طرز تهیه ترشی آلبالو خانگی به ۴ روش – خوش رنگ و خوشمزه

طرز تهیه ترشی آلبالو
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

احتمالا با خواندن تیتر این سوال به ذهن‌تان رسیده است که آیا می‌توان آلبالو را ترشی کرد؟ بله، ترش آلبالو یکی از بهترین و خوشمزه‌ترین و البته متفاوت‌ترین ترشی است که می‌توانید در فصل تابستان تهیه کنید و کل سال از آن لذت ببرید. در گذشته طرز تهیه ترشی‌های مختلفی مثل طرز تهیه ترشی لبو را در کتاب کاله مرور کردیم و اینجا می‌خواهیم طرز تهیه ترشی آلبالو به روش‌های مختلف را بررسی کنیم.

۱. تهیه ترشی آلبالو با سرکه

یکی از رایج‌ترین روش‌های ترشی آلبالو ترکیب سرکه و البته استفاده از ادویه‌هاست. در ادامه طرز تهیه این مدل ترشی را بررسی می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه ترشی آلبالو با سرکه

 • آلبالو یک کیلوگرم
 • سرکه ۴ لیوان
 • آب به مقدار لازم
 • شکر ۳ قاشق غذاخوری
 • نمک یک‌چهارم فنجان
 • چوب دارچین ۱ عدد
 • میخک ۳ عدد
 • فلفل سیاه ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه ترشی آلبالو با سرکه

برای تهیه ترشی آلبالو اولین کاری که باید انجام دهید این است که آلبالوها را بشویید، ساقه‌های آن را بکنید و بگذارید خشک شود. بعد باید برای تهیه ترشی آلبالو با سرکه سیب، همه موارد یعنی سرکه، آب، شکر و نمک را در قابلمه‌ای بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بجوشد. پس از جوش آمدن ادویه‌ها را اضافه کنید.

حالا باید شیشه خود را استریل کنید. راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما یکی از ساده‌ترین آن‌ها این است که به آرامی شیشه خود را در یک قابلمه بزرگ آب جوش بریزید، بگذارید یک دقیقه بماند و سپس با انبر آن را با دقت بردارید. از مقداری دستمال کاغذی برای پاک کردن سریع آن استفاده کنید و آلبالوها را در شیشه بریزید و رویش را از مایع آماده شده داغ بریزید تا زمانی که به بالای آن برسد. شیشه را چند بار خوب روی میز بکوبید تا حباب‌های هوا از بین برود. بعد به مقداری که کاملا آلبالوها زیر مخلوط سرکه قرار بگیرند شیشه را با سرکه پر کنید و در نهایت در آن را محکم ببندید و بگذارید شیشه‌ها در دمای اتاق خنک شوند.

بعد از یک هفته در ترشی را باز کنید و حواستان باشد که این ترشی را از این به بعد در یخچال نگهداری کنید.


۲. تهیه ترشی آلبالوی خانگی سریع

شاید دلتان بخواهد سریع‌تر از یک هفته ترشی آلبالو را مصرف کنید. در ادامه روش تهیه ترشی آلبالو به سریع‌ترین شکل ممکن را گفته‌ایم.

مواد لازم برای تهیه ترشی آلبالو به سریع‌ترین روش

 • آلبالو یک کیلوگرم
 • سرکه ۴ لیوان

طرز تهیه ترشی آلبالو خانگی سریع

طرز تهیه ترشی آلبالو

طرز تهیه ترشی آلبالو به این روش  درست مثل بالاست فقط بعد از شستن آلبالو و خشک کردنش باید آن را به صورت لایه لایه در شیشه مناسب ترشی بریزید و میان لایه‌ها نمک و حتی اگر دوست داشتید شکر به میزان مدنظرتان بریزید و بعد لایه‌های بعدی را بریزید و در نهایت سرکه را به میزانی که کاملا روی آلبالوها را بپوشاند بریزید. بعد در شیشه ترشی را محکم ببندید و شیشه را خوب تکان دهید تا نمک و شکر خوب در سرکه حل شود. این ترشی را بعد از یک هفته که در یخچال نگهداری کردید می‌توانید مصرف کنید. نوش جان!

اگر می‌خواهید ترشی آلبالوی شما خیلی سریع‌تر آماده شود می‌توانید شیشه ترشی آلبالو را که آماده کردید در قابلمه‌ای که آبش جوش آمده بگذارید و اجازه دهید مدت ۵ تا ۸ دقیقه بپزد و بعد آن را از قابلمه خارج کنید و بگذارید خنک شود و در نهایت در یخچال نگهداری کنید و بعد از یک روز آن را مصرف کنید.

اما روش دیگر تهیه ترشی آلبالو سریع این است که شیشه ترشی را به مدت یک روز در مقابل آفتاب قرار دهید. سپس به مدت یک هفته در یخچال  بگذارید و سپس آن را مصرف کنید.


۳. تهیه ترشی آلبالو یا ترشک با رب انار

یکی از بهترین و خوشمزه‌ترین روش‌های استفاده از آلبالو، درست کردن ترشک با آن است. برای تهیه آن کافی است رب انار، نمک و گلپر داشته باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی آلبالو با رب انار

 • آلبالو ۵۰۰ گرم
 • رب انار به مقدار لازم
 • نمک و گلپر به مقدار لازم

طرز تهیه ترشی آلبالو با رب انار یا همان ترشک با آلبالو خشکه

طرز تهیه ترشک یا همان ترشی آلبالو با رب انار

برای تهیه ترشی آلبالو با رب انار یا همان ترشک آلبالو یا از آلبالوی خشک شده آماده استفاده کنید یا از آلبالوی تازه. برای این کار بعد از این که آلبالو را شستید و دمش را گرفتید، در یک قابلمه دو لیتر آب بریزید و دو قاشق نمک بریزید و بعد آلبالو را در آبکش فلزی به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه قرار دهید سپس آن را در یک سبد بریزید و بگذارید آبش کامل برود. حالا نوبت آن است که آلبالو را خشک کنید؛ اگر دوست دارید کاملا طبیعی این کار را انجام دهید می‌توانید آلبالو را روی سینی که دستمال آشپزی رویش کشیده‌اید، بگذارید و در معرض آفتاب قرار دهید. معمولا بعد از ۳ روز آلبالو خشک می‌شود. حالا نوبت آن است که رب انار را با گلپر و مقداری نمک مخلوط کنید و این مخلوط را روی آلبالو خشک‌ها بریزید. ترشک شما آماده است. می‌توانید آن را در یخچال به مدت ۴ روز نگهداری کنید. نوش جان!

نکته مهم

خوب است برای تهیه ترشک مقداری نبات هم به آن اضافه کنید. برای این کار خوب است رب انار و نبات را با آب داغ مخلوط کنید تا باز شود و به این ترتیب ترشکی با ترشی کمتر داشته باشید و البته با توجه به این که طبع آلبالو سرد است، با این کار طبعش را متعادل کنید و از معده درد یا سر درد بعد از خوردن آن رهایی پیدا کنید.


۴. تهیه ترشک آلبالو با نبات

اگر دوست دارید ترشک خوشمزه‌ای با آلبالو داشته باشید یکی دیگر از روش‌های تهیه آن بدون رب انار است. در ادامه طرز تهیه این ترشک را مرور می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه ترشک آلبالو با نبات

 • آلبالو ۵۰۰ گرم
 • آب یک‌ونیم لیوان
 • گلپر به مقدار لازم
 • نبات ۱ تا ۲ شاخه

طرز تهیه ترشک آلبالو با رب انار و نبات

طرز تهیه ترشک آلبالو تازه با نبات

درست مثل تهیه تمام ترشی‌های آلبالو اول آلبالوها را شسته و آماده می‌کنید. بعد در یک قابلمه آب بریزید و بعد یک‌ونیم لیوان آب بریزید و اجازه دهید آلبالو با آب پخته شود. کف‌های روی آلبالو را حتما جمع کنید و بگذارید آبش به مقدار چند قاشق برسد. بعد که آبش کم شد نبات و نمک را اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم کمی بجوشد. بعد در نهایت کمی گلپر هم بزنید و حرارت را خاموش کنید. ترشک خود را در یخچال بگذارید تا خوب خنک شود و بعد مصرف کنید.

برای نگهداری بهتر این ترشک می‌توانید ترشک را در زیپ کیپ یا ظرف مناسب فریزر بریزید و فریز کنید.

نکات تکمیلی در مورد تهیه ترشی آلبالو

ترشی آلبالو یک ترشی خوشمزه و ترش است که تهیه آن آسان است و می‌توانید آن را خیلی سریع آماده کنید و از همراه کردن آن با انواع پلو مثل لوبیا پلو لذت ببرید.

استفاده از ترکیب سرکه و آب برای تهیه ترشی آلبالو و استفاده از آلبالو

اگر با سرکه خالی و ترشی زیاد مشکل دارید می‌توانید از ترکیب سرکه و آب جوشیده استفاده کنید. برای این کار ۳ لیوان آب را بجوشانید و بگذارید خنک شود. سپس آن را با یک لیوان سرکه ترکیب کنید. می‌توانید از سرکه انگور (قرمز یا سفید) استفاده کنید.

روش‌های مختلف استفاده از آلبالو

آلبالو از آن میوه‌های فصلی است که هم خوردنش به صورت خام خوب است هم برای تهیه ترشی، لواشک، ترشک، مربا و شربت و البته حتی تهیه آلبالو پلو کاربرد دارد.

قبلا در کتاب کاله طرز تهیه مربای آلبالو ، طرز تهیه آلبالو پلو و البته طرز تهیه چای آلبالو و حتی طرز تهیه ترشک آلبالو را آموزش داده‌ایم. امیدواریم با تهیه آن‌ها از این میوه خوشمزه بیشتر لذت ببرید.

دیدگاه ها