طرز تهیه گرانولا بار جو پرک ؛ یک میان وعده مقوی و سالم

طرز تهیه گرانولا بار
آسان
12 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

امروز با طرز تهیه گرانولا بار به سراغتان آمده‌ایم که یکی از مقوی‌ترین و در عین حال خوشمزه‌ترین تنقلاتی است که با ذائقه هر سنی از کودک تا بزرگسال سازگار است. گرانولا از غلاتی چون جو پرک همراه با خشکبار، آجیل‌ها، تخم‌ها و میوه‌های خشک شده و عسل تهیه می‌شود. به همین دلیل بسیار مغذی بوده و سرشار از خاصیت است. مصرف گرانولا برای افرادی که رژیم دارند هم هیچ منعی ندارد، چرا که تنقلاتی سالم و مقوی به شمار می‌رود.

این خوراکی خوشمزه را می‌توان به عنوان صبحانه، میان وعده و حتی عصرانه میل کرد. بنابراین اگر به دنبال یک میان وعده مقوی و سالم هستید، پیشنهاد ما به شما گرانولا بار جو پرک است که از عسل و تخم آفتابگردان، تخم کدو تنبل و تخم کتان به آسانی در خانه تهیه می‌شود. این گرانولا بار جو پرک را می‌توانید به صورت تنها با همراه با شیر و ماست هم میل کنید و از طعم شیرین و لذیذ آن لذت ببرید. اگر شما هم برای تهیه آن وسوسه شده‌اید، در ادامه همراه باشید تا طرز تهیه گرانولا بار جو پرک را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه گرانولا بار جو پرک

  • روغن یک قاشق چای‌خوری
  • کره پاستوریزه کاله۱۰۰ گرم
  • عسل طبیعی۱۰۰ گرم
  • مخلوط کنجد، تخم آفتابگردان، تخم کدو تنبل و تخم کتان۵۰ گرم
  • زغال اخته خشک شده ۵۰ گرم
  • کشمش۵۰ گرم
  • جو دوسر پرک ۲۵۰ گرم
  • تخم‌مرغ بزرگ یک عدد

طرز تهیه گرانولا بار جو پرک

مرحله اول

گرانولا ترکیبی از غلات و میوه‌های خشک است که می‌توانید به عنوان صبحانه‌ای مقوی و سالم و یا یک دسر خوشمزه با ماست لاکتیویا یا شیر تهیه کنید. گرانولا بار اما ترکیبی از غلات گرانولا با عسل، کره و مخلوط آجیل است که میان‌وعده‌ای سالم و پرانرژی محسوب می‌شود. برای تهیه گرانولا بار جو پرک ابتدا باید فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. یک قالب کیک مربعی شکل به ابعاد ۲۰ سانتی‌متر را انتخاب کنید و داخل آن کاغذ روغنی بگذارید. سپس با مقداری روغن کف و دیواره‌های آن را چرب کنید.

مرحله دوم

یک قابلمه بزرگ را روی حرارت متوسط شعله گاز بگذارید. کره پاستوریزه و عسل را داخل آن ریخته و روی حرارت به‌طور مرتب با یک قاشق چوبی بهم بزنید تا مواد ذوب و ترکیب شوند. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید. تخم آفتابگردان، تخم کدو تنبل، تخم کتان، کنجد و زغال اخته و برگه‌های زرد آلو خشک شده را همراه با کشمش و جو دوسر پرک به قابلمه اضافه کنید و بهم بزنید. تخم‌مرغ را در یک کاسه جدا بشکنید و با هم‌زن دستی بهم بزنید. سپس تخم‌مرغ را به قابلمه مواد اضافه کرده و دوباره با هم‌زن دستی بهم بزنید.

مرحله سوم

مواد را داخل قالب کیک ریخته و با قاشق فشار دهید تا کاملا یکدست و صاف شوند. (جو دوسر باید کاملا فشرده شود تا در حین پخت سفت باقی بماند. بنابراین حتما با پشت قاشق فلزی مواد را خوب فشار دهید.) فراموش نکنید که قبل از قرار دادن داخل فر روی مواد را بدون بریدن عمیق، با چاقو به ۱۲ قطعه خط بیاندازید. این کار به شما کمک می‌کند که پس از پختن و سرد شدن، به راحتی آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید.

مرحله چهارم

قالب کیک را به مدت ۱۸ تا ۲۰ دقیقه در فر بگذارید و زمانی که روی آن طلایی و لبه‌های آن کمی قهوه‌ای شد، آن را از فر خارج کنید. پس از آنکه قالب را از فر خارج کردید، بگذارید خنک شود و سپس از روی خطوطی که از قبل کشیدید با چاقو به ۱۲ قطعه آن‌ها را تقسیم کنید. حالا گرانولا بار جو پرک شما آماده است. نوش جان.

چند نکته در طرز تهیه گرانولا بار جو پرک که باید بدانید

  • گرانولا بار جو پرک را می‌توانید تا یک هفته در یک ظرف درب بسته در یخچال نگهداری کنید.
  • می‌توانید از میو‌ه‌های خشک، آجیل یا تخم‌های دیگری در تهیه این گرانولا بار جو پرک استفاده کنید.

دیدگاه ها