طرز تهیه کیک خامه وانیلی

طرز تهیه کیک خامه
آسان
آماده سازی
60 تا 90 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

کیک‌ از بهترین دسرها و عصرانه‌هایی است که می‌توانید آن را تهیه کنید و به همراه چای و قهوه در کنار خانواده و دوستان میل کنید. کیک خامه مانند نان خامه‌ای طرفداران زیادی دارد و می‌توانید از آن حتی برای تولدها استفاده کنید. برای تهیه این کیک نیاز به کیک اسفنجی دارید که می‌توانید با استفاده از دستور تهیه کیک اسفنجی با خامه سولیانو که قبلا آموزش داده‌ایم آن را تهیه کنید.

مواد مورد نیاز برای تهیه کیک خامه

 • کیک اسفنجی یک عدد
 • شکلات ذوب شده ۲۰۰ گرم
 • توت‌فرنگی۳۰۰ گرم
 • خامه قنادی به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه کیک خامه به شکل رولت

 • تخم مرغ سه عدد
 • آرد ۹۰ گرم
 • شکر ۹۰ گرم
 • وانیلیک چهارم قاشق چایی خوری
 • آب جوش یک قاشق غذا خوری
 • عسلیک قاشق غذا خوری
 • بیکینگ پودر یک چهارم قاشق چایی خوری
 • خامه قنادی فرم داده شده به مقدار لازم

طرز تهیه کیک خامه

مرحله اول

خامه قنادی شیرین شده را داخل ظرفی ریخته و آن را به‌ خوبی هم بزنید تا کاملا پف کند و فرم بگیرد.

مرحله دوم

دقت کنید برای تهیه کیک خامه، کیک مورد استفاده باید کاملا اسفنجی و پوک باشد. کیک اسفنجی را از طول برش داده و به چند لایه تبدیل کنید. سپس توت‌فرنگی را به اندازه دلخواه برش بزنید تا در داخل کیک استفاده شود. خامه را که با دستگاه هم‌زن به‌خوبی هم زده‌اید، داخل قیف قرار دهید. قبل از ریختن خامه بین لایه‌های برش زده کیک، سطح هر لایه را با استفاده از آب‌میوه مرطوب کنید.

مرحله سوم

در این مرحله کیک خامه وانیلی، خامه را با استفاده از قیف، روی لایه‌ مرطوب شده هدایت کنید و با پالت یا چاقوی پهن روی آن را کاملا صاف کنید. سپس مقداری از تکه‌های برش خورده توت‌فرنگی را روی خامه قرار دهید. بعد از آن لایه بعدی را با دقت روی آن قرار دهید و مجددا بعد از مرطوب کردن سطح لایه دوم، روی سطح این لایه هم خامه و توت‌فرنگی (مانند مرحله قبل) بگذارید.

مرحله چهارم

شکلات‌های ذوب‌شده را داخل قالب قرار دهید و در فریزر بگذارید تا فرم قالب را به خود بگیرند بعد از لایه آخر، کل سطح بیرونی کیک را آغشته از خامه کنید و با استفاده از قیف، خامه را به‌صورت تزیینی و زیبا روی لایه آخر قرار دهید و با میوه‌های مختلف و شکلات، سطح کیک خامه را زیبا کنید.

طرز تهیه کیک خامه به شکل رولت

مرحله اول

فر را در دمای 220 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. سپس سفیده و زرده تخم مرغ‌ها را از هم جدا کرده و هر کدام را در ظرف جداگانه‌ای قرار دهید. برای انجام این کار تخم مرغ‌ها حتما باید در دمای اتاق باشند.

مرحله دوم

فر را در دمای 220 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. سپس سفیده و زرده تخم مرغ‌ها را از هم جدا کرده و هر کدام را در ظرف جداگانه‌ای قرار دهید. برای انجام این کار تخم مرغ‌ها حتما باید در دمای اتاق باشند.

مرحله سوم

بقیه شکر را به همراه پودر وانیل به زرده تخم مرغ اضافه کنید و با همزن برقی هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند. سپس آب جوش را به زرده اضافه کنید و دوباره هم بزنید. بعد از 2 دقیقه هم زدن، عسل را به زرده اضافه کنید و هم بزنید تا مواد کاملا یک‌دست شوند.

مرحله چهارم

آرد را به همراه بیکینگ پودر سه بار الک کنید. سپس آرد الک شده را دوباره روی الک ریخته و در سه مرحله به همراه سفیده تخم مرغ به زرده اضافه کنید. دقت شود در این مرحله از طرز تهیه کیک خامه، هر بار که آرد و سفیده را به زرده اضافه می‌کنید، مخلوط را با قاشق یا کف‌گیر به‌خوبی هم بزنید.

مرحله پنجم

 بعد از این که کل مواد مخلوط شد، مایه را کنار بگذارید. بر روی سینی فر، کاغذ شیرینی پزی را پهن کنید به شکلی که کناره‌های کاغذ از سینی فر بیرون زده باشد. سپس مقداری روغن مایع روی کاغذ بریزید و با قلم‌مو کاملا سطح آن را چرب کنید. مایه کیک را روی کاغذ چرب شده بریزید و با استفاده از پالت آن را در تمام سطح کاغذ با ضخامت یکسان پخش کنید. سینی را سه بار محکم به زمین بکوبید تا حباب‌های مایه گرفته شود. سپس سینی را در فر 220 درجه به مدت 5 الی 8 دقیقه بگذارید تا کیک پخته شود.

مرحله ششم

برای تست پخته شدن کیک، می‌توانید روی آن انگشت بزنید. اگر کیک کاملا اسفنجی بود و مایع کیک به دستتان نچسبید، کیک پخته شده است. نکته مهم طرز تهیه کیک خامه به این روش این است که بعد از پخته شدن کیک، روی آن را یک پارچه بکشید تا خشک و ترکی نشود و به مدت 15 دقیقه در دمای اتاق قرار دهید تا خنک شود. طی این مدت با استفاده از الک و یک پارچه نخی روی سینی جداگانه، پودر قند را روی پارچه الک کنید. بعد از خنک شدن کیک کناره‌های آن را ببرید و صاف کنید. سپس کیک را برداشته و به‌‌صورت برعکس روی پارچه حاوی پودر قند قرار دهید.

مرحله هفتم

در این مرحله از طرز تهیه کیک خامه به شکل رولت، کیک را به همراه پارچه لوله کنید و به مدت نیم ساعت در دمای اتاق قرار دهید. طی این مدت خامه قنادی را به مدت 5 دقیقه با همزن‌برقی هم بزنید تا فرم بگیرد. بعد از نیم ساعت کیک را باز کنید و خامه را با استفاده از کاردک روی سطح آن به ضخامت یک سانت پخش کنید.

مرحله هشتم

موز حلقه شده و گردوی خرد شده را روی خامه قرار دهید. سپس کیک را دوباره به شکل رولت لوله کنید. دوطرف رولت را با استفاده از چاقو ببرید تا صاف شود. رولت خامه حاضر است. می‌توانید روی رولت را با خامه و میوه‌های مختلف تزیین کنید و به تکه‌های دلخواه برش بزنید و سرو کنید.

دیدگاه ها