طرز تهیه ترشک آلبالو سالم،‌ خوش رنگ و خوشمزه به سبک بازاری

طرز تهیه ترشک آلبالو
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

اگر اهل خوردن خوراکی‌های ترش هستید قطعا آلبالو یکی از آن‌هاست. حالا تصور کنید با آلبالوی ترش یک ترشک آلبالو درست کنید. منطمئنا یکی از بهترین خوراکی‌هایی خواهد بود که همیشه می‌توانید بخورید. در مطالب قبلی خواص آلبالو و البته طرز تهیه مربای آلبالو و حتی طرز تهیه لواشک آلبالو را مرور کردیم و اینجا قرار است طرز تهیه ترشک آلبالوی سالم خانگی اما به سبک بازاری را بررسی کنیم.

۱. طرز تهیه ترشک آلبالو ساده

یکی از معمول‌ترین روش‌های ترشک آلبالو که معمولا برای تهیه ترشک به مقدار زیاد استفاده می‌شود، تهیه ترشک آلبالو با آلبالوی تازه است. با این روش شما می‌توانید مقدار زیادی ترشک درست کنید، در فریزر نگهداری کنید و هر زمان خواستید به عنوان تنقلات از خوردنش لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه ترشک آلبالو

 • آلبالو ۱ کیلو
 • شکر ۳ قاشق غذاخوری
 • نمک ۲ قاشق غذاخوری
 • آب ۲ لیوان

طرز تهیه ترشک آلبالو

اولین مرحله از طرز تهیه ترشک آلبالو این است که آلبالوها را خوب بشویید و بگذارید خشک شود. بعد آلبالوها را در قابلمه مناسب بریزید، شکر و نمک را هم اضافه کنید و در نهایت آب را رویش بریزید.

حالا قابلمه را روی اجاق گاز بگذارید تا آلبالو آب بیاندازد بعد از مدتی روی قابلمه کف ایجاد می‌شود. این کف را حتما از روی قابلمه بگیرید و خارج کنید. این کار را تا زمانی که دیگر کفی باقی نماند ادامه دهید. بعد از مدتی در قابلمه را ببندید تا آلبالو خوب بپزد. در نهایت در  قابلمه را بردارید تا آب رفته‌رفته بخار شود. فقط در این مرحله حواستان باشد آلبالو ته نگیرد. وقتی که خوب آب بخار شد. ترشک شما آماده است. بگذارید خنک شود بعد آن را در زیپ کیپ بریزید و فریز کنید.


۲. طرز تهیه ترشک آلبالو خشک

دومین روش تهیه ترشک آلبالو این است که از آلبالو خشکه استفاده کنید. با این کار همیشه می‌توانید ترشک آلبالو داشته باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشک آلبالو خشک

 • آلبالو خشکه یک کاسه
 • رب انار یک قاشق غذاخوری
 • نمک به مقدار لازم

برای تهیه ترشک آلبالو خشک باید ابتدا آلبالو خشکه را بشویید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه آلبالو خشکه را گفته‌ایم، می‌توانید آن را مطالعه کنید تا آلبالوی خشک را هم خودتان در منزل تهیه کنید.

حالا برای طرز تهیه ترشک آلبالو خشک باید ابتدا آلبالو خشکه را در ظرف مدنظرتان بریزید و بعد رب انار را بردارید و به آن اضافه کنید. هم زمان مقداری نمک با نمکدان روی کل این مخلوط بپاشید و باز هم، هم بزنید تا خوب آلبالو، رب انار و نمک مخلوط شوند. به همین راحتی ترشک آلبالو خشکه شما آماده است. نوش جان!


۳.طرز تهیه ترشک آلبالو ملس

اگر دوست ندارید ترشکی که می‌خورید خیلی ترش باشد می‌توانید آن را با مقداری آلو ملس کنید و یا حتی نبات به این ترکیب اضافه کنید.

مواد لازم برای تهیه ترشک آلبالو ملس

 • آلبالو نیم کیلو
 • آلو نیم کیلو
 • نمک به مقدار لازم
 • نبات به مقدار لازم

اگر اهل ترشی نیستید، می‌توانید ترشک آلبالویتان را ملس درست کنید. برای این کار باید آلبالو را همراه با آلو به ترشک تبدیل کنید. پس ابتدا آلبالو و آلو را در قابلمه بریزید و آب اضافه کنید تا روی حرارت ملایم له شوند. بعد از یک ساعت ترشک‌ آلبالوی ملس آماده است. کافی است به آن نمک بزنید. (البته اگر دوست دارید خیلی ملس باشد می‌توانید کمی نبات در مرحله آخر پخت اضافه کنید.)


۴. طرز تهیه ترشک آلبالو با رب انار

رب انار یکی از گزینه‌های تقریبا همیشگی ترشک است. با رب انار شما تجربه یک ترشک خوشمزه به سبک بازاری را خواهید داشت.

مواد لازم برای تهیه ترشک آلبالو با رب انار

 • آلبالو یا آلبالو خشکه یک کاسه
 • رب انار دو قاشق
 • نمک به مقدار لازم

ترشک آلبالو با رب انار را می‌‌توانید هم با آلبالوی تازه درست کنید هم مثل نمونه بالا یعنی ترشک با آلبالو خشکه تهیه کنید. در هر صورت باید آلبالو را آماده کنید. اگر آلبالویتان تازه است درست مثل روش اول آلبالو را بپزید و بعد که خنک شد رویش رب انار بریزید و هم بزنید. اینجا ترشک آلبالوی تازه با رب انار شما آماده است. اما اگر با آلبالو خشکه این کار را می‌کنید دقیقا مراحل بالا را انجام دهید.

طرز تهیه ترشک آلبالو به روش های مختلف

نکات تکمیلی برای تهیه ترشک آلبالو

همان‌طور که دیدید تهیه ترشک آلبالو کار سختی نیست و شما همیشه می‌توانید آن را به راحتی با آلبالوی تازه یا آلبالو خشک تهیه و لذت ببرید. اما نکاتی وجود دارد که دانستش خالی از لطف نیست.

استفاده از جوهر لیمو برای تهیه ترشک

یکی از موادی که برای تهیه ترشک از آن استفاده می‌شود جوهر لیمو است که ما در دستورالعمل‌های خودمان استفاده نکردیم و توصیه می‌کنیم استفاده نکنید اما اگر می‌خواهید ترشک شما ماندگاری بیترش داشته باشد می‌توانید جوهر لیمو اضافه کنید.

استفاده از نبات برای تهیه انواع ترشک

اگر خیلی اهل تنقلات خیلی ترش نیستید می‌توانید در مرحله پخت آلبالو به آن نبات هم اضافه کنید تا ترشی آن کم شود. ضمن این‌که نبات طبع آلبالو و ترشک را تعدیل می‌کند.

گرفتن پوست و هسته میوه‌ها برای ترشک

معمولا ترشک را با پوست و هسته میوه درست می‌کنند اما اگر می‌خواهید پوست و هسته نداشته باشد می‌توانید بعد از پختن میوه‌ها آن‌ها را از صافی رد کنید تا هسته و پوست جدا شود.

همه چیز در مورد آلبالو

استفاده از آلبالو برای تهیه غذا و تنقلات مختلف

آلبالو یک میوه تابستانی است که اگر دوستش دارید بهتر است در زمان بودنش با آن چیزهای مختلف تهیه و در فصول دیگر سال استفاده کنید. از جمله خوراکی‌های جذابی با آلبالو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترشی آلبالو: یکی از جذاب‌ترین‌ خوراکی‌ها با آلبالو ترشی آن است. طرز تهیه ترشی آلبالو را در کتاب کاله بخوانید.
 • شربت آلبالو: شربت آلبالو دوای رفع عطش و گرمای تابستان است. طرز تهیه شربت آلبالو را هم در کتاب کاله بخوانید.
 • آلبالو پلو: اگر مقداری مربای آلبالو پلو درست و فریز کنید همیشه می‌توانید آلبالو پلو داشته باشید. طرز تهیه آلبالو پلو را بخوانید.
 • لواشک آلبالو: علاقه‌مندان به تنقلات ترش قطعا باید طرز تهیه لواشک آلبالو را یاد بگیرند.
 • چای آلبالو: چای فقط سیاه نیست می‌تواند قرمز باشد. طرز تهیه چای آلبالو را بخوانید و نوشیدنش را امتحان کنید.
 • کمپوت آلبالو: به جای آن که کمپوت آلبالوی صنعتی بخرید، تابستان دست به کار شوید و با خواندن طرز تهیه کمپوت آلبالو در کتاب کاله خودکفا شوید.

دیدگاه ها