فنجان آب در آن بریزید. البته بعید است که به چنین کاری نیازی داشته باشید. اگر گوشتی که تهیه کرده‌اید تازه باشد و به اندازه کافی پیاز در تابه ریخته باشید، احتمالا نیازی به اضافه کردن آب نخواهید داشت. بعد از حدود چهار ساعت، گوشت شما کاملا می‌پزد. در این مرحله روی گوشت‌ها کمی نمک بپاشید؛ چوب دارچین را بیرون آورده و دوباره در تابه را ببندید. حدود نیم ساعت بعد ماهیچه‌ها آماده سرو خواهند بود.

مرحله چهارم

بعد از گذشتن دو ساعت و نیم از پخت ماهیچه، برنجی که از قبل خیس کرده‌اید را نیز با دو قاشق غذاخوری روغن و کمی نمک روی حرارت قرار دهید و برنج آبکشی مجلسی با ته‌دیگ ترد و خوشمزه را آماده کنید. برنج را در یک دیس زیبا بریزید و در کنار ماهیچه‌ها سرو کنید. پلو ماهیچه مجلسی شما آماده است، شما همچنین می‌توانید خورشت ماهیچه‌تان را با سبزی پلو یا رشته‌پلو هم سرو کنید. نوش جان!

دیدگاه ها