طرز تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت چرخ کرده و یا مرغ حرفه ای

طرز تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

تهیه یک غذای ساده و سریع همیشه اولویت افراد شاغل یا زنانی است که می‌خواهند یک غذای ساده اما مقوی برای خانواده تهیه کنند. یکی از غذاهای ساده و البته نسبتا سریع کتلت است که می‌توانید آن را با انواع گوشت قرمز یا مرغ تهیه کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه کتلت ماهی را مرور کرده بودیم اما اینجا می‌خواهیم طرز تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت چرخ کرده و مرغ را بررسی کنیم.

مواد لازم برای تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت چرخ کرده

 • گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
 • سیب زمینی ۳ عدد
 • تخم مرغ ۱ عدد
 • پیاز ۱ عدد
 • آرد نخودچی ۳ قاشق غذاخوری
 • سبزیجات خشک مثل مرزه و تره و جعفری به مقدار لازم

تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت چرخ کرده

تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت چرخ کرده

برای تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت چرخ کرده باید ابتدا سیب زمینی و پیاز را رنده ریز کنید سپس آب مخلوط سیب زمینی و پیاز را در حدی که زیاد آبکی نباشد بگیرید. حالا گوشت چرخ کرده، ادویه‌ها و تخم مرغ را به همراه آرد نخودچی اضافه کنید و بعد مواد را خوب با هم مخلوط کنید.

در نهایت در یک ماهیتابه مناسب که روی شغله متوسط قرار داده‌اید روغن بریزید و بگذارید داغ شود سپس کتلت را کف دست پهن کنید و آن را در ماهیتابه بگذارید تا خوب سرخ شود. وقتی همه مواد کتلت را سرخ کردید کتلت گوشت شما آماده است. آن را همراه با ماست، سبزی خوردن و شوری در ظرف مناسب بریزید و سرو کنید. نوش جان!

مواد لازم برای تهیه کتلت سیب زمینی با مرغ

 • مخلوط ران و سینه مرغ ۲۵۰ گرم
 • پیاز ۱ عدد متوسط
 • سیب زمینی ۲ عدد متوسط
 • سیر ۱-۲ حبه
 • جعفری خرد شده ۲ قاشق غذاخوری
 • آرد سوخاری ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه کتلت سیب زمینی با مرغ

طرز تهیه کتلت سیب زمینی با مرغ

در طرز تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت مرغ باید ابتدا ران و سینه مرغ، فلفل دلمه، سس خردل و جعفری خرد شده را با غذاساز خوب میکس کنید. بعد مقداری کره اضافه کنید سپس سیب زمینی را با رنده ریز و پیاز را با رنده درشت رنده کنید و آب آن‌ها را کامل بگیرد و در نهایت به مواد اضافه کنید و ادویه، آرد نخود و آرد سوخاری را اضافه کنید و خوب با دست ورز بدهید تا مواد کاملا با هم مخلوط شوند.

بهتر است مواد را به مدت نیم تا یک ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند بعد دست خود را خیس کنید و مواد را فرم دهید و داخل روغن داغ سرخ کنید. این کار را تا تمام شدن مواد و سرخ شدن کتلت مرغ ادامه دهید. در نهایت کتلت سیب زمینی با مرغ شما آماده است. آن را می‌توانید با ماست و انواع ترشی سرو کنید. نوش جان!

نکات تکمیلی برای تهیه کتلت سیب زمینی

طرز تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت

اگر دوست دارید نکات کلی و رمزهای خوشمزه شدن کتلت را بدانید خوب است نکات زیر را هم دقت داشته باشید.

میزان گوشت و سیب زمینی برای کتلت

یادتان باشد کتلت ترکیبی از گوشت و سیب زمینی است بنابراین نباید یکی را حذف کنید در غیر این‌صورت اگر فقط سیب زمینی داشته باشد کوکو سیبی زمینی خواهد بود و اگر فقط گوشت داشته باشد می‌شود کباب تابه‌ای. پس برحسب ترجیح خودتان از هر دو استفاده کنید و میزان آن را هم بنابر سلیقه خود انتخاب کنید. اگر دوست دارید می‌توانید طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده و طرز تهیه کتلت مرغ زعفرانی خوشمزه را با جزییات بیشتر هم در کتاب کاله بخوانید.

جلوگیری از وا رفتن کتلت

برای وا نرفتن کتلت باید حواستان به آب پیاز و سیب زمینی باشد. چون اگر آب داشته باشند باعث شل شدن مایه کتلت خواهند شد. اما اگر به هر دلیلی مایه کتلت شما شل باشد می‌توانید با ریختن آرد نخودچی و آرد سوخاری یا حتی پودر نان آن را از شل بودن در آورید.

+

دیدگاه ها