مقایسه شیر بز با شیر گاو ؛ خواص شیر بز

مقایسه شیر بز با شیر گاو

احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده که شیر بز با شیر گاو چه تفاوت‌هایی می‌تواند داشته باشد؟ کدام یک از آن‌ها مفیدتر هستند و به بدن ما کمک بیشتری خواهد کرد. در ادامه این مطلب مقایسه شیر بز با شیر گاو را در اختیار شما قرار داده‌ایم تا از این طریق به جواب سوال‌هایتان برسید.

مقایسه شیر بز با شیر گاو

شیر بز چه مزایایی دارد؟

هنگامی که شما به چگونگی عملکرد دستگاه گوارش نگاه می‌کنید، می‌توانید ببینید که چطور یک مشکل روده‌ای می‌تواند به راحتی بروز پیدا کند. خوشبختانه، شیر بز به راحتی توسط بدن قابل هضم است و این یک گزینه عالی برای کسانی است که با مشکلات دستگاه گوارش روبرو هستند. شیر بز برای کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند مناسب‌تر است و سبب التهاب دستگاه گوارش نمی‌شود. همچنین شیر بز یک گزینه عالی برای کودکانی است که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند، زیرا این شیر حاوی آلرژن‌های کمتری نسبت به شیر گاو است.

شیر بز چه معایبی دارد؟

از آنجایی که شیر بز در کشور ما کمتر از شیر گاو است، می‌تواند به میزان قابل توجهی نسبت به شیر گاو گرانتر باشد. دستیابی به شیر بز خام، در نقاطی غیر از دامداری‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی سلامت، دشوار است. طعم و بوی شیر بز ممکن است برای همه، به خصوص کسانی که از شیر گاو استفاده می‌کنند، مطلوب نباشد.

شیر گاو چه مزایایی دارد؟

شیر گاو معمولی ارزان است و می‌توانید آن را همه جا پیدا کنید. برای افرادی که نمی‌توانند مصرف شیر گاو را کنار بگذارند توصیه می‌کنیم به جای شیر پاستوریزه از شیر خام استفاده کنند. مزایای شیر خام شامل کمک به سلامت پوست، ایجاد آلرژی کمتر و کاهش وزن است.

مقایسه شیر بز با شیر گاو

شیر گاو چه معایبی دارد؟

دسترسی به شیر گاو A2 در بسیاری از مناطق دشوار است و معمولا دارای برچسب قیمت برای اثبات آن است. فارغ از این که شیر A1 یا A2 است یا نه، هضم شیر گاو برای بدن بسیار مشکل است و ساعت‌ها طول می‌کشد، در حالی که هضم شیر بز ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. برای کسانی که به شیر گاو آلرژی دارند (که این یک گروه بزرگ است)، این نوع شیر گزینه مناسبی نیست.

اگر شما مسائل مربوط به دستگاه گوارش و یا سندرم روده تحریک پذیر داشته باشید، ممکن است بخواهید به هر حال از شیر گاو دور شوید. اگر می خواهید بدانید که چنین مشکلی دارید یا نه، تست نفخ نوشیدنی را انجام دهید تا متوجه شوید.

از مقایسه شیر بز با شیر گاو چه نتیجه‌ای می‌گیریم؟

در نهایت با مقایسه شیر بز با شیر گاو می‌توانیم متوجه شویم شیر بز فواید بیشتری داشته و انتخاب مناسب‌تری است. چرا که شیر بز به دلیل هضم و جذب راحت پروتئین‌های آن، چربی‌های کوچک‌تر، جذب بیشتر مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، مس و آهن در مقایسه با شیر گاو مفیدتر تلقی می‌شود. همچنین برای اشخاصی که به شیر گاو آلرژی دارند، شیر بز با داشتن اجزایی با آلرژی‌زایی کمتر، جایگزین بهتری خواهد بود.

این شیر از طریق کاهش چربی‌های خونی، اثرات آنتی اکسیدانی و دفع مواد زاید، پیشگیری از چاقی و دیابت نوع دو و جلوگیری از تشکیل لخته‌های خونی، غذایی مفید برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. همچنین به دلیل این که محتوای کلسترول آن پایین بوده و حاوی چربی‌هایی است که تولید کلسترول را در بدن کاهش و ترشح و دفع آن را از بدن افزایش می‌دهند، راهکاری مفید برای کاهش کلسترول خون است.

خاصیت کاهندگی کلسترول شیر بز را به محتوای بالای آنتی اکسیدانی آن نسبت می‌دهند. محققان مشاهده کردند که شیر بز حاوی مواد مغذی بی‌شماری است که از نظر ارزش تغذیه‌ای می‌توان آن را با شیر مادر مقایسه کرد. بنابراین برای تغذیه نوزادان پس از گرفتن از شیر مادر بسیار مناسب است.

محصولات لبنی تولید شده از شیر بز نیز بسیار برای بدن مفید هستند و مصرف آن‌ها برای تمامی سنین توصیه می‌شود. برای مثال پنیر بز فواید بسیار زیادی داشته و طعمی نمکین و متفاوت از پنیرهایی که با شیر گاو تهیه می‌شوند دارد. پنیر سیامزگی یکی از انواع پنیرهایی است که می‌توانید با شیر بز تهیه کنید. پنیر سیامزگی بسیار محبوب است و با استفاده از آن می‌‎توانید غذاهای متنوع و خوشمزه ای مانند تارت سبزیجات یا سالاد عدس و سیامزگی تهیه و در کنار خانوادتان نوش جان کنید.

دیدگاه ها