پروتئین کازئین را چطور و چه زمانی مصرف کنیم؟

پروتئین کازئین

متاسفانه هزاران نفر از مردم از مکمل‌های پروتئینی به صورت جایگزین و نه به عنوان یک مکمل (کنار منابع غذایی طبیعی) استفاده می‌کنند. با این وجود که حتی از میزان نیاز بدن و زمان مصرف مکمل‌های پروتئینی آگاهی چندانی ندارند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که مکمل‌های پروتئینی می‌توانند یک منبع سریع برای تغذیه بدن باشند. اما این دیدگاه باید کاملا از بین رود. مکمل‌ها در حقیقت به منظور برآورده ساختن نیازهای اضافی پروتئین ورزشکاران و بدنسازان است. در ادامه مقاله درباره پروتئین کازئین و زمان و روش‌های مصرف آن صحبت خواهیم کرد.

بهترین زمان برای مصرف پروتئین کازئین

پروتئین کازئین را می‌توانید با وعده‌های غذایی روزانه‌تان مصرف کنید. این پروتئین بسیار آهسته هضم شده و مصرف آن با وعده‌های غذایی، برای مدت زمان طولانی‌ای شما را سیر نگه می‌دارد. این مکمل با توجه به ساختارش حدود ۵ تا ۷ ساعت زمان برای جذب نیاز دارد. بنابراین با توجه به زمان طولانی جذب، مصرف آن در وعده قبل از خواب که بدن در شرایط بی‌غذایی قرار می‌گیرد، بسیار ایده‌آل است. چون اسید‌های آمینه آن به کندی آزاد و جذب شده و در این مدت در اختیار بدن قرار می‌گیرند. 

مصرف کازئین چند ساعت قبل از تمرین هم توصیه می‌شود تا مقدار کافی‌ای از اسیدهای آمینه در طول تمرین به بافت‌های بدن رسیده و بازدهی تمرین را افزایش دهد. با این وجود، برای آزادی فوری انرژی قبل از تمرین، پروتئین وی ترجیح داده می‌شود.

بر خلاف پروتئین وی که به عنوان بهترین مکمل برای بعد از تمرین شناخته شده است، پروتئین کازئین برای چند ساعت قبل از تمرین یا قبل از خواب مناسب‌تر است.

لازم به ذکر است پروتئین کازئین از شیر گرفته شده است. بنابراین افرادی که به کازئین شیر حساسیت دارند، نباید کازئین مصرف کنند.

پروتئین کازئین را چطور مصرف کنیم؟

پروتئین کازئین

هیچ روش خاصی برای مصرف پروتئین کازئین وجود ندارد. اگر از پودر استفاده می‌کنید، مانند سایر مکمل‌های پروتئینی دیگر آن را با آب یا شیر مخلوط کرده و مصرف کنید. با توجه به این که پودرهای تقلبی زیادی وارد بازار شده‌اند، پیشنهاد ما شیر پرومیلک کاله است.

شیر پرومیلک کاله حاوی میزان بالایی پروتئین (۳۰ گرم در هر سروینگ) ترکیبی وی و کازئین بوده و به علت داشتن هر دو منبع پروتئین زود جذب و دیر جذب، یک غذای کامل برای رشد و همچنین ریکاوری (بازیابی) عضلات به حساب می آید. مصرف روزانه و منظم پرومیلک کاله به شما این امکان را می دهد تا با بدنی  پرتوان تر به فعالیت های روزمره، به ویژه  فعالیت های ورزشی خود ادامه دهید.

مقدار کازئین پیشنهادی به اهداف و میزان پروتئینی که به صورت طبیعی از منابع غذایی به دست می‌آورید، بستگی دارد. علاوه بر این، نیاز پروتئین از فرد به فرد متفاوت است. اما برای این که پیش‌زمینه‌ای در ذهن‌تان ایجاد کنیم: 

به عنوان یک مربی یا ورزشکار و کسی که در تلاش برای از دست دادن چربی و حفظ توده‌های عضلانی بدنش است، مصرف روزانه ۱٫۵ تا ۲٫۲ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن توصیه می‌شود.

به عنوان یک فرد عادی که نمی‌خواهد در ترکیب بدنی‌اش تغییری ایجاد کند، ۰٫۸ تا ۱٫۰ گرم مکمل کازئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن کافی است.

امیدواریم با خواندن این مقاله شک و تردید شما درباره بهترین زمان برای مصرف کازئین و مقدار مصرفی آن برطرف شده باشد. برای آگاهی از نکات دیگر با یک مربی یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

دیدگاه ها

  1. از امید مچکرم که این بحث باز کرد من الان برای کازیین و وی ایزوله از خارج برام بیاد دارم هم هزینه زیاد میکنم هم التماس اضافه بار چرا باید مملکت ما اینجوری باشه خوب کاله اب پنیر بگیره درست کنه

    1. سلام، ممنون از پیشنهادات شما. دوست عزیز تولید مکمل های پروتئینی پودری با کیفیت بالا، حساسیت بسیار زیادی داشته و نیازمند تجهیزات و ابزار به روز است؛ اما ما با حمایت شما از محصولاتمان میتوانیم بهترین ها را تولید کنیم.

  2. سلام خوب هستید یک سوال در حال حاضر مکمل و پود پروتئین ها با کیفیت خیلی پایین در کشور عزیزمون وجود داره شرکت کاله میتونه حداقل مواد اولیه از قبیل پودر آب پنیر پروتئین با پروتئین بالا تولید کنه منی که ورزش میکنم چرا باید برای یک وی که همون آب پنیر هست در شرایط اقتصادی فعلی کلی هزینه بکنم در صورتی شما به عنوان یک شرکت بزرگ راحت میتونید به این عرصه ورود کرده و احتیاج های ورزشکاران و قهرمانان خودمون رو تامین کنین تا الانم خیلی دیر شروع کردین

    1. سلام دوست عزیز، تولید پودرهای پروتئینی دارای حساسیت بالایی است و تولید محصول با کیفیت با تکمیل امکانات و تجهیزات مقدور است. ما معتقدیم که غیر ممکن وجود ندارد و امیدواریم با حمایت و همراهی شما بتوانیم در این زمینه کارهای بزرگی انجام دهیم.

  3. چرا پودر کازیین را به صورت پودر مکمل روانه بازار نمیکنید؟با این حجم بالای دریافت شیر در شرکت کاله ایران میتونه در ساخت پروتیین وی و کازیین خودکفا بشه؛پرومیلک نمیتونه برای بدنسازها جای پودر وی و کازیین را پر کنه

    1. پیشنهاد شما به واحد مربوطه منتقل می‌شه، از توجه و همراهیتون ممنونیم دوست عزیز.