طرز تهیه کمپوت آلبالو خانگی خوشمزه به صورت تصویری

طرز تهیه کمپوت آلبالو
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

آلبالو یک میوه تابستانی خوشمزه است که با آن می‌توانید چیزهای مختلفی از آلبالو خشکه گرفته تا آلبالو پلو و کمپوت آلبالو درست کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه آلبالو خشکه و طرز تهیه آلبالو پلو را بررسی کرده بودیم و اکنون می‌خواهیم طرز تهیه کمپوت آلبالو را مرور کنیم.

مواد لازم برای تهیه کمپوت آلبالو

  • آلبالو نیم کیلو
  • آب به مقدار لازم
  • شکر ۴ تا ۵ قاشق

طرز تهیه کمپوت آلبالو با ماندگاری بالا

۱. آماده کردن آلبالو و شیشه مناسب کمپوت

مرحله اول تهیه کمپوت آلبالو

اولین مرحله از طرز تهیه کمپوت آلبالو این است که آلبالوها را بشویید، دمش را بگیرید بعد خوب بشویید و خشک کنید. بعد از آن یک یا چند شیشه مناسب برحسب میزان آلبالوی‌تان انتخاب کنید و خوب بشویید و استریل کنید.

۲. مخلوط کردن شکر و آب

مخلوط شکر و آب برای طرز تهیه کمپوت آلبالو

برای آماده کردن شیره کافی است آب و شکر را با هم مخلوط کنید خوب هم بزنید تا خوب شکر در آب حل شود. میزان شکر کاملا به ذائقه شما بستگی دارد.

۳. آماده کردن کمپوت آلبالو

در آخرین مرحله از طرز تهیه کمپوت آلبالو، آلبالوها را در شیشه بریزید و بعد برای آن‌که فضای شیشه کامل پر از آلبالو شود چند بار شیشه را روی زمین بکوبید تا جای کافی برای ریختن مقداری دیگر آلبالو باز شود حالا آب شکر را درون شیشه آلبالوها بریزید و بگذارید روی آلبالوها را بگیرد. بعد از آن در شیشه را محکم ببندید و آن را به شکل وارونه قرار دهید تا از سالم بودن و نشتی نداشتن شیشه مطمئن شوید.

حالا شیشه‌ها را درون قابلمه‌ای که معادل دو سومش آب ریخته‌اید، بگذارید. بعد زیر اجاق را روشن کنید تا آب جوش آید. بعد از به جوش آمدن آب باز هم یک ربع دیگر اجازه دهید شیشه‌ها درون آب قابلمه بجوشد. در نهایت شعله را خاموش کنید و اجازه دهید آب و شیشه خنک شوند و بعد شیشه‌های کمپوت آلبالو را درآورید و به مدت یک ربع به شکل وارونه بگذارید تا شیشه کاملا پلمب شود. این کمپوت آلبالو را می‌توانید چندین ماه درون یخچال نگه دارید.

طرز تهیه کنسرو آلبالو

نکات تکمیلی مهم برای تهیه کمپوت آلبالو

همان‌طور که دیدید طرز تهیه کمپوت آلبالو حتی از طرز تهیه آلو خشکه و طرز تهیه مربای آلبالو هم راحت‌تر است. اما خوب است برای آن‌که کمپوت آلبالوی بهتری داشته باشید به نکات زیر دقت کافی داشته باشید.

استفاده از در فلزی برای شیشه کمپوت آلبالو

یکی از نکات مهم در تهیه کمپوت آلبالو و هر کمپوت دیگری از جمله کمپوت سیب این است که در شیشه حتما فلزی باشد. از در پلاستیکی برای درست کردن کمپوت استفاده نکنید.

مدت زمان نگهداری کمپوت آلبالو

اگر در ظرف کمپوت خانگی را باز نکنید می‌توانید تا یک سال آن کمپوت را مصرف کنید ولی اگر در کمپوت را باز کردید سه هفته تا یک ماه کمپوت را باید استفاده کنید و در طی این مدت هم حتما کمپوت آلبالو را در یخچال نگهداری کنید.

تهیه کمپوت آلبالو خانگی به روش‌های مختلف

ساده‌ترین روش کمپوت آلبالو همانی بود که در بالا با هم دیدیم اما نکته مهم این است که اگر نتوانستید در فصل آلبالو با آلبالوی تازه کمپوت درست کنید، نگران نباشد چون کمپوت آلبالو را می‌توانید با آلبالوی یخ‌زده هم آماده کنید.

برای این کار کافی است آلبالوهای فریز شده را از فریزر خارج کنید و بگذارید به آرامی یخش باز شود. بعد آن‌ها را روی یک پارچه مناسب بگذارید تا خوب آب اضافه‌اش کشیده شود و بعد تمام مراحل بالا را برای تهیه کمپوت آلبالو یخ زده انجام دهید.

استفاده از آلبالو به روش‌های مختلف

آلبالو از آن دسته میوه‌هایی است که تقریبا همه چیز می‌توان با آن تهیه کرد از لواشک گرفته تا مربا و آلبالو پلو. رایج‌ترین روش‌های استفاده از خواص آلبالو را قبلا در کتاب کاله آورده‌ایم. کافی است روی لینک‌های زیر کلیک کنید.

دیدگاه ها