طرز تهیه تیرامیسو با خامه صبحانه ؛ یک دسر یخچالی خوشمزه و پرطرفدار

تیرامیسو با خامه صبحانه
آسان
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

نوبتی هم که باشد نوبت دسرهای ساده یخچالی است که تنها در چند مرحله و به قول خودمان سه سوته آماده می‌شوند. آسان و وقت‌گیر نبودن این دسر یکی از مهمترین ویژگی‌‌ای است که این دسر را از بقیه دسرها متمایز می‌کند. همانطور که اکثرتان حدس زده‌اید این دسر یخچالی چیزی نیست جز تیرامیسو ایتالیایی خوشمزه! این دسر که به صورت سرد سرو می‌شود تا به حال شکل‌های بسیاری عوض کرده است تا در نهایت به شکل دوستداشتنی امروزی‌اش یعنی لایه‌ای رسیده است.

جالب است بدانید که تیرامیسو به معنای “منو سرحال بیاور” است که گمان می‌رود این اسم به دلیل دو ماده کافئین‌دار استفاده شده در آن یعنی قهوه و کاکائو بر روی این دسر گذاشته شده است. از مواد اصلی این دسر می‌توان بیسکوییت لیدی فینگر، ماسکارپونه و خامه زده شده را نام برد که لایه‌های خوشمزه این دسر را می‌سازند. درست است که تیرامیسو با خامه زده شده هم دسری خوشمزه است ولی با خامه صبحانه هم بافت لطیف‌تر و هم مزه بهتری می‌گیرد. پس شما هم دست به کار شوید و مواد لازم برای تهیه تیرامیسو با خامه صبحانه را آماده کنید و از درست کردن این دسر هیجان انگیز لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه تیرامیسو با خامه صبحانه ؛ یک دسر یخچالی خوشمزه و پرطرفدار

  • خامه صبحانه کالهیک و نیم فنجان
  • پنیر ماسکارپونه کاله220 گرم
  • شکر دانه ریزیک سوم فنجان
  • عصاره وانیلیک قاشق چای‌خوری
  • اسپرسوی دم کرده سردیک و نیم فنجان
  • بیسکوییت لیدی فینگریک بسته
  • پودر کاکائو به مقدار لازم برای تزئین

طرز تهیه تیرامیسو با خامه صبحانه ؛ یک دسر یخچالی خوشمزه و پرطرفدار

مرحله اول

کیک تیرامیسو از آن دسرهای یخچالی خوشمزه‌ای است که هرکسی که یکبار امتحانش کرده باشد اشقش خواهد شد. بافت لطیف خامه و پنیری با بیسکوئیت‌های آغشته به قهوه این دسر را به یکی از محبوب‌ترین کیک‌های دنیا تبدیل کرده است. برای تهیه تیرامیسو با خامه صبحانه شما ابتدا باید یک و نیم فنجان خامه صبحانه را داخل کاسه دستگاه هم‌زن بریزید و با سرعت متوسط هم بزنید. در حین هم زدن یک سوم فنجان شکر دانه ریز و یک قاشق چای‌خوری عصاره وانیل را به آهستگی اضافه کنید. مخلوط را تا جایی هم بزنید که حالت فومی بگیرد.

مرحله دوم

سپس 220 گرم پنیر ماسکارپونه را به مخلوط خامه اضافه کنید و خوب هم بزنید تا همه مواد ترکیب و یکدست شوند. سپس مخلوط را در یخچال قرار دهید تا خنک بماند. حالا یک و نیم فنجان قهوه اسپرسو دم کرده را داخل یک کاسه کم عمق یا یک ظرف پیرکس کم عمق بریزید. از طرفی ظرف مورد نظر خود برای تیرامیسو را کنار دستتان بگذارید.

مرحله سوم

بیسکوییت‌های لیدی فینگر را داخل قهوه قرار دهید تا همه جای آن به قهوه آغشته شود. سپس آن‌ها را کف ظرف تیرامیسو بچینید به طوری که جای خالی باقی نماند. توجه کنید که نیازی نیست که بیسکوییت‌ها را داخل قهوه برای مدتی قرار دهید چون بیش از حد خیس شده و حالت خود را از دست می‌دهند. فقط کافیست که اطراف آن‌ها به قهوه آغشته شود. پس از این که کف ظرف با بیسکوییت‌ها پوشانده شد، نیمی از مخلوط ماسکارپونه و خامه را روی بیسکوییت‌ها بریزید و پخش کنید. سپس دوباره یک لایه بیسکوییت لیدی فینگر آغشته به قهوه را روی لایه پنیری بچینید. مخلوط ماسکارپونه و خامه باقیمانده را روی بیسکوییت‌ها پخش کنید و روی آن را صاف کنید. مقداری پودر کاکائو را روی تیرامیسو الک کنید تا به طور یکنواخت پخش شود.

مرحله چهارم

تیرامیسو را به مدت حداقل سه تا چهار ساعت و حداکثر یک شب تا صبح داخل یخچال قرار دهید. پس از این مدت دسر لایه‌ای خوشمزه شما آماده سرو است. مقداری از آن را برش بزنید و داخل یک ظرف زیبا سرو کنید. نوش جان!

نکات طرز تهیه تیرامیسو با خامه صبحانه

  • برای تزئین این دسر می‌توانید روی آن را با مغزهای مختلف از جمله مغز فندق، بادام و … بپوشانید.
  • همچنین می‌توانید به جای استفاده از پودر کاکائو، روی تیرامیسو را با تراشه‌های شکلات بپوشانید.
  • در صورتی که می‌خواهید این دسر را به صورت منجمد نگهداری کنید، روی آن را پیش از پاشیدن پودر کاکائو با محافظ پلاستیکی بپوشانید. سپس روی آن را فویل بکشید و داخل فریزر قرار دهید. با این روش می‌توانید تیرامیسو را به مدت حداکثر سه ماه نگهداری کنید. برای سرو آن هم کافی است تیرامیسو را از یک شب قبل از فریزر خارج کنید و داخل یخچال قرار دهید تا یخ‌زدایی شود. سپس روی آن را تزئین و سرو کنید.

دیدگاه ها