طرز تهیه کاپ کیک بخارپز بدون فر

طرز تهیه کاپ کیک بخارپز
آسان
8 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

کاپ کیک‌ها بهترین انتخاب برای لذت بردن از یک عصر پاییزی دل‌انگیز در کنار دوستان یا خانواده هستند. این کوچولوهای خوشمزه دنیای بزرگ و رنگارنگی دارند و مناسب هر سلیقه‌ای هستند. اگر هوس پختن کاپ کیک کرده‌اید ولی نه وقت دارید نه فر، کاپ کیک بخارپز برای شما مناسب است. برای تهیه کاپ کیک بخارپز به مواد چندانی نیاز ندارید و به راحتی می‌توانید آن را طی زمانی کوتاه آماده کنید. همانطور که گفته شد این کاپ کیک بدون نیاز به فر بوده و با بخارپز قابل تهیه است. نگران مزه و بافت آن نباشید که مطمئنا به یکی کیک‌های مورد علاقه خود و اطرافیان‌تان تبدیل خواهد شد. این کاپ کیک را می‌توانید با میوه‌های مورد علاقه‌تان درست کنید. برای تهیه این کاپ کیک ساده و یادگیری فوت و فن‌های مربوط به تهیه آن با ما همراه باشید.

مواد لازم در طرز تهیه کاپ کیک بخارپز بدون فر

 • آرد مخصوص کیک‌پزیدو فنجان
 • بیکینگ پودردو قاشق چای‌خوری
 • تخم مرغ بزرگدو عدد
 • شکر سفید دانه ریز یا پودر قندسه چهارم فنجان
 • عصاره وانیلیک قاشق چای‌خوری
 • روغن نباتییک چهارم فنجان
 • آب گازدارنصف فنجان
 • شکر سفید معمولیدو قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه کاپ کیک بخارپز بدون فر

مرحله اول

هشت قالب سیلیکونی کاپ کیک را با کاغذ مخصوص پخت کاپ کیک بپوشانید. قسمت پایینی بخارپز را تا نصف از آب پر کنید. درب آن را قرار دهید و روی حرارت زیاد بگذارید. در همین حین که آب گرم می‌شود، مراحل بعدی را ادامه دهید.

مرحله دوم

دو فنجان آرد مخصوص کیک‌پزی و دو قاشق چای‌خوری بیکینگ پودر را داخل یک کاسه الک کنید. دو عدد تخم مرغ را بشکنید و داخل کاسه هم‌زن بریزید. تخم مرغ‌ها را با سرعت کم هم بزنید و پس از مدتی سرعت هم‌زدن را بیشتر کنید. چند دقیقه بعد شکر سفید دانه ریز یا پودر قند را به آرامی و در چند مرحله اضافه کنید و هم زمان هم بزنید.

تقریبا هر 20 ثانیه یک قاشق غذاخوری شکر اضافه کنید تا همه مواد به خوبی مخلوط شود. مخلوط را با سرعت متوسط هم بزنید. توجه کنید که مخلوط نباید سفت و کرم رنگ شود. پس نیازی نیست مخلوط را بیشتر از پنج دقیقه هم بزنید.

مرحله سوم

یک قاشق چای‌خوری عصاره وانیل اضافه کنید و با سرعت کم مخلوط کنید. یک چهارم فنجان روغن نباتی اضافه کنید و همچنان با سرعت کم به مدت 30 ثانیه مخلوط کنید.

هنگامی که مواد به خوبی ترکیب شدند، مخلوط آرد و بکینگ پودر الک‌شده و نصف فنجان آب  گازدار را به تدریج اضافه کنید. به این صورت که پس از اضافه کردن یک تا دو قاشق از مخلوط آرد، مقداری از آب گازدار اضافه کنید. این کار را تکرار کنید تا همه مواد به خوبی مخلوط شوند. مایه کاپ کیک را با سرعت کم مخلوط کنید.

حواستان باشد که مایه کاپ کیک را بیش از حد هم نزنید تا کاپ کیک‌ها پس از پخت سفت نشوند. هم‌زن را خارج کنید و همه مواد را با قاشق یا لیسک خوب هم بزنید.

مرحله چهارم

مایه کاپ کیک را با دقت داخل قالب‌ها بریزید. حدود سه چهارم قالب را از مایه کاپ کیک پر کنید. روی هر کاپ کیک را با چاقو به شکل یک علامت به‌ اضافه (+) خط بیندازید. سپس روی خط به اضافه مقداری شکر سفید معمولی بریزید. این کار باعث می‌شود تا روی کاپ کیک‌ها حسابی پف کند و شکل خاصی بگیرد.

مرحله پنجم

سینی بخارپز را بردارید. کاپ کیک ها را با فاصله داخل سینی بخارپز بچینید. اگر آب داخل بخارپز در حال جوشیدن بود، می‌توانید سینی بخارپز را روی آن قرار دهید. درب بخارپز را روی سینی بگذارید. حرارت را زیاد کنید و پس از یک دقیقه حرارت را معمولی کنید.

کاپ کیک‌ها را حدود 15-18 دقیقه بپزید. هرازگاهی درب بخارپز را بردارید و بخار روی درب را با یک دستمال پارچه‌ای تمیز پاک کنید و دوباره روی بخارپز قرار دهید. برای مطمئن شدن از پختن کاپ کیک‌ها یک خلال دندان را داخل آن‌ها فرو کنید. اگر هیچ خمیری به خلال دندان نچسبید، یعنی کاپ کیک‌ها به خوبی پخته شده‌اند. حرارت را خاموش کنید و بگذارید کاپ کیک‌ها با به مدت پنج دقیقه داخل بخارپز در بسته استراحت کنند. کاپ کیک‌های تازه را همراه با چای یا قهوه سرو کنید و از مزه فوق العاده آن‌ها لذت ببرید!

نکات طرز تهیه کاپ کیک بخارپز بدون فر

 • در صورتی که فقط شکر دانه درشت در دسترس دارید، نیازی نیست نگران باشید. کافی است شکر دانه درشت را کمی بکوبید تا ریز شود. همچنین می‌توانید پودر قند را جایگزین شکر دانه ریز کنید.
 • در صورت تمایل می‌توانید از آب گازدار با طعم میوه استفاده کنید. دقت کنید که آب گازدار میوه‌ای معمولا دارای طعم شیرینی است. پس با دقت به مواد کاپ کیک خود شکر اضافه کنید.
 • کاپ کیک‌ها را تا دو روز در یک ظرف در بسته در دمای اتاق نگهداری کنید. همچنین می‌توانید کاپ کیک‌های پخته شده را تا دو هفته در یخچال و تا سه ماه در فریزر نگهداری کنید. برای سرو کاپ کیک‌های یخ‌زده، کافی است آن‌ها را 15 تا 30 ثانیه داخل مایکروویو قرار دهید تا گرم شوند.
 • اگر بخارپز ندارید می‌توانید به راحتی از قابلمه برای تهیه کاپ کیک‌ بخارپز استفاده کنید. برای این کار قابلمه را تا نصف از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید. پس از این که قالب‌ها را از مایه کاپ کیک پر کردید آن‌ها را داخل یک آبکش با ته صاف بچینید. آبکش را روی قابلمه قرار دهید و درب قابلمه را روی آبکش بگذارید. طبق مراحل توضیح داده شده کاپ کیک‌ها را بپزید.

برای تهیه کیک‌های بدون فر دیگر سری به طرز تهیه کیک قاشقی با شیر بدون نیاز به فر ، طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و طرز تهیه چیزکیک شکلاتی بدون نیاز به فر بزنید.

اگر از علاقه‌مندان به کاپ کیک هستید می‌توانید طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی خیس را هم در کتاب کاله مطالعه کنید.

دیدگاه ها