طرز تهیه کیک ساده اسفنجی با پف زیاد و بافت عالی

طرز تهیه کیک ساده اسفنجی
متوسط
۱۶ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

ایرانی‌ها همیشه در مهمان‌نوازی و پذیرایی زبان‌زد بوده‌اند و یکی از پایه‌های اصلی سفره‌های پذیرایی ایرانی‌ها انواع کیک و شیرینی‌های مخصوص است. یکی از کیک‌هایی که زنان کدبانوی ایرانی همیشه آن را تهیه می‌کنند کیک پرتقالی است که نوعی از کیک اسفنجی به شمار می‌رود. اگر دلتان می‌خواهد وارد دنیای خوشمزه کیک‌ها شوید، با ما همراه باشید تا طرز تهیه کیک ساده‌ای را برایتان بگوییم که با زرده و سفیده تخم‌مرغ جدا تهیه می‌شود. در ادامه طرز تهیه کیک ساده اسفنجی را برایتان خواهیم گفت تا آن را برای میهمانی‌هایتان سرو کنید. همراه ما باشید. پیش‌تر نیز در کتاب کاله، انواع روش‌ها در طرز پخت کیک اسفنجی را بیان کردیم و می‌توانید تمامی روش‌ها را یکجا مشاهده و بررسی کنید.

مواد لازم برای تهیه کیک ساده اسفنجی

  • آرد کیک دو فنجان
  • شکر یک فنجان
  • بیکینگ‌پودر یک قاشق چای‌خوری
  • نمک نصف قاشق چای‌خوری
  • تخم‌مرغ «زرده و سفیده جدا‌شده» ۱۲ عدد
  • روغن نباتی نصف فنجان
  • عسل چهار قاشق چای‌خوری
  • عصاره وانیل یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه کیک ساده اسفنجی

۱. سفیده تخم‌مرغ را بزنید

هم زدن سفیده تخم مرغ

در اولین مرحله از طرز تهیه کیک ساده اسفنجی، ۱۲ عدد تخم‌مرغ را با احتیاط طوری بشکنید که در کاسه‌هایی جداگانه سفیده و زرده آن‌ها را از هم جدا کنید. سفیده‌های تخم‌مرغ را با کمک هم‌زن آن‌قدر بزنید تا کف کند. در ادامه آرام‌آرام نصف فنجان شکر را به سفیده اضافه کنید و با دور تند بزنید. فرقی ندارد از هم‌زن دستی استفاده می‌کنید یا هم‌زن برقی، مخلوط را باید آنقدر هم بزنید که مخلوط به راحتی از هم‌زن جدا شود.

بعد از آن‌که ظرف سفیده تخم‌مرغ را کنار گذاشتید، به سراغ فر رفته و آن را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد «۳۵۰ درجه فارنهایت» روشن کنید تا برای پخت کیک آماده باشد.

۲. زرده تخم‌مرغ را مخلوط کنید

مخلوط کردن زرده و سفیده تخم مرغ

بعد از آماده کردن سفیده تخم‌مرغ، نوبت به آماده کردن زرده تخم‌مرغ‌ها می‌رسد. نمک، عسل، آب و باقی‌مانده شکر را به کاسه زرده تخم‌مرغ‌‌ها اضافه کرده و خوب با هم‌زن بزنید. باید آن‌قدر به هم‌زدن ادامه دهید که مخلوط به رنگ کرمی دربیاید. اگر مخلوط‌تان سه تا چهار ثانیه روی هم‌زن بماند، به این معنا است که مواد خوب با یکدیگر مخلوط شده‌اند.

حال که زرده و سفیده تخم‌مرغ جدا‌جدا زده شده و آماده هستند، نیمی از سفیده تخم‌مرغ را داخل ظرف زرده تخم‌مرغ اضافه ریخته و آرام هم بزنید.

۳. مواد خشک و روغن را اضافه کنید

اضافه کردن روغن به مخلوط

آرد و بیکینگ‌پودر را به مخلوط زرده تخم‌مرغ اضافه کنید، به آرامی مخلوط را هم بزنید. حالا نوبت اضافه کردن روغن نباتی است تا به پف بهتر کیک کمک کند. در ادامه طرز تهیه کیک ساده اسفنجی، باقی‌مانده سفیده تخم‌مرغ را به خمیر اضافه کنید و با کمک لیسک به آرامی هم بزنید. مراقب باشید با هم‌زدن زیاد کیک‌تان را خمیری نکنید.

۴. قالب را آماده و کیک را در فر بگذارید

ریختن مایه کیک در قالب

حال که مایه کیک اسفنجی‌تان آماده است باید به سراغ قالب کیک بروید. بهتر است برای این کیک قالب گرد ۲۱ سانتی‌متری را انتخاب کنید. با کمی روغن داخل آن را چرب کنید و کاغذ روغنی را داخل آن بیاندازید. برای آن‌که هنگام بیرون آوردن کیک از قالب اذیت نشوید، کمی کاغذ روغنی را زیاد گرفته تا از اطراف قالب آویزان باشد.

مایه کیک را داخل قالب بریزید و دوبار به زمین بکوبید تا هوای اضافه داخل آن گرفته شود. قالب کیک را به مدت ۲۷ تا ۳۰ دقیقه در فر از قبل گرم‌شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد بگذارید تا به خوبی پخته شود.

۵. کیک را از فر بیرون بیاورید

بیرون آوردن کیک از فر

هنگام پخت کیک، در فر را باز نکنید تا کیک‌تان خام نماند. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه، در فر را باز کنید و با یک سیخ چوبی یا خلال دندان از پخت آن مطمئن شوید. اگر سیخ چوبی را داخل کیک فرو کردید و تمیز بیرون آمد، کیک شما آماده است، در غیر این‌صورت چند دقیقه دیگر اجازه دهید با همان دما در فر بماند.

اگر کیک پخته بود فر را خاموش کنید اما قالب کیک را بیرون نیاورید تا همان‌جا خنک شود. هفت تا ۱۰ دقیقه زمان مناسبی است که کیک پخته‌شده در فر بماند. حال قالب را خارج کنید تا با کمک کاغذ روغنی، کیک را بیرون بیاورید. کاغذ روغنی دور کیک را برداشته و کیک را روی توری خنک‌کننده بگذارید تا خوب خنک و آماده تزئین شود.

کیک اسفنجی ساده
با تهیه کیک ساده اسفنجی به آسانی از مهمان‌هایتان در تولدها و مجالس پذیرایی کنید.

نکات تکمیلی سرآشپز برای پخت کیک ساده اسفنجی

کیک ساده اسفنجی با بافت پنبه‌ای و پف زیادش جزو کیک‌های بسیار پرطرفدار است که طرز تهیه آن را کامل برایتان توضیح دادیم. در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که نه تنها پخت این کیک را برایتان آسان می‌کند، بلکه تهیه این کیک را در منزل برایتان لذت‌بخش‌تر هم خواهد کرد.

کیک اسفنجی چیست؟

کیک اسفنجی یک کیک سبک و پف‌کرده است که از تخم‌مرغ‌های زده‌شده به جای مخمر استفاده می‌کند. تخم‌مرغ‌های زده‌شده در این کیک نه تنها نقش حجم‌دهی به کیک را دارند، بلکه بافت نرم و سبکی هم به آن می‌دهد. مدل‌های مختلفی از این کیک وجود دارد که به آسانی می‌توانید هر کدام را خواستید امتحان کنید: کیک شیفون، کیک اسفنجی ویکتوریا و کیک اسفنجی وگان بدون لبنیات.

برای تهیه این کیک اسفنجی باید از چه آردی استفاده کرد؟

بهترین آرد برای تهیه این کیک، آرد کیک یا همان آرد ساده است، به این خاطر که نسبت به آرد همه‌منظوره بافت سبک‌تری به کیک اسفنجی‌تان می‌دهد.

چرا در تهیه کیک ساده اسفنجی باید از روغن نباتی استفاده کرد؟

استفاده از روغن نباتی در کیک ساده اسفنجی، به رطوبت و بافت روغنی آن کمک می‌کند.

برای حجم بیشتر کیک چه باید کرد؟

مهم‌ترین دلیل حجم و پف کیک اسفنجی، تخم‌مرغ و بیکینگ‌پودر است. دقت داشته باشید که سفیده تخم‌مرغ را خوب و به اندازه با هم‌‌زن بزنید تا کیک‌تان بهتر پف کند. با این حال حواستان باشد خیلی هم نزنید که کیک گلوله‌‌ای می‌شود و حباب‌های هوا درون آن شکل می‌گیرد. از سویی دیگر بیکینگ‌پودر هم به حجم گرفتن کیک و بالا آمدن آن کمک می‌کند.

چرا کیک ساده اسفنجی سفت و خشک می‌شود؟

یکی از دلایلی که برای سفت شدن کیک اسفنجی می‌توان بیان کرد، مخلوط کردن اشتباه سفیده‌ تخم‌مرغ با زرده تخم‌مرغ است. هنگامی که این دو را با یکدیگر مخلوط می‌کنید حواستان باشد که زیاد مخلوط نشود ضمنا از با سرعت هم زدن مواد هم جدا خودداری کنید. دلیل دیگری که می‌توان برای خشکی کیک اسفنجی آورد، زمان بیش از حد پخت است چون اگر کیک مدت زمان زیادی در کیک بماند، دمای فر، رطوبت آن را می‌گیرد و کیک را خشک می‌کند.

کیک اسفنجی را تنها با فر می‌توان آماده کرد؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که این کیک طرفداران بسیاری دارد، طرز تهیه آن با روش‌های مختلف است. در صورت نداشتن فر، این کیک را می‌توانید هم با توستر و هم درون قابلمه تهیه کنید. کتاب کاله با زبانی ساده طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر و طرز تهیه کیک اسفنجی در قابلمه را توضیح داده است، حتما امتحان کنید.

نحوه تزئین و سرو این کیک به چه صورت است؟

تزئین و سرو کیک به خلاقیت‌تان بستگی دارد. تزئین کیک با برش‌های میوه و پودر قند شاید ساده‌ترین راه باشد. اگر خواستید روی کیک‌ را کمی متفاوت‌تر از قبل تزئین کنید، می‌توانید از سس شکلاتی یا گاناش شکلاتی استفاده کنید. اگر نمی‌دانید آن‌ها را چگونه در منزل آماده کنید، تنها کافی است طرز تهیه سس شکلاتی برای روی کیک و طرز تهیه گاناش شکلاتی را در کتاب کاله بخوانید.

دیدگاه ها