طرز تهیه سس سیر به روش لبنانی؛ سس وگان بدون تخم مرغ

طرز تهیه سس سیر
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

سس سیر به روش لبنانی یک دیپ یا سس خامه‌ای و غلیظ است که تقریبا می‌توان گفت جزو اصلی غذاهای لبنانی محسوب می‌شود. احتمالا شما هم موافق این نظر هستید که استفاده از انواع سس و دیپ، تاثیر قابل توجهی در طعم غذا می‌گذارند. سس‌ها حقیقتا فراتر از یک چاشنی هستند.

سس سیر به روش لبنانی ترکیبی از مواد با محوریت سیر و روغن است که قیافه‌ای شبیه مایونز دارد. در تهیه این سس از تخم مرغ استفاده نمی‌شود و برای انسجام دادن به بافت این سس از سیر به جای تخم مرغ استفاده می‌شود.

این سس گیاهی همراه با انواع کباب، شاورما، مرغ، گوشت و انواع غذاهای خاورمیانه‌ بسیار محبوب است. سس سیر برای انواع سوپ و پاستا، مرینیت کردن مرغ و مخلوط کردن با سبزیجات تفت داده عالی است. استفاده از سس سیر یک قدم آسان و خوشمزه برای بهره ‌بردن از خواص سیر است که دردسرهای مربوط به پوست کردن و خردکردن سیر برای هر بار استفاده در غذاها را از بین می‌برد.

سس سیر به روش لبنانی را می‌توان به راحتی در خانه با کمک غذاساز درست کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا طرز تهیه این سس را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه سس سیر به روش لبنانی

 • سیر (حبه‌ای)یک فنجان
 • نمکیک قاشق چای‌خوری
 • آب‌لیمو (تازه)یک‌چهارم فنجان
 • آب (سرد)یک‌چهارم لیوان
 • روغن هسته انگور یا روغن کانولاسه فنجان

طرز تهیه سس سیر به روش لبنانی

مرحله اول

پیش از شروع تهیه سس سیر خامه‌ای، باید سیر را چند دقیقه در آب بخیسانید که طعم تندی آن گرفته شود. با استفاده از یک چاقوی خردکن، هر حبه سیر را از طول نصف کنید. سپس، با نوک چاقو جوانه سبز وسط سیر را از نصف هر حبه سیر جدا کنید.

مرحله اول تهیه سس سیر

مرحله دوم

سیر و نمک را در کاسه غذاساز بریزید. ترکیب سیر و نمک را آن‌قدر بزنید که سیر ریز خرد شود. گه‌گاه در غذاساز را بردارید و با یک لیسک، موادی که به دیواره غذاساز چسبیده را جمع کنید و دوباره ترکیب کنید.

مرحله دوم تهیه سس سیر

مرحله سوم

بعد از اینکه سیر کاملا خرد شد یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو را اضافه کنید و دوباره بزنید تا مخلوط حالت خمیری به خود بگیرد. یک قاشق غذاخوری دیگر آب‌لیمو را اضافه کنید و تا زمانی که کاملا یکدست شود و مخلوط کمی پف کند هم بزنید.

مرحله سوم تهیه سس سیر

مرحله چهارم

درحالی‌که غذاساز روشن است، یک‌دوم فنجان روغن را به‌ آرامی به آن اضافه کنید. سپس، یک قاشق غذاخوری دیگر آب‌لیمو را اضافه کنید. این کار را با یک‌دوم فنجان روغن دیگر و یک قاشق غذاخوری آب‌لیموی باقی‌مانده تکرار کنید. در ادامه، روند مخلوط کردن و هم زدن را به طور متناوب با یک‌دوم فنجان روغن و یک قاشق غذاخوری آب ادامه دهید تا تمام روغن و آب مخلوط و یکدست شوند. سس سیر شما آماده است و می‌توانید به ظرف موردنظر انتقال دهید. نوش جان!

مرحله نهایی تهیه سس سیر

فوت‌وفن تهیه سس سیر به روش لبنانی

 • حتما به‌خاطر داشته باشید که از سیر تازه استفاده کنید و جوانه سبز داخل سیر را از آن جدا کنید. این جوانه باعث می‌شود که سس سیر شما مزه تلخی کمتری داشته باشد.
 • فراموش نکنید که آب‌لیمو باید در مرحله ابتدایی به سس اضافه شود. اضافه‌کردن آب‌لیمو در مراحل پایانی باعث می‌شود که سس شما یکدست نشود.
 • در اضافه‌کردن آب و روغن به مخلوط عجله نکنید و به آرامی این کار را انجام دهید تا سس شما بریده بریده نشود.
 • با توجه به حجم سیر در این دستور از یک غذاساز کوچک استفاده کنید، اگر مقدار را چند برابر کردید می‌توانید غذاساز بزرگتر را جایگزین کنید. دقت داشته باشید که مخلوط‌کن برای این ترکیب چندان مناسب نیست و ممکن است سسی که با مخوط‌کن تهیه می‌کنید بریده شود.
 • اگر سس شما بریده شد نگران نباشید با کمک یک عدد سفیده تخم‌مرغ و اضافه‌کردن آب به یک چهارم از سس می‌توانید یک سس یکدست داشته باشید. سفیده تخم‌مرغ با سس بریده شده را به باقی مواد در غذاساز اضافه کنید و خوب بزنید تا کاملا مخلوط و یکدست شوند. اگر هم رژیم وگان دارید، از جایگزین‌های تخم مرغ برای غلیظ کردن سس استفاده کنید.
 • شما می‌توانید سس سیر آماده شده را به ظرفی دربسته منتقل کنید و تا یک ماه در یخچال نگهداری کنید. اگر هم حوصله تهیه سس سیر را ندارید، از بسته‌بندی آماده آن استفاده کنید.

دیدگاه ها